Burza Bitfinex – Návod & recenze pro začátečníky
Bifinex je již dlouhodobě jedna z TOP krypto burz podle denního objemu a je také jedna z nejznámějších platforem pro obchodování s kryptoměnami. Burza apeluje na středně pokročilé až profesionální obchodníky a také společnosti. Burza má široké portfolio kryptoměn, obchodovatelných párů a možností obchodování. Bitfinex chce být prémiovou destinací zkušených obchodníků s kryptoměnami napříč celým světem. Proto cílem dnešního článku bude burza Bitfinex recenze a návod pro začátečníky.
Bitfinex recenze
Bitfinex je burza se sídlem v Hongkongu, kterou v roce 2012 založil Raphael Nicolle. Burza je vlastněna a provozována společností iFinex Inc. Platforma si od svého vzniku prorazila cestu mezi burzy s největším denním objemem obchodování a uživatelské aktivity. Bitfinex je jedna z největších platforem pro obchodování s kryptoměnami na světě a je oblíbená mezi obchodníky na celém světě. Management burzy se však nedávno rozhodl přestat poskytovat své služby občanům USA.
Denní objem burzy je momentálně více než 700 milionů dolarů, přičemž jen na páru BTC / USD se obchoduje téměř 200 milionů. To je více než 28 % z celého obchodovaného objemu. Taková vysoká čísla jsou výsledkem snahy zakladatelů burzy, kteří se zaměřují na poskytování služeb té nejvyšší kvality. Široký výběr kryptoměn, nízké poplatky a komplexní design řadí tuto burzu mezi špičku v odvětví. Burza přijímá vklady ve fiatu a poskytuje 72 obchodovatelných párů kryptoměn. Bitfinex se také zaměřuje na institucionální investory a provozuje OTC (Over-the-counter) obchodování. Ale i navzdory svému úspěchu Bitfinex přitahuje mnoho kontroverze kvůli několika hackům a jejich blízkému vztahu k Tetheru.
Funkce Bitfinexu
- Funkcionalita – Bitfinex provozuje robustní, komplexní a intuitivní platformu, která je moderní a dobře nadesignovaná. Proto je vhodnější spíše pro zkušenější obchodníky. Hlavní menu nabízí několik složek a různých možností spolu s nabídkou pokročilých nástrojů pro práci s grafy. Platforma také zahrnuje rozhraní Tradingview a mobilní aplikaci pro Android a iOS.
- Bezpečnost – Kvůli předešlým útokům hackerů Bitfinex klade bezpečnost na první místo. Zaměstnává mnoho techniků a specialistů na prevenci a ochranu proti jakýmkoli útokům. Také uchovává až 99 % prostředků na offline úložištích a jen jedno procento prostředků je uloženo na online peněženkách. Platforma také využívá databázovou enkrypci a duplikaci pro ochranu proti DDoS útokům. Zákazníci proto nemusí mít obavy, obchodování a chod platformy bude vždy plynulý a rychlý. A zákaznické účty jsou také chráněny dvoufaktorovou autentizací, PGP enkrypcí a dalšími pokročilými nástroji ověření identity.
- Zákaznická podpora – Uživatelé se při řešení svých problémů vždy mohou spolehnout na zákaznickou podporu, která funguje 24/7. Tým zákaznické podpory se snaží zodpovědět všechny dotazy nejpozději do 12 hodin, mnohdy si ale na odpověď počkáte i déle. Proto se zřídila „knowledge base” sekce, ve které najdete odpovědi na nejčastější otázky.
- Možnosti obchodování – Jako zákazník máte na výběr mnoho nástrojů pro obchodování, např. obchodování s Bitcoinem s pákou 3.3×. Platforma dále poskytuje možnosti jako limit, market, trailing stop, fill or kill, iceberg a OCO.
- Vysoká likvidita – Bitfinex dlouhodobě obchoduje s největším objemem na páru BTC / USD. Momentálně denně zobchoduje až 180 milionů dolarů, což je přibližně 7.3 % celého obchodovaného objemu Bitcoinu za 24 hodin. Celkový denní objem na burze je 700 milionů dolarů, což vytváří vysokou likviditu a dodává obchodníkům důvěru při obchodování s kryptoměnami.
Podporované kryptoměny
Na platformě je přibližně 72 párů, se kterými můžete obchodovat. Tyto páry jsou navázány na USD, EUR, BTC a ETH. Kromě těchto kryptoměn je na směnárně možné zakoupit a obchodovat i s:
- Litecoin (LTC),
- Bitcoin Cash (BCH),
- Ethereum Classic (ETC),
- Tether (USDT),
- Dash (DASH),
- Ripple (XRP),
- Monero (XMR),
- EOS (EOS),
- OmiseGO (OMG),
- NEO (NEO),
- Zcash (ZEC),
- 0x (ZRX).
