Bitcoinu už nikdo nikdy neodpáře fakt, že se jedná o nejstarší kryptoměnu, která celé blockchainové šílenství odstartovala. Možná přesto, nebo spíše právě proto trpí Bitcoin některými neduhy. Tím nejpalčivějším je Bitcoin škálovatelnost, který brání větší míře adopce Bitcoinu. Síť je aktuálně silně přetížená a tím pádem velmi pomalá. S transakcemi jsou navíc spojeny značné poplatky. Platby Bitcoinem kvůli tomu nejsou příliš praktické. Představte si, že místo několikavteřinové platby klasickou platební kartou byste u terminálu čekali 40 minut než by se transakce potvrdila. Přesto je dost možné, že v budoucnu se platby BTC stanou poměrně snadnými, jednoduchými a rychlými. Vyřešit by to měla takzvaný blesková síť. Dnes se na to, co je Lightning network podíváme podrobněji.
Co je Lightning network?
Za konceptem Lightning Network stojí Josehp Poon a Thaddeus Dryja, kteří na projektu pracují už od roku 2015. Hlavní ideou bylo pomoci přetíženému blockchainu Bitcoinu. Kryptoměny jsou totiž ze své povahy zcela transparentní a proto se každá transakce poctivě zaznamenává do veřejně dostupné úřední knihy. Problém je ovšem v tom, že transakcí přichází enormní množství a k uvolnění jednoho bloku dochází pouze jednou za zhruba 10 minut. To reálně znamená, že Bitcoin za jednu vteřinu zvládne zpracovat pouze dvě až 7 transakcí. Pro srovnání – platební systémy společností Visa a Mastercard odbaví každou vteřinu řádově tisíce požadavků. Poona a Dryju proto napadlo blockchainu odlehčit.
Hlavní problém – Bitcoin škálovatelnost
Princip Lightning network vychází z nápadu vybudovat nad existujícím blockchainem Bitcoinu ještě jednu vrstvu. Systém funguje v režimu peer-to-peer a mezi uživateli buduje speciální kanály. Skrze tyto kanály si poté uživatelé mohou jednoduše zasílat transakce. Na hlavním blockchainu by v tomto případě byla zapsána pouze informace o otevření daného kanálu. Protože transakce prováděné v rámci kanálu nepotřebují k provedení globální konsenzus, mohou být skutečně okamžité. Jejich uskutečňování poté bude probíhat skrze takzvané chytré kontrakty.
Důležitou součástí Lightning Network jsou také takzvané multi-signature peněženky. V praxi budou fungovat tak, že platební kanál se otevře pouze v případě, že oba uživatelé takovou peněženku mají a nahráli zde nějaké prostředky. Peněženka funguje jako trezor, ve kterém jsou kryptoměny uloženy. Dvě nebo i více stran mohou přes tento kanál provést jakékoliv množství transakcí. Ve chvíli, kdy se rozhodnou činnost kanálu ukončit, konečné zůstatky se zapíší na hlavní blockchain kryptoměny. Transparentnost díky tomu zůstává zachována.
Větší adopce Bitcoinu za dveřmi?
Místo potenciálně desítek nebo možná i stovek zápisů tak blockchain zaeviduje pouze dvě transakce. Jednu při otevření kanálu a druhou při jeho uzavření. To hlavními blockchainu nejen Bitcoinu, ale výhledově také dalším kryptoměnám pomůže výrazně snížit současnou zátěž. V případě masivnějšího rozšíření Lightning Network navíc nebude nutné otevírat kanál mezi každými jednotlivými uživateli. Pro představu – Honza má otevřené spojení s Jirkou a Jirka provádí transakce s Luckou. Pokud Honza bude chtít poslat Bitcoiny Lucce, nemusí mezi sebou stavět nový kanál. Jednotlivé kanály mohou fungovat jako spojovací body. Prostředníci ovšem musí mít na peněženkách uložené dostatečné množství prostředků.
Lightning Network tedy může být perfektním lékem na Bitcoin škálovatelnost, který vývojáře zaměstnává už léta. Další výhodou jsou prakticky okamžité transakce. Lightning Network se proto zdá jako ideální řešení pro mikrotransakce. Síť by totiž umožnila, aby bylo možné Bitcoinem pohodlně zaplatit za nákup v obchodě. V tomto případě by se adopce Bitcoinu pravděpodobně masivně rozšířila. Lightning Network ovšem má také svá negativa. Jde například o to, že k úspěšnému provedení transakce musí být příjemce online. To současný systém nevyžaduje. Síť také není příliš vhodná pro provádění velkých převodů. Dá se tedy očekávat, že velké transakce se budou i nadále zapisovat přímo na blockchain.
A jak to s Lightning Network vypadá dnes? V březnu loňského roku společnost Lightning Labs oznámila, že první beta přijde už velmi brzy. Dnes se systém už pomalu rozjíždí. Aktuálně jsou postupně implementovány jednotlivé protokoly. Vypadá to ale nadějně. Podle dostupných dat bylo v lednu 2019 otevřeno už 24 tisíc platebních kanálů. Celý systém se ovšem aktuálně stále ladí. Jisté je však to, že Lightning Network má obrovský potenciál přinést platby Bitcoinem masám.