Vertcoin se prezentuje jako “coin obyčejného člověka”. Je to totiž decentralizovaná měna, kterou opravdu vlastní její uživatelé. Abych vám trochu přiblížil, co se tím myslí, jde o kryptoměnu, kterou můžete posílat přes internet jako ostatní. Avšak Vertcoin (nebo VTC) se soustředí na původní rysy kryptoměn, ve snaze poskytnout uživatelům finanční systém, který vlastní oni sami. Nenarazíte na žádné veliké banky nebo výrobce miningového hardwaru, kteří by Vertcoin kontrolovali. Každý totiž může těžit dle libosti.

Vertcoin byl vyvinut dobrovolně členy této komunity. Aby zajistili férovou distribuci, nespustili žádné ICO, žádný premine, žádný airdrop. Místo toho celý systém postavili, aby fungoval na dobrovolné podpoře, mimo jiné taky finanční. Vertcoin je finitní jako zlato, nechává své uživatele chránit si své vlastní peníze a uživat si nízkých poplatků. Vertcoin má software, který můžete používat na Windows, Macu, či Linuxu. Jde tedy o multiplatformní digitální měnu.Vertcoin

Kdo jsou členové Vertcoin týmu?

Každý developer nebo jiný člen Vertcoin týmu je dobrovolník. Všechny prostředky jsou získávány z darů zaslaných uživateli, kteří mají v projekt důvěru. Dobrovolníci jsou všichni vysoce důvěryhodní a pracují tvrdě, aby zajistili open-source prostředí. Tým je plný nadšených programátorů, kryptografů, lidí nadšených do buildingu, miningu, brandingu a to ani není všechno.

Lead developeři za Vertcoinem se permanentně snaží přinést svým uživatelům pokrok ve své technologii spojené s blockchainem. Open-source komunita umožňuje skupinový brainstorming a sdílení informací stejně, jako zapojování nových vlastností do systému. Cílem zde vždy bylo a vždy bude tvoření silných svazků mezi developery, kteří používají blockchain, zatímco se učí a sdílí své znalosti s ostatními.

V době psaní tohoto článku byl hlavní developer James Lovejoy, programátor od raného věku 10 let. Je to undergraduate výzkumník na MIT DCI, kde pracuje na prosazení decentralizované peněžní politiky. Ostatní developeři mají zkušenost s různými programátorskými jazyky, pracují v oborech jako fyzika, mají dlouholeté zkušenosti s kryptoměnami a někteří mají dokonce zkušenost s softwarovým inženýrstvím táhnoucí se už pomalu 20 let. Vzhledem k tomu, že Vertcoin je dobrovolnický projekt, pozadí různých členů týmu se drasticky liší, ale jejich cíl je jeden.

Proč je Vertcoin decentralizovaný?

Jednou z hlavních vlastností Vertcoinu je, že není jen decentralizovaný, ale je navržen, aby centralizaci vzdoroval. Algoritmus, který stojí za Vertcoinem ve skutečnosti brání developerům ve tvoření specializovaného mining hardwaru pro ně samotné, který by obsahoval čipy známé jako ASIC. To zaručuje, že každá transakce bude validována networkem, který je rozšířený mezi všemi uživateli. Také to pomáhá předejít vývoji tlaku ke prodeji, který vzniká, když velké množství mining pools zaplaví trh najednou s nově vyminovanými coiny.

Developeři za Vertcoinem neúnavně pracují, aby zajistili, že žádný specializovaný miningový hardware nikdy nebude použitelný na Vertcoin. Stejné množství snahy také dávají na zajištění, že spotřebitelský hardware stačí na minování. Pro vás, potenciálního minera, to znamená, že můžete férově závodit s ostatními, aniž byste se museli starat o bezohledné výrobce hardwaru, kteří by zneužívali jejich schopnosti minovat a tak dále.

Vertcoinové peněženky

Vertcoin nabízí stažitelné peněženky na jejich vlastní oficiální stránce, dříve šlo o web wallet, ale vzhledem k problémům s DDOSem a několika dalšími věcmi byla internetová varianta nahrazena stažitelnou peněženkou pro váš počítač. Můžete taky použít peněženky některých směnáren jako Bittrex, to však doporučujeme pouze, když nakupujete VTC, nebo když své VTC vyměňujete za něco jiného. To z toho důvodu, že nedržíte private keys ke své peněžence, jde-li o peněženku na nějaké směnárně. 

