Indie je nyní pátou největší ekonomikou světa poté, co předstihla Velkou Británii, ukazují nejnovější údaje Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Indie se stává pátou největší ekonomikou na světě
Indie předběhla Velkou Británii a stala se pátou největší ekonomikou, uvedla v pátek agentura Bloomberg s odkazem na údaje MMF o HDP a historické směnné kurzy. Podle tohoto odhadu Indie předstihla Británii v posledním čtvrtletí roku 2021 a nyní je z hlediska velikosti ekonomiky pouze za USA, Čínou, Japonskem a Německem. Před deseti lety byla Indie 11. největší.
Mnoho lidí v Indii vítá zprávu o tom, že indická ekonomika předstihla britskou ekonomiku.
Dr. Arvind Virmani, bývalý hlavní ekonomický poradce indické vlády, na základě současných údajů očekává, že se Indie v tomto desetiletí stane třetí největší ekonomikou světa. Virmani byl jmenován zástupcem Indie v MMF v roce 2009. V komentáři k této zprávě řekl agentuře ANI:
Loni jsme byli 6. o přibližně 40 miliard a očekávalo se, že se to stane v roce 2022. Indie se posouvá na žebříčku moci a podle hodnoty předpovědi se do roku 2028-30 staneme 3. největší.
Databáze Světového ekonomického výhledu MMF ukazuje, že Indie letos ročně předběhne Spojené království v dolarovém vyjádření s HDP 3,53 bilionu dolarů ve srovnání s 3,38 bilionu ve Spojeném království.
Generální ředitel Mahindra Bank Uday Kotak však na Twitteru vysvětlil, že Indie má 20krát větší počet obyvatel než Velká Británie, takže její HDP na hlavu je nižší. „Je to hrdý okamžik Indii, že se nahradila Británii, nášeho koloniálního vládce, jako 5. největší ekonomiku,“ napsal a dodal, že „ Indie: 1,4 miliardy vs. Velká Británie 0,068 miliardy. HDP na hlavu je tedy 2 500 USD oproti 47 000 USD. Máme před sebou dlouhou cestu.”
Podle vládních údajů vzrostla indická ekonomika ve druhém čtvrtletí tohoto fiskálního roku o 13,5 % – nejrychleji za poslední čtyři čtvrtletí, podle tamního národního statistického úřadu (NSO). Mezitím britský HDP vzrostl ve druhém čtvrtletí v peněžním vyjádření o pouhé 1 %, ale po očištění o inflaci se snížil o 0,1 %. Libra také zaostala za americkým dolarem vzhledem k rupii, přičemž libra letos vůči indické rupii klesla o 8 %.
Minulý měsíc Morgan Stanley uvedla, že Indie by se v letech 2022-23 mohla stát nejsilnější asijskou ekonomikou. Globální investiční banka očekává, že růst Indie bude v letech 2022-2023 v průměru 7 %. „Ekonomika spěje k největšímu růstu za více než deset let, protože se uvolňuje zadržovaná poptávka,“ uvedla makléřská firma. “Nižší daně z příjmu právnických osob, systém pobídek spojených s výrobou (PLI) a Indie jako potenciální příjemce diverzifikace dodavatelského řetězce podpoří a udrží domácí poptávku, zejména v oblasti investic.”