Podnikatelská celebrita Elon Musk nosí ve své hlavě obrovské množství smělých vizí. Na rozdíl od ostatních ovšem usilovně pracuje na jejich uskutečnění. Kromě nejznámějšího projektu automobilky Tesla, která má přinést elektromobilitu masám, pracují jeho firmy například na transportním systému Hyperloop. V plánu je také v příštích letech cesta na Mars, kterou by měla uskutečnit společnost SpaceX. Tato firma pracuje ještě na jednom projektu, jehož cílem je globální internet. Space Starlink cílí na celosvětové pokrytí internetu prostřednictvím tisíců satelitů. Nyní se na internetu objevila zajímavá teze o tom, že globální internet byl mohl být pomoci také Bitcoinu.
Elon Musk smělými vizemi nešetří
První hmatatelný úspěch zaznamenal SpaceX Starlink v květnu letošního roku, kdy na oběžnou dráhu vypustil prvních 60 satelitů. Jedná se o zlomek konečného množství. Zpočátku se mluvilo o tom, že nižší oběžnou dráhou bude kroužit 12 tisíc satelitů. Tento počet už schválily americké úřady. Nyní ovšem vyšlo najevo, že mezinárodní orgán nyní zpracovává žádost o dalších 30 tisíc satelitů pro projekt SpaceX Starlink. Vypuštění testovací várky ovšem proběhlo úspěšně. SpaceX Starlink cílí především na odlehlé a méně dostupné oblasti, kde je připojení k internetu mnohem komplikovanější než si v civilizované Evropě dokážeme představit.
Globální internet už za několik let
Globální internet podle aktuálních plánů pokryje většinu zemského povrchu do roku 2025. Elon Musk také slibuje, že výsledné připojení bude díky obrovskému rozsahu velmi levné. Náklady se ovšem odhadují až na 10 miliard dolarů, což ze SpaceX Starlink činí nejdražší vesmírnou soukromou iniciativu v dějinách. Ambiciózní projekt má ještě jeden aspekt. Mohl by totiž pomoci kryptoměnám. Virtuální měny si dnes totiž velmi zakládají na tom, aby byly zcela decentralizované a nepodléhaly tak žádné autoritě.
SpaceX Starlink pomůže kryptoměnám
Zjednodušeně jde o to, aby nějaká ze světových vlád nebyla schopná blockchain v případě potřeby odstavit. Ač by tento krok byl už dnes díky decentralizaci velmi komplikovaný, rozhodla se společnost Blockstream pozvednout zabezpečení Bitcoinu na novou úroveň. Nad Severní Amerikou totiž provozuje pětici satelitů, které poskytují bitcoinovou síť. Jejich satelity ovšem mají pouze pronajaté, což není ideální. Na řadu tak přichází úvaha, že by podobné technologie mohly obsahovat Muskovy satelity. Tisíce družic by vytvořily skutečně decentralizovanou síť. Snaha o cenzuru některé z kryptoměn by rázem začala být marná. Nápadu navíc hraje do karet také fakt, že sám Elon Musk je otevřeným fanouškem kryptoměn.