Co je Bitcoin? Historie, vysvětlení + návod, jak získat
Minimálně v médiích jste se již určitě setkali s pojmem Bitcoin (BTC), případně kryptoměny. V roce 2017 tyto pojmy používal téměř každý. Pokud čtete tento článek, zřejmě máte i vy zájem zjistit, co je Bitcoin a jak funguje. V tomto článku vám dáme odpovědi na všechny tyto otázky, plus vám představíme i návod, jak získat Bitcoin. A abychom nic nevynechali, najdete zde i kapitolu historie Bitcoinu, která je velmi zajímavá. Pojďme na to.
Článek: Čo je Bitcoin ve slovenštině zde
Disclaimer: Prosím, berte na vědomí, že tento článek neslouží jako finanční poradenství. Kryptoměny jsou rizikové a vyžadují rozsáhlý průzkum a studium, abyste se vyhnuli různým podvodům, případně jiným velkým finančním ztrátám. CryptoSvet za tyto případné ztráty nezodpovídá.
Co je Bitcoin?
Bitcoin (BTC) je nový typ měny – tzv. digitální měna (kryptoměna), která byla vytvořena v roce 2009 neznámou osobou s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Transakce se provádějí bez třetích stran, což znamená, že nepotřebujete žádné banky! BTC může být použit na rezervace hotelů Expedia, nakupování nábytku na Overstock a nákup Xbox her a mnoho dalšího. Ale mnoho z humbuku je o zbohatnutí obchodováním. Cena Bitcoinu v roce 2017 prudce stoupla na 20 000 dolarů, což byla v té době pohádková cena. Bitcoiny nejsou tištěny jako dolary nebo eura. BTC jsou produkovány lidmi a čím dál tím více i firmami po celém světě, které poskytují počítače pro řešení matematických úloh – těžbu (mining).
Historie Bitcoinu
V roce 2008 vydal Satoshi Nakamoto white paper (něco jako manuál) s názvem Bitcoin: Peer to Peer elektronický hotovostní systém. Tento příspěvek tvrdil, že má řešení problému dvojího výdaje v digitální měně pomocí sítě peer-to-peer. Hlavním cílem práce bylo vybudovat verzi digitální měny, která by umožnila lidem zprostředkovat transakce a převody přímo, aniž by museli jít do finanční instituce. Byla to obrovská inovace, která umožňovala uživateli obchodovat přímo bez spoléhání se na třetí stranu – banku. Od jeho vzniku Bitcoin pomalu zaznamenával růst na své hodnotě. Přišla výraznější období růstu, následně však i prudké propady cen, kdy „odborníci” předpovídali smrt Bitcoinu. Nicméně je zde dodnes. Své největší výsluní zažil Bitcoin na konci roku 2017, kdy jeho cena atakovala 20 000 dolarů.
Jak Bitcoin funguje?
Teď, když už víme, co Bitcoin je, podívejme se i na to, jak funguje. Abychom pochopili, jak funguje, musíme nejprve pochopit, co je síť. Síť je v podstatě systém s více uzly (uživateli) a spojeními (transakcemi) mezi těmito uzly. Posláním bitcoinové sítě je umožnit uživatelům navzájem posílat tokeny (Bitcoiny).
Hlavními problémy při transakcích obecně jsou otázky bezpečnosti a zodpovědnosti, které vyžadují řešení na předcházení podvodům. Představte si finanční transakci přes internet. Doufali byste ve dvě věci: že peníze nedostane na cestě třetí strana a že vaše transakce je zaznamenána někde v účetní knize, kde by platba neměla procházet.
Blockchcain využívá k řešení těchto problémů skutečně revoluční technologickou inovaci. BTC vyžaduje pomoc „horníků” (minerů) – jednotlivců nebo organizací, které přispívají svou výpočtovou energií na šifrování informací o těchto transakcích. Horníci budou používat výkonné hardwarové vybavení na řešení kryptografických hádanek na počítačovém programu specifickém pro Bitcoin, který má informace o každé transakci v síti. Když je transakce šifrovaná horníkem, přidává se jako nový blok do připojeného řetězce bloků (blockchain). Toto funguje jako viditelná, neměnná veřejná kniha – odtud název blockchain. Výměnou za všechny tyto výpočtové snahy, pokud je síť (prostřednictvím konsensu) považována za platnou pro vytvoření nového bloku horníkem, je horník odměněn nově vytvořeným Bitcoinem. Horník pak může použít tuto minci, jak si vybere. Zde jsme v podstatě nakousli i kapitolu, jak získat Bitcoin. Jednou z možností je právě zmíněná těžba (mining). Je však energeticky náročná.
Charakteristika Bitcoinu
Následující body vám více přiblíží, jak funguje Bitcoin a jaké jsou jeho hlavní charakteristiky:
- Je decentralizovaný – Bitcoinová síť není řízena žádnou centrální autoritou. Každý stroj, který „vytěží” Bitcoin a zpracuje transakci, vytváří část této sítě. To znamená, že teoreticky jedna centrální autorita nemůže ovlivňovat měnovou politiku a způsobit kolaps. Anebo si myslet, že lidem vezme Bitcoiny, jak se Evropská centrální banka rozhodla na Kypru v roce 2013. A pokud se z nějakého důvodu odpojí část sítě, peníze stále cirkulují.
