Jak funguje blockchain?

V dnešním článku se podíváme na jedno z klíčových témat, bez kterého by kryptoměny nefungovaly tak, jak je známe. Pokud Vám slovíčko blockchain nic neříká, pak se pohodlně usaďtě a nepřestávejte číst!

Neudělejte chybu a zakupte si nejbezpečnější HW peněženku na trhu!

Existují 3 hlavní technologie a jejich kombinací je tvořen blockchain. Žádná z těchto technologií není zbrusu nová. Spíše se jedná o jejich kombinace a způsob aplikování.

Nejdříve si ukážeme, jaké technologie blockchain využívá a následně si je rozebereme dopodrobna.

Použitými technologiemi jsou:

  • Kryptografie soukromého klíče
  • Distribuovaná síť se sdílenou knihou
  • Pobídka k obluze transakcí síťě, vedení záznamů a zabezpečení

Kryptografické klíče

Dva lidé chtějí obchodovat přes internet

 

Každý z nich má veřejný a soukromý klíč

Hlavním cílem technologie blockchain je vytvořit bezpečný odkaz digitální identity. Identita je založena na držení kombinace soukromých a veřejných kryptografických klíčů.

Kombinace těchto klíčů lze považovat za efektivní vytváření velmi užitečného digitálního podpisu. Náš digitální podpis poskytuje silnou kontrolu nad naším vlastnictvím.

Identita

Nicméně bezpečná kontrola našeho majetku nestačí k zajištění digitálních vztahů. Ověřování transakcí pomocí klíčů je sice už vyřešeno, bylo by to ale k ničemu, kdyby se ty transakce neschvalovaly. U blockchainu se transakce schvalují distribuovanou sítí.

 

Distribuovaná síť

Výhody a potřeby distribuované sítě můžeme pochopit pomocí myšlenkového experimentu, když strom spadne v lese.

Jestliže spadne v lese strom a my to máme natočené na kameře, můžeme s jistotou potvrdit, že ten strom spadl. Máme totiž vizuální důkaz, i když údaje proč a nebo jak nám mohou být nejasné.

Výhodou bitcoinového blockchainu je to, že ji vytváří obří síť, kde validátory, stejně jako kamery v příběhu dosáhnou výsledku, že byly svědky stejné věci ve stejnou dobu. Namísto kamer se ale využívají matematická ověřování. Stručně řečeno – velikost sítě je důležitá pro její bezpečnost.

Jedna z největších výhod bitcoinové blockchainu je jeho velikost. Nemyslím tím, jen kolik transakcí je schopen udělat, ale i zároveň jak velkou výpočetní výkon bitcoin zajištuje.

Systém záznamu

Když jsou kryptografické klíče kombinovány s touto sítí, objeví se velmi užitečná forma digitálních interakcí.

Proces začíná tím, že se ukládá jejich soukromý klíč a vydává nějaké oznámení – v případě, že posíláte bitcoiny, připojíte jej k veřejnému klíči.

 

Protokol

Blok obsahující digitální podpis, časový údaj a příslušné informace (v případě bitcoinu je to částka) se pak odesílá do všech uzlů v síti.

Protokol síťové obsluhy

Realista by mohl namítnout, že padající strom v myšlenkovém experimentu nepotřebuje tisíce kamer aby zaznamenaly pád. Jak přitáhneme tak velkou výpočetní sílu do sítě, abychom ji zajistily?

Odpověď na tuhle otázku je velice jednoduchá.

Pro otevřené veřejné bloky to  zahrnuje těžbu. Těžba je postavena na jedinečném přístupu. Osobním zájmu obyvatel. Kdo nabídne výpočetní výkon svého počítače pro údržbu sítě,  dostane za něj odměnu .

Cílem protokolu při používání bitcoinu je odstranit možnost, že stejný bitcoin bude použit v oddělených transakcích současně a to tak, že by to bylo obtížné zjistit.

Takto se bitcoin snaží jednat jako něco výjimečného, například zlato. Bitcoiny a jejich základní jednotky (satoshi) musely být vytvořeny jako jedinečné, aby je lidé chtěli vlastnit a měli nějakou hodnotu. Aby toho bylo dosaženo, uzly sloužící síti vytvářejí a udržují historii transakcí pro každý bitcoin tak, že pracují na řešení matematických problémů.

V podstatě hlasují s výkonem svého počítače, vyjadřují souhlas s novými bloky nebo odmítají neplatné bloky. Když většina těžařů dorazí ke stejnému řešení, tak  přidají do řetězce nový blok. Tento blok je časově označený a může obsahovat i data nebo zprávy.

Názorná ukázka

Typ, množství dat a způsob ověřování se můžou lišit pro každý blockchain. Dost záleží na pravidlech blockchainu a s tím i určování, co je a co není platnou transakcí nebo platným vytvořením nového bloku.  Proces ověřování je přizpůsoben každému blockchainu zvlášt. Jakákoliv nová pravidla mohou být vytvořena, když dostatek uzlů dosáhne shody o tom, jak by měly být transakce ověřovány.

Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt

Sdílet

Autor

Studuji informatiku, kryptoměny mě fascinují a myslím, že jsou budoucnost ekonomiky. Osobně preferuji dlouhodobé investice ale nebráním se i promyšlenému riskování. Pokud se vám články líbí, můžete mě podpořit zde: 1DU8m33NjdZhFiUyBEb6ue9UAR2wX47H7N

Komentáře

Zanechat komentář

blog lam dep | toc dep | giam can nhanh

|

toc ngan dep 2016 | duong da dep | 999+ kieu vay dep 2016

| toc dep 2016 | du lichdia diem an uong

xem hai

the best premium magento themes

dat ten cho con

áo sơ mi nữ

giảm cân nhanh

kiểu tóc đẹp

đặt tên hay cho con

xu hướng thời trangPhunuso.vn

shop giày nữ

giày lười nữgiày thể thao nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thonmau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời tranggiày thể thao nữ hcmphụ kiện thời trang giá rẻ