Bitfinex je také jedna z mála burz, které mají v nabídce IOTA token (MIOTA). Bitfinex se neustále snaží přidávat nové tokeny a kryptoměny, proto je vhodné pravidelně kontrolovat, jaké nové kryptoměny přibyly.
Přihlášení a registrace na Bitfinex
Předtím, než si vytvoříte účet, vám Bitfinex připomene, že jejich služby jsou zaměřeny na pokročilejší obchodníky s určitými specifikacemi. Proto je před registrací nezbytné přečíst si tabulku, která vám vyskočí na obrazovce. V ní se mimo jiné dočtete i to, že minimální vklad je 10 000 dolarů, nebo kryptoměny v této hodnotě. Pokud nebudete mít na účtu tuto požadovanou částku, nebudete moci obchodovat a ani provádět jakoukoliv aktivitu spojenou s obchodováním. Také pro získání povolení k obchodování si uživatelé musí ověřit svou identitu, což většinou trvá 6 – 8 týdnů.
Jakmile zaškrtnete všechna potřebná políčka, můžete pokračovat v tvorbě vašeho účtu.
Tvorba účtu
Účet si můžete vytvořit v několika jednoduchých krocích. V prvním zadáte své uživatelské jméno, emailovou adresu a heslo. Také je nezbytné, abyste zadali časové pásmo, ve kterém se nacházíte, a vyplnili captcha kód.
Převod peněz na účet burzy
Když už máte účet založen, můžete si na něj poslat peníze. Klikněte na „Deposit” v pravém horním rohu. Přesune vás to na stránku, kde si budete moci vybrat, zda chcete provést vklad v dolarech, tetherech nebo jiné kryptoměně.
Jak provést obchod
Když už máte prostředky na svém účtu, je na čase je využít a rozmnožit, a to tak, že budete obchodovat. V levém horním rohu klikněte na „Trading” a zvolte si pár, se kterým chcete obchodovat.
Bezpečnost
Jako jedna z prvních burz na trhu má Bitfinex už za sebou několik útoků hackerů. Při prvním útoku, v květnu 2015, hacker ukradl 1 500 Bitcoinů. Poškozeným zákazníkům však byla ztráta ihned nahrazena. Během dalšího útoku však dokázal hacker obejít ochranu burzy a ukradl přibližně 119 756 Bitcoinů, které měly tehdy hodnotu více než 72 milionů dolarů.
Po tomto hacku vydala poškozeným token BFX. Jeden token stál 1 dolar a všem poškozeným bylo poskytnuto tolik tokenů, jaká byla jejich ztráta v dolarech. Zákazníci pak mohli tyto tokeny odprodat zpět burze, která odkoupila poslední token v dubnu 2017. Tím nahradila ztrátu všem poškozeným zákazníkům.
Po těchto hacích se burza poučila a vývojáři zapracovali na bezpečnosti. Momentálně je více než 99 % prostředků zákazníků uchovávaných v offline úložištích (cold storage). Ta je postavena na multisignature principu se servery na několika různých místech na světě.
Účty zákazníků jsou chráněny dvoufaktorovou autentizací a emaily jsou šifrovány službou PGP. Účty jsou také monitorovány a chráněny různými pokročilými ověřovacími nástroji, například:
- Analýzou přihlašovacích údajů (IP adresa, čas, frekvence, atd.) pro zjištění nezvyklé aktivity.
- Emailovým upozorněním při každém přihlášení obsahující odkaz na zmrazení účtu, pokud máte podezření, že jde o zneužití vašeho účtu.
- Omezením přístupu k účtu na základě IP adresy.
Bitfinex také podrobně sleduje příkazy k odesílání peněz z účtů na odvrácení krádeží. Bezpečnostní systém platformy monitoruje IP adresu, ze které přišel příkaz k transakci, a také monitoruje různé vzorce chování pro odhalení podezřelé aktivity. Zákazníci také mohou určitou IP adresu určit jako primární, tj. pokusy o uskutečnění transakce z jiné IP adresy nebudou povoleny.