Peněženku si můžete stáhnou pro Windows, Mac a i Linux.

Jak pošlu nebo přijmu Vertcoiny?

Potom, co si zařídíte Vertcoin peněženku, můžete posílat a přijímat Vertcoiny. Všechno, co potřebujete, je adresa, která začíná na V a pokračuje dalšími 26 až 36 alfanumerickými znaky. Přesuny většinou trvají méně než pět minut. Poplatky jsou minimální, aby pomohli podpořit údržbu networku, ale ne příliš na úkor myšlenky samotného projektu. Tento poplatek je tak malý, že kdybyste chtěli převést 100 VTC budete muset zaplatit pouhou jednu tisícinu jednoho VTC.

Můžete kupovat a prodávat Vertcoiny?

Mluvíme přeci jen o kryptoměně, tudíž ano, můžete nakupovat i prodávat Vertcoiny. Nejjednodušší metoda platby za Vertcoiny je Bitcoinem. Máte na výběr z mnoha směnáren, které VTC nabízí – mezi nimi třeba Bittrex, Yobit, Bleutrade, nebo Poloniex. Pohybujete-li se na čínském trhu, tak máte možnost využít Jubi nebo 19800, evropani mohou použít Litebit.

Jaké jsou specifikace Vertcoinu?

Vertcoin používá algoritmus Lyra2RE(v2) a vygenerovaných 84 milionů. Block time je 2.5 minuty s 50 coiny za jeden block. Premine žádný nebyl a difficulty retarget časovač je nastaven, aby došlo k retargetu s každým blockem pomocí algoritmu Kimoto’s Gravity Well.

Segregovaný Svědek (Segregated Witness) byl aktivován v květnu 2017 a developeři se vyjádřili, že dle nich je to nejlepší volba, chcete-li zachovat flexibilitu transakcí. SegWit zvýšil block size limit, přičemž taky umožnil developerům implementovat druhovrstvá (second-layer) řešení, aby mohli dále zlepšovat Vertcoin.

Vertcoin taky využívá lightning networku pro okamžité blockchainové transakce, které jsou zároveň škálovatelné. To by mělo poskytovat schopnost masivního navíšení kapacity sítě přesunutím většiny transakcí z blockchainu pro rychlejší zpracování. Součást  vývoje lightning networku je Atomic Cross-Chain, decentralizovaná metoda směňování Vertcoinů s ostatními. Což vám umožňuje bezproblémově vyměňovat ve vaší peněžence Vertcoiny za Bitcoin nebo Litecoin.

Developeři taky pracují na skrytých adresách, které byli dříve přístupné, ale museli být dočasné vypnuty. Jde o jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků Vertcoinu. Každý uživatel dostane “skrytou adresu”, která je dostupná na public ledgeru namísto nějakých osobních dat.

Jak těžit Vertcoin?

Jedno slovo: proof-of-work. No dobře, to je takové pofidérní jedno slovo, ale chápete pointu. Jde o proces využívání výkonu vašeho počítače na validaci transakcí na networku Vertcoinu. Rozhodnutí minování VTC dává v očích minera smysl, protože se nemusí starat o žádné veliké výrobce mining hardwaru, kteří by využívali bezohledných metod; nebudou fungovat, jak už jsem před chvilkou zmiňoval.

Než začnete těžit, ujistěte se, že máte Vertcoin adresu, na kterou můžete coiny zasílat. Peněženku si můžete stáhnout na jejich oficiálních stránkách, nebo pokud jste uživatelem některé ze směnáren, které podporují VTC (jako třeba Bittrex), můžete si vygenerovat adresu, na kterou vytěžené coiny můžete zasílat.

Do začátku si budete muset stáhnout miningový software vhodný pro vaši grafickou kartu:

Extrahujte stažené soubory na svůj hard drive, pro účel tohoto návodu budeme používat CCMiner na Windows počítači.

Připojte se do Mining Poolu

Další krok je vybírání si mining poolu, do kterého se chcete připojit. Připojením se k některému poolu kombinuje vaši hash rate s tou ostatních ve stejném poolu a všichni sdílíte odměnu. To má za výsledek předvídatelnější výdělek při obvyklých intervalech. Zde je seznam mining poolů, ze kterých si můžete u Vertcoinu vybírat:

My budeme využívat Miningpoolhub, jde o dobrý pool, který vám umožní se zaregistrovat a hned potom máte přístup ke spoustě různých coin poolů. Vytvořte si účet s usernamem a heslem: 

Poté, co jste zaregistrovaní, navštivte svůj “Wallet” link na postraní liště a vložte adresu své peněženky a posléze svůj PIN – ujistěte se, že si PIN pamatujete, budete ho totiž potřebovat pokaždé, když budete chtít nějak měnit svůj účet.