- Snadno se zřizuje – Pro zřízení účtu v konvenční bance musíte projít složitým zařizováním. Zřízení obchodního účtu je dalším oříškem a bojem s byrokracií. Bitcoinovou adresu si můžete vytvořit během minuty bez zbytečných otázek a bez poplatků.
- Je anonymní – Uživatelé mohou vlastnit více bitcoinových adres, které nejsou spojeny se jménem, adresou či dalšími osobními informacemi. Avšak…
- Je kompletně transparentní – … v případě Bitcoinu se zaznamenávají všechny transakce, které se v síti uskutečnily. „Účetní knihou”, kde jsou transakce archivovány, je tzv. blockchain. Zůstatek na bitcoinové adrese je přístupný všem, nikdo ale neví, čí adresa ve skutečnosti je. Existují opatření, díky kterým jsou vaše aktivity na bitcoinové síti méně zřejmé. Například nepoužívání stále stejné bitcoinové adresy nebo neposílání větších obnosů pouze na jedinou adresu.
- Poplatky za transakce jsou zanedbatelné – Vaše banka vám zaúčtuje poplatek několik eur za přeshraniční převod. Bitcoin to nedělá.
- Je rychlý – Peníze můžete poslat kamkoli na světě, přičemž do cíle dorazí během několika minut, jakmile bitcoinová síť zpracuje platbu.
- Neexistuje možnost navrácení uskutečněné platby – Jakmile jsou Bitcoiny odeslány, není cesty zpět. Bez souhlasu příjemce své peníze zpět nedostanete.
Jak získat Bitcoin
Zaujal vás BTC a kryptoměny a rádi byste věděli, jak získat Bitcoin? Můžete ho získat několika způsoby. První způsob jsme vám již okrajově nastínili výše v článku. Jedná se o tzv. těžbu (mining). Dalším způsobem je nákup Bitcoinu a kryptoměn na různých kryptosměnárnách. Poslední možnost je nejlákavější – Bitcoin, ale i různé kryptoměny si můžete vydělat ZDARMA. Je jasné, že miliony zdarma nezískáte, ale pár drobných na začátek určitě pomůže. Takže pojďme na to popořadě.
1. BTC mining
Když někdo uskuteční nákup nebo prodej BTC, nazýváme to „transakcí”. Transakce uskutečněné v obchodě a online jsou dokumentovány bankami, systémy prodeje a fyzickými příjmy. Horníci BTC dosahují stejný efekt bez těchto institucí tím, že shlukují transakce v blocích a přidávají je do veřejného záznamu nazývaného blockchain. Za každý vytěžený blok získají mineři (horníci) určitou odměnu v příslušné měně, kterou těží – v našem případě Bitcoin. Těžit může úplně každý, nicméně je to energeticky poměrně náročné, a aby se vám těžba vyplatila, potřebujete mít kvalitní hardwarové vybavení vhodné na těžbu. Zajímá vás Bitcoin mining? Přečtěte si o něm více v našem článku! A pokud si chcete vypočítat, zda se vám vaše těžba finančně vyplatí, podívejte se na tento článek.
2. Nákup Bitcoinu na kryptosměnárnách
V tomto případě se jedná o nejjednodušší způsob, jak získat Bitcoin okamžitě a v požadovaném množství. Po světě existuje mnoho kryptosměnáren, které vám umožní nákup kryptoměn za fiat peníze (dolary, eura atd.) nebo za jiné kryptoměny. Samozřejmě máme i domácí kryptosměnárny, které můžete využít. Případně můžete využít obrovské zahraniční společnosti. Chcete nakoupit kryptoměny touto cestou? Přečtěte si náš podrobný návod, jak a kde nakoupit kryptoměny rychle a spolehlivě.
3. BTC a kryptoměny ZDARMA
Ano. I toto je možnost. Kryptoměny si můžete vydělat na různých stránkách ZDARMA. Nicméně musíte počítat s tím, že vydělaná částka nebude v tisících ani desetitisících. Chcete si na začátek vydělat nějaké kryptoměny zdarma? Prohlídněte si naši rubriku, jak si můžete Bitcoin a kryptoměny pořídit zcela zdarma.
Už víte, jak funguje Bitcoin, a nakoupili jste ho. Nevíte co dál? Přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte, jak si vytvořit ideální portfolio kryptoměn!
Shrnutí
Kryptoměny, a tedy i BTC, jsou poměrně nová oblast, která se stále vyvíjí. Musíte si dávat pozor, protože pokud budete neopatrní, snadno naletíte podvodníkům a přijdete o všechny prostředky. V tomto článku jsme vám objasnili jen základní otázky, co je Bitcoin a jak funguje. Na závěr jsme vám představili možnosti, jak získat Bitcoin. Nicméně to vám nestačí. Kryptoměny vyžadují, abyste si tuto oblast nastudovali detailněji, abyste uměli rozeznat například podvod od férové nabídky.
Doporučujeme vám přečíst si i další naše návody:
Kryptoměny pro začátečníky – Základní tipy, začátečnické chyby a strategie
Přečtěte si exkluzivní tipy, proč využívat BTC a jak vám to pomůže!
Nakoupili jste nějaké kryptoměny a chcete je bezpečně „uskladnit”? Můžete využít hardwarovou peněženku. Nevíte jak na to? Přečtěte si naše návody pro hardwarové peněženky Trezor One nebo Trezor T.