Tether kryptoměna
Bitfinex je známý tím, že světu představil kryptoměnu Tether (USDT) postavenou na Bitcoin blockchainu. Tether je proto možné si uložit v jakékoliv Bitcoinové peněžence. Tether lze použít, tak jako jiné kryptoměny nebo bankovní převod, na poslání si prostředků na svůj účet. USDT tokeny by měly být podle vyjádření tvůrců kryté americkými dolary v poměru 1:1. Toto má zajistit stabilitu kryptoměny a umožnit lidem přesunout své prostředky do stabilnějšího aktiva v časech, kdy je trh s kryptoměnami příliš volatilní.
Tether od svého vzniku pomohl mnoha traderům a usnadnil jim život během výkyvů trhu, kdy nemuseli své prostředky přesouvat do fiatu, aby se ubránili volatilitě, ale jednoduše je ponechali v Tetheru. V posledních měsících však na sebe Tether strhává mnoho pozornosti, a ne v dobrém slova smyslu. Jelikož tvůrci této kryptoměny prohlašují, že každý USDT token je krytý jedním dolarem, při momentálním objemu 2,5 miliardy tokenů se toto tvrzení mnohým zdá podezřelé, přímo až nereálné. Proto mnoho lidí pochybuje o pravosti tohoto tvrzení a vztahu mezi Bitfinexem a Tetherem. Prvním je Phil Potter, „chief strategy officer” pro Bitfinex, který je zároveň ředitelem Tetheru. Giancarlo Devasini je zas ředitelem obou společností najednou. Bitfinex přislíbil, že povolí vnitřní audit společnosti, aby dokázal, že skutečně disponují dostatečným objemem prostředků, aby byli schopni pokrýt zásobu USDT tokenů v poměru 1:1 s USD.
Poplatky na Bitfinexu
Poplatky na Bitfinexu jsou vypočítávány podle jejich vlastního plánu a jsou ovlivňovány obchodovaným objemem z posledních 30 dnů a také „maker” a „taker” statusem. „Maker” poplatky platíte, pokud zvyšujete likviditu tím, že prodáváte. „Taker” poplatek platíte, pokud naopak likviditu snižujete tím, že kupujete.
Maker poplatky se pohybují od 0,1 % do 0,0 %, zatímco taker poplatky dosahují 0,1 % až 0,2 %. Pokud chcete platit nejnižší možné poplatky, musíte akumulovat obchody za více než 30 milionů měsíčně.
Posílání si kryptoměn na burzu je zdarma, posílání z burzy ale už není. Pro každou kryptoměnu jsou poplatky jiné. Pokud si na Bitfinex pošlete peníze bankovním převodem, zaplatíte poplatek 0,1 %.
Možnosti obchodování
Bitfinex nabízí široké možnosti obchodování, které pokryjí potřeby středně pokročilého až pokročilého uživatele. Kromě obchodování s pákou máte na výběr i následující:
- market,
- limit,
- stop,
- trailin stop,
- fill or kill,
- one cancels other,
- Post-only limit order,
- hidden order.
Jelikož burza má mnoho zákazníků, kteří vytvářejí a dodávají trhu likviditu, Bitfinex si může dovolit provozovat order book v reálném čase. To dává obchodníkům značnou flexibilitu při vybírání vhodného momentu pro vstup do obchodu.
Závěr
Bitfinex je jedna z nejznámějších a najetablovanejších burz na trhu s kryptoměnami. Svým zákazníkům nabízí široké možnosti při obchodování vhodné pro pokročilejší i profesionální obchodníky a investory. Výsledkem toho je vysoká likvidita na burze a rozšířené možnosti obchodování. V době psaní článku je Bitfinex 4. největší burzou podle denního obchodovaného objemu.
Bitfinex je však znám i kvůli četným skandálům a kontroverzím a své pověsti nepříliš transparentní společnosti. Také mnoho z potencionálních zákazníků raději zvolí jinou burzu poté, co se dozví o minulosti Bitfinexu a jeho četných hacknutích. Nesmíme však zapomenout, že Bitfinex veškerou ztrátu svým klientům nahradil. Také bychom neměli zapomínat na pochybný vztah Bitfinexu s tolik kontroverzním Tetherem.
Proto Vám doporučujeme, pokud chcete využívat služeb Bitfinexu, abyste tam drželi co nejmenší možný objem a všechno jste si co nejrychleji přesouvali do bezpečí vašich peněženek. A také nezapomeňte využít všechny bezpečnostní vychytávky, které Bitfinex poskytuje.
Klady +
- nízké poplatky
- vysoká likvidita
- mnoho možností pro obchodování
- přívětivé uživatelské prostředí
- vhodné pro pokročilejší obchodníky
Zápory –
- pověst
- několik hacků
- nevhodné pro úplné amatéry