Potom navštivte link “Workers” na postranní liště a vytvořte nového workera se jménem a heslem. Ty si zapište, budete je za chvilku potřebovat.

Další krok je vyrobit si .BAT soubor. Vytvořte si nový dokument v notepadu a napište do něj toto:

ccminer-x64 -a lyra2v2 -o stratum+tcp://hub.miningpoolhub.com:20507 -u login.workername -p workerpassword

Místo login.workername napište svůj username a worker name, nahraďte workerpassword vaším worker heslem, které jste si před chvíli vytvořili.

Teď si tento soubor uložte do stejné složky, kde máte mining software, ale jako koncovku napište .bat.

Dvakrát klikněte na tento BAT soubor a program začne minovat. Vaše okno by mělo vypadat nějak takhle:

Poté můžete navštívit Dashboard na MIningPoolHub,chcete-li zkontrolovat váš hash rate a všechny možné jiné informace o vašem miningu.

Jaká je budoucnost Vertcoinu?

Vertcoin sdílí svůj progres a roadmap přes Trello, čímž umožňuje členům komunity zůstat v obraze. Momentálně tým dokončuje svou práci na vývoji 1-Click Vertcoin Mineru, který je zatím v betě. Tým taky pracuje na TOR Electrum peněžence, zlepšení podpory pro Vertcoin na směnárnách a v peněženkách, mimo jiné. Jiné současné projekty mají snahu v zlepšení webové stránky a developmentu AMD GPU mineru.

co je vertcoinPotom, co tyto projekty budou dokončeny se tým přesune k reimplementaci stealth adres a k vývoji Vertcoin peněženky pro iOS. Taky chtějí pracovat na Vertcore, čímž umožní uživatelům importovat si starý styl a zapojit více SegWit adres.

Mezi dlouhodobé projekty patří třeba vytvoření zasílacího seznamu a vývoj svého vlastního merchandise a jiného vybavení. Vertcoin také doufá, že se jim podaří vytvořit Vertcoin Insight Explorer, získat podporu pro Trezor 2, přidat prohlížeč do URI protokolu peněženky a vyvinout Merkelized Abstract Syntax Trees (doporučuji tento článek, nevíte-li oč běží). Block Reward Halving Vertcoinu je také na seznamu, s očekávaným datem 12. prosince.

Závěr

Vertcoin je užitečnou součástí kryptoměnového trhu, protože umožňuje svým minerům poměrné rozumný zisk. Vývojáři mining hardwarů zničili profitabilitu miningu ostatních kryptoměn pro průměrného člověka (, který není utrácet sumy za drahý hardware). Vertcoinu se velmi dobře podařilo poradit si s tímto problémem.

Fakt, že ho můžete používat na skoro každém systému, že má široké spektrum minerů Vertcoinu umožňuje zapůsobit na velké množství potenciálních uživatelů, přičemž hodnota Vertcoinu také jen stoupá a stoupá. Je taky příjemné, že se můžete zapojit jak moc si jen přejete, ať už chcete darovat, programovat, minovat, nebo máte prostě dobrý nápad.

Vertcoin nedávno zažil poměrně veliký nárůst v ceně, vzhledem k zvýšenému zájmu v ASIC-Resistant coinech a možnosti cross-chain atomic swapů mezi měnami jako BItcoin, Litecoin a Vertcoin, což znamená, že budete moc přehazovat mezi těmito coiny bez potřeby zapojení žádného prostředníka.

Užitečné odkazy:

  • Statistiky: http://cryptokurzy.cz/coin/VTC    
  • Burza: Binance
  • Směnárna:  Changelly

Baví vás kryptoměny a zajímáte se o jeho dění? Chtěli byste se podělit na tvorbě obsahu na našem webu? Neváhejte a kontaktujte nás zde

Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt

Sdílet

Autor

Student, nadšený atlet a spekulant krypta. Přejete-li si mě podpořit, moje BTC adresa je zde: 3FnC3op7eRPLhvZJr6WV7EJoSkd9XeeSwE LTC adresa: M9iZRn7fCqi6eCnEUui2yAXMzGaJsF5vVK

Komentáře

Zanechat komentář