Postoj Číny je ke kryptoměnám velmi nepřátelský. Podle tamní vlády se jedná o nástroj, který je vysoce rizikový a který primárně slouží k praní špinavých peněz a podpoře terorismu. Rovněž někteří Čínští investoři tvrdí, že kryptoměny jen Ponziho schéma, které má za cíl nalákat nové investory do trhu a z jejich vkladů vyplatit investory stávající. Čína se na základě toho rozhodla utnout reklamu na digitální aktiva, kterou podporuje 13 000 účtů na sociálních sítích. Jak proti této reklamě Čína zakročila se dočtete v tomto článku.
Čína blokuje účty na sociálních sítích
Velký zátah proti kryptoměnám se letos odehrál v této asijské zemi. Během omezení reklamy na kryptoměny bylo na tamních sociálních sítích zablokováno více než 13 000 účtů, které obhajovaly nebo přímo propagovaly kryptoměny. Na platformách bylo smazáno celkem 51 000 souvisejících příspěvků a uzavřeno bylo 105 webových stránek, nabízejících informace ohledně kryptoměn. Tuto statistiku vydal čínský úřad Cyberspace Administration (CAC).
CAC také uvádí, že k zákrokům proti účtům bylo sáhnuto na základě rozhodnutí Komunistické strany Číny, a že účty byly uzavřeny na základě tipů ostatních uživatelů sociálních sítí. Vzhledem k tomu, že to bude již rok, co Čína zakázala obchodování a těžbu kryptoměn, hlásí CAC, že vyšetřování podvodných transakcí a reklamy na kryptoměny, bude i nadále pokračovat.
Po vynesení rozhodnutí o zákazu obchodování a těžení digitálních aktiv, přešlo velké množství tamních podnikatel do ilegality, což lze doložit i současným podílem Číny na těžbě kryptoměn, který tvoří 21 % celkového hashrate. Větší společnosti se rozhodly odejít z Čínského trhu a svá hlavní sídla tak přesunuly do Singapuru.