Co je index strachu a chamtivosti a jak funguje?
Ahojte tradeři. Mé jméno je Jakub Kraľovanský a jsem hlavním traderem společnosti Nexaltic Capital s.r.o. Každý čtvrtek si pro vás připravíme zajímavý článek z oblasti kryptoměn. Nebude to však vždy jen o technické analýze! Dnes si ukážeme a blíže vysvětlíme jeden zajímavý index, který používám jako doplněk svých běžných analýz. Co je index strachu a chamtivosti a jak funguje? Tak pojďme na to!
Nexaltic Capital je společnost, která si všímá značný potenciál v nově vzniklých trzích, jakými jsou například kryptoměny. Naším cílem je přinášet do této oblasti profesionální a odborný přístup dostupný široké veřejnosti, a to bez ohledu na finanční status nebo znalosti klienta.
Co je index strachu a chamtivosti?
Strach a chamtivost patří mezi nejzákladnější vlastnosti obchodníků na burze. Hodnota 0 v daném indexu znázorňuje extrémní strach a naopak hodnota 100 znázorňuje extrémní chamtivost.
Chování na kryptotrhu je velmi emocionální. Lidé mají sklon k chamtivosti, když trh roste, což vede k FOMO (strach z toho, že nám ujíždí vlak). Lidé často prodávají své mince v iracionální reakci. Index strachu a chamtivosti by vás měl zachránit před vašimi vlastními emocemi. Existují dva jednoduché předpoklady. Extrémní strach znamená, že investoři jsou příliš znepokojeni. To by mohla být příležitost k nákupu. V roce 2018 jsme ho mohli vidět několikrát u ostrých dumpů a poplašných zprávách! Právě při tom největším strachu se trh začal otáčet. Když jsou investoři příliš chamtiví, znamená to, že na trhu může přijít korekce směrem dolů. Je to možná ironie, ale v dobách, kdy všichni věřili, že Bitcoin letí to the Moon, Bitcoin klesal. A naopak v dobách, kdy na trhu vládl extrémní strach a všichni věřili v další pokles, se Bitcoin otáčel.
Čtěte také: Získejte kryptoměny ZDARMA prohlížením webových stránek díky novému modernímu prohlížeči!
Z čeho index strachu a chamtivosti vychází?
Samozřejmě dané hodnoty nejsou jen tak vymyšlené, ale musí se měřit podle určitých parametrů, aby výsledná hodnota nebyla subjektivní.
Volatilita (25 %)
Aktuální volatilita a max. cenové rozpětí Bitcoinu a srovnání s odpovídajícími průměrnými hodnotami za posledních 30 dní a 90 dní. Neobvyklý nárůst volatility je znakem obávaného trhu.
Momentum trhu/objem (25 %)
Aktuální objem a hybnost trhu (opět ve srovnání s posledními 30/90denními průměrnými hodnotami) – tyto dvě hodnoty dáme dohromady. Obecně platí, že když vidíme vysoké nákupní objemy na pozitivním trhu na denní bázi, konstatujeme, že trh působí příliš chamtivě / příliš bullish.
Sociální média (15 %)
Na základě Twitter analýzy. Tam se shromažďují a počítají příspěvky na různých hashtags pro každou minci. Neobvyklá vysoká míra interakce má za následek rostoucí zájem veřejnosti o mince a může se tedy jevit jako chamtivost trhu.
Průzkumy (15 %)
Na základě obrovského vzorku kryptonadšenců a jejich odpovědí se vyhodnocují potřebná data.
Dominance (10 %)
Dominance mince připomíná podíl celého kryptografického trhu. Zejména pro Bitcoin si myslíme, že nárůst dominance Bitcoinů je způsoben strachem (a tedy i redukcí) z příliš spekulativních investic do starých mincí, protože Bitcoin se stává stále více bezpečným útočištěm kryptografických služeb. Na druhé straně, když se Bitcoinová dominance zmenšuje, lidé jsou stále více chamtiví tím, že investují do riskantnějších starých mincí snívajíc o jejich šanci v dalším velkém býčím běhu. Každopádně analyzováním dominance pro jinou minci, jako je Bitcoin, byste mohli argumentovat opačně, protože větší zájem o starou minci může vést k lstivému chování pro tuto konkrétní minci.
Trendy (10 %)
Údaje služby Google Trends pro různé vyhledávací dotazy související s Bitcoinem a přepisování těchto čísel, zejména aktuální oblíbené vyhledávání. Pokud například zkontrolujete Google Trends for „Bitcoin”, nemůžete získat mnoho informací z objemu vyhledávání.
Pojďme se podívat na to, jak Fear and Greed index funguje v praxi na Bitcoinu
Na začátek se pojďme podívat na grafy. Už z letmého pohledu můžeme vidět, že v dobách, kdy jsme byli chamtiví, nastal pokles ceny Bitcoinu a naopak. V době, kdy index vykazoval hodnoty strachu, jsme většinou byli na dně. Bitcoin se následně uměl odrazit směrem nahoru. Pojďme si ukázat několik milníků, které to dokonale ukazují.
16. – 17. 02. 2018 – Chamtivost = hodnota 63 = Bitcoin dump
01. 04. 2018 – Extrémní strach = hodnota 11 = Bitcoin pump
05. 05. 2018 – Chamtivost = hodnota 67 = Bitcoin dump
27. 06. 2018 – Extrémní strach = hodnota 11 = Bitcoin pump
25. 07. 2018 – Chamtivost = hodnota 54 = Bitcoin dump
Podobným stylem bych mohl pokračovat dál. Ukázek je opravdu několik.
Mohlo by vás zajímat: Jak nakoupit Bitcoin kreditní kartou – nejlepší burzy a směnárny
Shrnutí
Fear and Greed index slouží pro mě jako zajímavý doplněk mé celkové analýzy a celkového pohledu na trh. Už to dávno není jen o tom udělat analýzy Bitcoinu. Kryptoměnový trh jde dopředu a čím dál tím více potřebujeme širší spektrum informací, které nám dají lepší pohled na trh. Při mé analýze Bitcoinu (a celkově trhu) vždy analyzuji samotné grafy na Bitfinexu, CME Futures, Bitstamp. Poté přejdu na longy vs. shorty, dominanci Bitcoinu, celkovou kapitalizaci kryptotrhu a nakonec Fear and Greed index. Většinou tyto puzzle do sebe krásně zapadají a fungují ve vzájemné korelaci. Momentální hodnota výše uvedeného indexu je na ATH na hodnotě 81, a to značí extrémní chamtivost. Vidíme, že jsme na extrémních hodnotách, a proto si já osobně i navzdory pozitivní náladě na trhu udržuji střízlivé uvažování.
Věřím, že se vám tento článek líbil a přeji hezký den.
Přeloženo ze slovenské originální verze, jejíž autorem je Jakub Kraľovanský .