Neustále se zvyšující inflace je žhavé téma, které ovlivňuje dění nejen na klasických finančních instrumentech, ale které výrazně promlouvá i do volatility na jednotlivých kryptoměnách, speciálně poté na bitcoinu. Jak je možné, že inflace ovlivňuje segment, který stojí relativně stranou od globálních trhů? Na co by si investoři do krypta měli dát pozor, vzhledem k inflaci a dočkáme se nějaké akce FEDu, s cílem potlačit všeobecní zdražování? Na tyto otázky se pokusíme v článku odpovědět.
Kryptoměny a inflace
Svět kryptoměn se v současné době nachází ve velmi citlivé fázi svého vývoje. V době, kdy se z finančního instrumentu pro drobné investory, stává pomalu, ale jistě,
instrument i pro velké společnosti a banky, se mění nejen struktura trhu, ale také veličiny s ní spojené, jako je
volatilita a
likvidita. Likvidita jednotlivých kryptoměny je dána podle toho, kolik obchodníků s danou měno obchoduje.
Tím, že kryptoměny jsou decentralizované, neexistuje žádný “umělý” proces, který by vytvářel likviditu pro jednotlivé tokeny, jako je tomu například na málo likvidních organizovaných burzách.
Rovněž volatilita je úzce spojena s likviditou. Změnu složení obchodníků lze pozorovat například na bitcoinu, jehož cena se s příchodem velkých finančních institucí stabilizovala, i když určitou volatilitu stále musí vykazovat. Do volatility také promlouvá současná vysoká inflace. Ovšem nepřímo. Kryptoměny slouží, alespoň pro některé společnosti, jako “bezpečný přístav”, ne proti inflaci, ale proti poklesu akcií, které na rostoucí inflaci doplácejí. Změna toku peněz tedy způsobuje vyšší likviditu na bitcoinu a mění i jeho volatilitu. Do budoucna lze očekávat, že v případě rostoucí inflace a absence zásadního zásahu FEDu do této problematiky, bude likvidita i volatilita bitcoinu růst. Pro investory bude zároveň velmi příjemné sledovat, jak poroste kurz této kryptoměny, protože vyšší poptávka by měla podle ekonomické teorie vyhnat cenu aktiva výše.
Zobrazeno: 156