Úřady v Bruselu podnikají kroky ke snížení spotřeby energie. Včetně těžby kryptoměn, protože EU čelí omezeným dodávkám energie z Ruska, na které se snaží snížit závislost. Nové označování energetické účinnosti má reagovat na rostoucí spotřebu elektřiny v kryptoměnovém sektoru.
EU zavede označení energetické účinnosti pro datová centra
Evropská unie plánuje zavést označení pro energetickou účinnost ve snaze čelit rostoucí spotřebě elektřiny v datových centrech, jako jsou ta, která těží kryptoměny. Podle agentury Bloomberg bude EU také naléhat na členské státy, aby se zaměřily na spotřebu energie těžařů kryptoměn, protože se snaží překonat zimu s mnohem menším množstvím ruského plynu a jiné energie než před sankcemi uvalenými za válku na Ukrajině.
Evropská komise zavedla tato opatření jako součást širších plánů na kontrolu spotřeby energie v sektoru ICT, která mají objasnit, kolik energie využívají telekomunikační služby.
EU chce spolupracovat s mezinárodními partnery na přijetí klasifikačního opatření, které podpoří ekologičtější systémy, jako je protokol proof-of-stake (PoS) na rozdíl od energetického – intenzivního proof-of-work (PoW) mechanismus používaný Bitcoinem.
„Stejně jako jejich používání výrazně vzrostlo, spotřeba energie kryptoměn se zvýšila,“ uvádí Evropská komise v akčním plánu. „Při využívání kryptoměn a dalších blockchainových technologií na energetických trzích a obchodování je třeba dbát na to, abychom používali pouze energeticky nejúčinnější verze technologie,“ zdůrazňuje Komise.
Řízení spotřeby energie v sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT), mimo jiné prostřednictvím „environmentálního systému označování datových center… a označení energetické účinnosti pro blockchainy“, je jedním z klíčových opatření předpokládaných v dokumentu oznámeném v úterý. V tiskové zprávě Komise vysvětlila:
Vzhledem k tomu, že datová centra a rostoucí zájem o online služby vyžadují stále více zdrojů z našeho energetického systému, dnešní plán také nastiňuje způsoby, jak oddělit energetickou stopu sektoru ICT od exponenciálního růstu dat.
Tento krok přichází po dřívějším pokusu zakázat těžbu PoW prostřednictvím nadcházejícího regulačního rámce Markets in Crypto Assets (MiCA), který vyvolal negativní reakce kryptoměnové komunity a průmyslu starého kontinentu, protože se rovnal zákazu Bitcoinů.
Kontroverzní ustanovení bylo nakonec z posledního návrhu legislativy vypuštěno, ale jiné texty ukládají poskytovatelům aktiv služeb povinnost zveřejňovat spotřebu energie a dopad aktiv, se kterými pracují, na životní prostředí.
Ačkoli EU představuje pouze asi 10 % těžby kryptoměn PoW, jakákoli nová politika zavedená 27členným blokem v této oblasti může mít potenciálně globální dopady, upozornil Bloomberg.
Dokument také odhaluje, že Evropská unie se chystá do roku 2025 vypracovat zprávu hodnotící dopad tohoto odvětví na klima a vyzve země EU, aby ukončily jakékoli daňové úlevy pro těžaře kryptoměn. Brusel také trvá na tom, že členské státy by měly být připraveny zastavit těžbu v případě nedostatku elektřiny.