Velká hra se v současnosti hraje ohledně ekologických dopadů těžby kryptoměn. Mnoho zemí světa kvůli vysokým emisím a energetické náročnosti těžbu kryptoměn na svém území zcela zakázalo, zatímco jiné země se snaží kryptoměny regulovat. Američtí zákonodárci nově vyzývají Agenturu pro ochranu životního prostředí EPA, aby se začala zabývat dopadem těžby kryptoměn na životní prostředí. Jaké argumenty ve své výzvě uvedly? Čtěte v tomto článku.
EPA a ekologie
“Rychle se rozvíjející kryptoměnový průmysl musí nést odpovědnost, aby bylo zajištěno, že bude fungovat udržitelným a spravedlivým způsobem, aby chránil komunity.”
„Těžba PoW spoléhá na masivní serverové farmy, což kromě toho, že přispívá k významným emisím skleníkových plynů, vede k velkým problémům s elektronickým odpadem kvůli vysoce specializovanému a krátkodobému výpočetnímu hardwaru potřebnému k zabezpečení sítě.“
- Odhadovaná roční spotřeba energie bitcoinové sítě vzrostla ze 77,78 terawatthodin (TWh) dne 2. ledna 2021 na 198 TWh dne 26. listopadu 2021.
- Za stejné období vzrostla roční spotřeba energie sítě Ethereum z 14,81 TWh na více než 92 TWh.
- Jedna transakce ETH přidala do atmosféry více než 90 liber CO2, zatímco jedna transakce BTC přidala více než 1 000 liber.
- Globální emise CO2 z těžby ETH a BTC v roce 2021 jsou ekvivalentní emisím z výfuku více než 15,5 milionu benzinových automobilů na silnicích ročně.
Organizace EPA se bude těmito čísly zabývat, ovšem na verdikt si bude muset krypto a eko komunita ještě nějakou dobu počkat.