Příští rok Ameriku čekají další prezidentské volby. Už nyní je jasné, že se stanou soubojem Donalda Trumpa se zatím neznámým kandidátem z řad demokratické strany. Jedním z možných adeptů je také Američan hongkongského původu Andrew Yang. Tento čtyřiačtyřicetiletý podnikatel byl dlouho přehlížen. V poslední době ovšem jeho preference raketově rostou. Je oblíbený zejména mezi mladým internetovým publikem. Věří totiž v moderní technologie a prosazuje blockchainové volby.
Vedle toho se může chlubit také oblibou technologických společností ze Sillicon Valley a podporu mu vyjádřil i Elon Musk. Kromě svého pozitivního programu se od ostatních kandidátů odlišuje ještě v jednom aspektu. Je totiž otevřeným zastáncem kryptoměn. Yang opakovaně hovoří o tom, že blockchain v budoucnu musí být součástí Spojených států.
Andrew Yang – zjevení mezi dinosaury
Svým postojem se tak výrazně liší od dalších politických představitelů, kteří se ke kryptoměnám staví převážně skepticky. Bitcoin často vidí jako nástroj pro nekalé aktivity, který je třeba silně regulovat. Andrew Yang je v tomto ohledu výjimkou.
Nyní Andrew Yang na jednom z mnoha předvolebních meetingů vyzval k zavedení blockchainového volebního systému. Kromě toho demokratický kandidát, který už na svou kampaň vybral 3,5 milionů dolarů a příspěvky přijímá také v Bitcoinech, vyznal k většímu zapojení blockchainových technologií do ostatních státních struktur.
“Je přímo směšné, že ještě v roce 2020 budeme při volení stát v řadě před volební plachtou. Je zcela technicky možné mít absolutně bezpečný a nenapadnutelný systém na našich mobilních telefonech, který bude využívat blockchain,” uvádí Yang na svých webových stránkách s tím, že tento systém by celý proces zdemokratizoval a pomohl zvýšit zájem Američanů o volby. Pro lidi, kteří smartphone nemají, počítá Andrew Yang se zachováním současného postupu.
Blockchainové hlasování jinde už funguje
Spojené státy by se v případě zavedení Yangova návrhu rozhodně nestaly první zemí, která by podobný systém používala. Digitální hlasování je možné už například v Rusku. Podle francouzského bezpečnostního experta Pierricka Gaudryho však ruský systém obsahuje závažnou bezpečnostní chybu. Zkušený hacker by tak údajně do 20 minut prolomil soukromé klíče a odhalil, kdo jak hlasoval. Jiné blockchainové hlasovací systémy se ovšem ukázaly jako spolehlivé. Jde především o hlasování ve Švýcarsku nebo v Japonsku.
Andrew Yang zatím favoritem demokratických primárek není. Určitě ovšem platí za černého koně, který ještě může překvapit. Do karet mu hraje především podpora mladé generace. Rozhodně tak může jenom překvapit.