Richard Turrin – konzultant finančních technologií v CNBC – tvrdil, že digitální měna čínské centrální banky by mohla v tomto desetiletí zpochybnit dominanci amerického dolaru. Konkrétně věří, že digitální juan by mohl nahradit svého rivala jako měnu výběru v mezinárodních obchodních dohodách.
Čína je o deset let napřed
Čínská vláda je známá tím, že má jeden z nejvíce nepřátelských postojů k soukromým kryptoměnám. V loňském roce úřady uvalily úplný zákaz veškerých aktivit spojených s digitálními aktivy, přičemž finančním organizacím a platebním společnostem bylo rovněž zakázáno usnadňovat krypto transakce.
Na druhou stranu má země zcela odlišný pohled na digitální měny centrální banky. Během posledních několika měsíců spustila nejlidnatější země četné iniciativy na popularizaci svých digitálních juanů a jejich implementaci ve společnosti.
Podle Richarda Turrina – finančního experta z CNBC – je Čína „o deset let napřed v těchto finančních technologiích“. Podle jeho názoru potřebují USA alespoň pět let na zahájení testů potenciálního digitálního dolaru.
S ohledem na rychlý rozvoj digitálního juanu Turrin uvedl, že by mohl zpochybnit nadvládu dolaru a dokonce jej nahradit jako měnu volby při usnadňování mezinárodních obchodů:
„Čína je největší obchodní zemí a při nákupu věcí z Číny uvidíte, že digitální juan pomalu vytlačí dolar. Pokud půjdeme o pět až deset let vpřed, ano, digitální juan může hrát významnou roli při snižování používání dolaru v mezinárodním obchodu.“
Kromě toho Turrin věří, že mnoho zemí bude v nadcházejících letech méně závislých na americké národní měně:
“To, co uvidíte v budoucnu, je rollback, řízení rizik, které pomalu sníží závislost na dolaru.”
Rusko nebude používat digitální juan k obcházení sankcí
Expert CNBC se také dotkl vojenského konfliktu na Ukrajině a ochromujících sankcí uvalených na Rusko. Zatímco mnoho zemí vyhlásilo ekonomickou válku Putinovu režimu a zavedlo sankce proti ruským bankám a oligarchům, Čína to odmítla.
Podle Turrina však asijská ekonomická velmoc zůstane v tomto sporu neutrální a nebude Rusku poskytovat další finanční pomoc. Peking také nenabídne svůj digitální juan ruským občanům jako únikovou cestu proti sankcím, uzavřel finanční poradce:
“Čína chce nakonec dosáhnout toho, aby byl digitální juan široce akceptován, a udělat z něj nyní, kdy je ještě dítě, protředek k obcházení sankcí, by v tomto cíli nepomohlo.”