Americké ministerstvo financí uvalilo další sankce na tři kryptopeněženky, které jsou údajně vlastněny skupinou hackerů ze Severní Koree. Tato skupina s názvem Lazarus, údajně stojí za největším hackem kryptopeněženky společnosti Axie, ze které ukradli 600 milionů dolarů. Jaké sankce na ně ministerstvo financí USA uvalilo a jak tato skupina vůbec funguje? Dočtete se v tomto článku.
Sankce na skupinu Lazarus
Minulý týden úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC), pracující pod záštitou ministerstva financí USA, přidal na svoji černou listinu další tři kryptopěněženky, které federální vláda spojuje s krádeží 600 milionů společnosti Axie Infinity. Všechny tyto peněženky obdržely převody v ethereu z účtů, přes které měly být peníze vyneseny. Skupina Lazarus využila při krádeži mixer měn, díky kterému za sebou dokázala téměř zamést stopy.
Tento proces byl proveden několikrát za sebou, přičemž poslední převod peněz z mixéru do peněženek proběhl právě minulý týden. Skupina využívala mixér od společnosti Tornado Cash, do kterého byl sice implementován software, který celý tento projekt legalizuje, nicméně uživatelé mají v rámci blockchainové sítě stále možnost tento systém obcházet. Zástupce Tornado Cash komentoval snahu OFAC následovně.
“Zatím je to tipovací hra. Předpokládám, že OFAC identifikovala pouze 1 adresu, která by měla být v souvislosti s touto událostí sankcionována. Což znamená, že Chainalysis aktualizuje cokoliv, co je na sankčním seznamu.”