Po zákazu rozšíření pro těžení kryptoměn v Chrome Store, Google nyní zakázal aplikace v Play Store, které se zabývají podobnou aktivitou. V nové aktualizaci zásad pro vývojáře technologický gigant uvedl, že aplikace, které se používají k těžení kryptoměn budou od této chvíle zakázány.

“Nepovolujeme aplikace, které umožňují těžení kryptoměn na zařízeních. Povolujeme aplikace, které pouze vzdáleně spravují těžení kryptoměn.”

Mohlo by vás zajímat: Nové směnárny kryptoměn šokují falešnými objemy transakcí

Ransomware je již minulostí

Zákaz je udělen v návaznosti na vzrůstající případy tzv. kryptojackingových útoků na zařízení, přičemž tato praxe je stále častěji považována za mnohem lukrativnější než Ransomware od aktérů hrozeb. V dubnu letošního roku společnost Kaspersky, globální společnost zabývající se kybernetickou bezpečností, zjistila, že aplikace pro těžení kryptoměn obsahují službu Coinhive a byly nabízeny v Google Play Store, maskované jako neškodné zábavní aplikace.

Jedním z příkladů je aplikace PlacarTV, která byla používána pro streamování fotbalových her při těžbě Monera na pozadí, čímž došlo k vyčerpání baterie zařízení nebo zpomalení zařízení. Vzhledem k tomu, že aplikace fungovala tak, jak bylo propagováno, bylo pro uživatele snadné zdůvodňovat si krátkou životnost baterie na faktorech, jako je například věk zařízení.

Nejdříve nastaly potíže s rozšířením pro těžení kryptoměn

Pravidla pro Internetový obchod Chrome povolila rozšíření pro těžení kryptoměn, pokud je to jediný účel rozšíření a uživatel je dostatečně informován o průběhu těžby. James Wagner, ředitel divize rozšíření pro prohlížeč Chrome se k této věci vyjádřil následovně:

“Bohužel zhruba 90 % všech rozšíření s těžebními skripty, které se vývojáři pokoušejí odeslat do Internetového obchodu Chrome, nedodrželo tyto zásady a byly buď odmítnuty nebo odstraněny z obchodu.”

Jedno z rozšíření Chrome u kterého byla zjištěna tajná těžba kryptoměn na zařízeních nic netušících uživatelů, byl doplněk známý jako Short URL.  V době kdy to bylo zjištěno, bylo staženo asi 15 000 krát.

Přečtěte si také: Coinbase nabízí kryptoměnové dárkové poukazy, kde je lze použít?

Google nepatří mezi jedinou společnost, která zavedla omezení týkající se aplikací pro těžbu kryptoměn. Minulý měsíc Apple zakázal aplikace, které těží kryptoměny na zařízeních, ale umožní lidem tyto aktivity provádět v případě využití cloudu, mimo tablety a smartphony. Společnost Apple navíc také zakázala vývojářům aplikací, aby zobrazovali reklamy třetích stran, které těží kryptoměny.

 

Sdílet

Autor

Komentáře

Zanechat komentář