Po medvědím předchozím týdnu s novými výraznými minimy na klasických finančních trzích i na kryptotrhu začaly Bitcoin a kryptoměny nový obchodní týden s pozitivními signály. Níže si můžete přečíst, která data v novém obchodním týdnu by mohla ovlivnit ceny v krypto sektoru.
Tento týden jsou středem zájmu spotřebitelé a jejich chování
Již dnes v úterý budou zveřejněna relevantní data o prodejích stávajících domů v USA za měsíc květen. Stávající prodeje domů udávají měsíční prodeje stávajících domů v USA. Analytici očekávají, že po oznámení v 16:00 (SEČ) bude počet prodejů domů nadále klesat. Ve výpočtovém období května 2022 se očekává 5,39 milionu prodejů. V předchozím měsíci změnilo majitele 5,61 milionu domů.
Prodeje stávajících domů tvoří asi 90 procent amerického trhu s bydlením, a proto se používá jako klíčová metrika pro měření spotřebitelských výdajů. Pokud je počet prodaných domů vyšší, než se očekávalo, znamená to rostoucí spotřebitelské výdaje. Prodej domů tak odráží důvěru spotřebitelů. Tento klíčový údaj je vedle maloobchodních tržeb důležitým ukazatelem nákupní nálady koncových spotřebitelů.
Spotřebitelské ceny ve Velké Británii a prohlášení předsedy Fedu Powella v polovině týdne
Následující den ve středu 22. června, zveřejňuje Úřad pro národní statistiku ve Velké Británii index spotřebitelských cen za měsíc květen v 8:00 (SEČ). Účastníci trhu předpovídají nárůst o 0,6 procenta ve srovnání s předchozím měsícem. Vyšší hodnota pravděpodobně dále zvýší tlak na Bank of England (BOE) a vyžádá si další zvyšování sazeb.
K aktuální fiskální politice USA se také ve středu v 15:30 (SEČ) vyjádří šéf americké centrální banky Jerome Powell. Powell navíc pravděpodobně poskytne výhled na možný vývoj opatření měnové politiky ze strany Fedu v následujících měsících. Výroky šéfa Fedu tradičně provází zvýšená volatilita na finančních trzích.
Týdenní čísla o nezaměstnanosti a aktuální zásoby ropy v USA
Ve čtvrtek 23. června ve 14:30 (SEČ) bude oznámen počet prvních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. V současné době se očekává 225 000 nových počátečních žádostí. Ve srovnání s předchozím týdnem je tento odhad zhruba o 11 000 prvotních žádostí vyšší než 16. června. Pokud bude prognóza překročena a více občanů v USA bude žádat o podporu v nezaměstnanosti, Fed by mohl znovu zvážit fiskální uvolnění, aby čelil opětovnému zhoršení situace na trhu práce.
Později odpoledne v 17:00 (SEČ) budou zveřejněny týdenní zásoby ropy v USA. Předpověď obchodníků na tento týden je 1 956 milionů barelů ropy. Nižší poptávka spolu s rostoucími zásobami je považována za známku toho, že se zdá, že ekonomická aktivita v USA ochlazuje. Tento vývoj zvyšuje pravděpodobnost recese.
V centru pozornosti index spotřebitelské důvěry v Michiganu
Poslední obchodní den týdne, 24. června, v 16:00 (SEČ) bude prezentováno několik relevantních klíčových údajů. Nejprve se účastníci trhu podívají na několik klíčových údajů zveřejněných Michiganskou univerzitou. Zejména je třeba věnovat pozornost spotřebitelským očekáváním soukromých domácností v USA. Jsou považovány za měřítko nákupního chování amerických spotřebitelů.
Analytici předpovídají pro měsíc červen hodnotu 46,8. Tato předpověď je na 10letém minimu. Spotřebitelská očekávání byla naposledy takto nízko hodnocena v roce 2011. Pokud bude tato hodnota dokonce nižší, Fed by se měl ve střednědobém horizontu znovu vrátit k akci. Další pokles spotřebitelského chování mezi občany USA by mohl přimět americkou centrální banku, aby poskytla další úlevu soukromým domácnostem.
Další metriky spotřebitelských výdajů amerických domácností
Kromě očekávání spotřebitelů budou v 16:00 (SEČ) oznámeny prodeje nových domů v USA za měsíc květen. Tento klíčový údaj je třeba hodnotit podobně jako prodeje stávajících domů. Hráči na trhu odhadují, že v květnu se prodá 585 000 nových domů. Pokud je tato hodnota nižší než prognóza expertů, lze to považovat za další indikátor klesajících spotřebitelských výdajů v soukromých domácnostech. I zde by americká centrální banka musela ve střednědobém horizontu vytvořit nové pobídky, aby ve střednědobém horizontu opět zvýšila spotřebitelskou důvěru a tím i spotřebitelské výdaje.
Pokračující slabé ekonomické údaje v USA zvyšují pravděpodobnost obratu fiskální politiky ze strany Fedu. Měnové uvolňování ze strany americké centrální banky by také mělo mít pozitivní dopad na kryptotrh a pomoci uklidnit globální finanční trhy.