Ty největší hacky, kterých jsme za poslední dva roky byli svědky, mají jednoho společného jmenovatele. Kryptoměny, které byly z účtů tisíců klientů ukradeny byly vyprány díky technologii mixéru, který má za úkol znesnadnit následné pátrání po vinících, nebo alespoň identifikaci adres peněženek, na kterých ukradené kryptoměny skončily. Největší hack v historii kryptoměn provedla organizovaná skupina Lazarus, která použila právě mixér, který nyní vyšetřuje americké ministerstvo financí. Jaké sankce čekají provozovatele a jaká bude prevence této kriminality? To se dočtete v tomto článku.
Sankce na mixér
Po mnoha měsících vyšetřování bylo prokázáno, že kryptoměnový mixér s názvem Tornado Cash skutečně sloužil jako nástroj pro praní špinavých peněz. Podle ministerstva financí USA pomohl vyprat více než 7 miliard dolarů a to od svého založení v roce 2019. K tomuto mixéru byl přidán ještě mixér Blander, který rovněž sloužil pro nezákonnou činnost. Podle vyšetřování přes tyto dva mixéry skupina Lazarus vyprala 455 milionů dolarů, které ukradla z Ronin.
Ministerstvo identifikovalo koncové majitele peněženek, na kterých vyprané peníze z mixérů skončily. To, že mixéry dlouhodobě slouží právě k praní špinavých peněz není žádným tajemstvím, ale chybí dostatečná legislativa která by definovala sankce a která by jejich činnost regulovala a monitorovala. Prvním případem tohoto typu krádeže kryptoměn byl případ muže z Ohia, který pomocí mixéru darknet, pomohl odcizit 300 milionů dolarů. To se stalo již v roce 2020. USA hodlá podobné mixéry kvalifikovat jako ohrožení pro národní bezpečnost, což umožní odpovědným orgánům aplikovat i nekonvenční vyšetřovací postupy.