Již několik měsíců je jedním z hlavních témat ve společnosti rostoucí cena energií. Růst cen energií velmi negativně ovlivňuje nejen běžného spotřebitele, ale v posledních dnech razantně zasáhl i do oblasti kryptoměn. Nezastavitelně rostoucí náklady na elektřinu vyvíjí obrovský tlak na zisk společností zabývajících se jejich těžbou. Jak je všeobecně známo, těžba kryptoměn je energeticky náročná a právě to některé velké těžaře vystavuje riziku krachu. Jaké kroky těžaři podnikají, aby toto riziko snížili se dočtete v tomto článku.
Nastává výprodej vytěžených tokenů
Těžaři se snaží za každou cenu zůstat ziskoví i navzdory stoupajícím cenám energií a klesající ceně bitcoinu. Společně tyto tlaky se splátkami půjček krytými bitcoiny, radikálně snižují ziskovost těžařských společností a mohou vést až k jejich likvidaci. Ve zkratce současnou situaci shrnul Alexander Neumuller, vedoucí projektu pro Index spotřeby elektřiny Bitcoinu na Univerzitě v Cambridge, který řekl.
“V podstatě čelí rostoucím nákladům a prudkému poklesu příjmů.”
Proto se někteří z nich rozhodli k radikálnímu kroku, který jim alespoň na chvíli pomůže pokrýt stále se zvyšující provozní náklady – výprodej. Veřejně kótované společnosti tak začaly prodávat své vytěžené tokeny s velkou slevou. Do výprodeje svých tokenů se pouští navzdory tomu, že je jejich cena nejnižší za posledních 18 měsíců.
Dalším krokem po výprodeji tokenů je vypnutí těžařských strojů ,,ve špičce” energetického tarifu. To může trvat i několik hodin až dní, což zvyšuje riziko poklesu likvidity a ve finále i neefektivitu tohoto řešení, kvůli vysoké spotřebě elektřiny při opětovném spuštění těžařských strojů. Například k urgentnímu odprodeji kryptoměn se uchýlila společnost Roit Blockchain, která již v květnu prodala svých 250 ze 466 vytěžených bitcoinů, aby získala 7,5 milionu dolarů k pokrytí nákladů. Toto včasné řešení nastalé situace se nakonec ukázalo jako výhodné, protože kurz bitcoinu za poslední měsíc klesnul o dalších 44 %.