Jak odkázat Bitcoin – plánování dědictví s Bitcoinem a kryptoměny

Benjamin Franklin kdysi řekl, že na tomto světě jsou jisté jen dvě věci: smrt a daně. Druhá z těchto jistot sice přestává být díky vynálezu Bitcoinu tak jistá, smrt však blockchain asi nepřekoná. Jednoho dne tady už nebudeme a své vědomosti a majetek předáme dalším.

Když však chceme odkázat svoje bohatství nebo svůj projekt jiným, část musíme odvést státu. Daň z nemovitostí a dědická daň jsou možná nejzvláštnější svého druhu. Kombinací smrti a daní vytvoříte jeden temný, zlý balíček pro pozůstalé, který zároveň představuje příležitost finančního zisku pro stát.

Bitcoin vám ale povoluje tato pouta. Nabízí totiž možnost, jak odkázat bohatství v nezdaněné formě, aspoň tedy do té doby, než se v této oblasti pořádně začnou hrabat zákonodárci. Zní to lákavě, jde o skvělý způsob, jak podpořit tvorbu multigeneračního bohatství. Není to ale snadný proces a vyžaduje kryptofinanční znalosti nejen u toho, kdo odkazuje, ale i u toho, kdo dědí.Jak odkázat Bitcoin

Plánování

Distribuování kryptoaktiv prostřednictvím třetí strany bude fungovat pouze, když vykonavatel vašich instrukcí dokáže podniknout potřebné kroky. To znamená, že budou potřebovat dvě věci:

  1. Přístup k relevantním soukromým klíčům, heslům, seed frázím, účtům na směnárnách, softwarovým nebo hardwarovým peněženkám a podobným nutnostem.
  2. Obsáhlé znalosti, jak pracovat s výše uvedenými informacemi.

Pokud nebude dotyčný dokonale obeznámen s vašimi osobními údaji a nebude zručný s kryptoměnami, čeká vás nehezký výsledek.

Strmá křivka učení, která se vztahuje ke kryptoměnám znamená, že tradiční volba vykonavatele – důvěryhodný právník – zde není úplně ideální (pokud není obeznámen s fungováním kryptoměn). Právník vám bude velice užitečný se zbytkem vaší vůle, ale pokud hodláte odkázat nějaký majetek pomocí kryptoměn, udělejte to buďto sami, nebo vyhledejte krypto experta, kterému můžete věřit.

Berte na paměť, že pokud nevytvoříte vykonatelný plán, je hodně nepravděpodobné, že dostanou vámi vybraní vaše finance. Na rozdíl od tradičních aktiv, soud nemá v této oblasti žádnou moc a nemůže jakkoliv distribuovat vaše kryptoměnové holdy, pokud svůj plán nedáte najevo ve své poslední vůli. Vaše coiny mohou velmi snadno zůstat navždy znepřístupněné.

Klíče

Plánování dědictví s Bitcoinem

Vaši dědici se budou moci zmocnit pouze těch kryptoaktiv, o kterých vědí. To znamená, že si musíte připravit detailní “mapu”, kde leží všechna svá aktiva. Nejlepší způsob, jak toto udělat je napsat zprávu pro všechny své dědice, ve které se budou moci dočíst, jak se dostat k vašim financím.

Mějte na paměti, že tato zpráva, která obsahuje citlivé informace (jako jsou private keys, kde se nachází zařízení, hesla..), může být zachycena, pošlete-li ji emailem, nebo poštou. Pokud nejsou vaši dědicové vzdělaní v kryptografii public klíčů, jako formě bezpečného přesunu informací, je nejlepší uschovat takovouto zprávu u důvěryhodného vykonavatele nebo v bezpečí sejfu.

Co se týče aktiv, berte v úvahu těchto 5 hlavních možností:

1) Peněženky na směnárnách

Ačkoliv se to obecně nedoporučuje, coiny můžete skladovat na směnárnách. V případě, že tyto coiny chcete odkázat, musíte svému dědici poskytnout jméno směnárny, URL a vaše login údaje.

Pamatujte také na to, že spousta směnáren využívá 2FA jako další vrstvu zabezpečení. Aby se přes takovéto zabezpečení kdokoliv dostal, musíte mu poskytnout přístup k zařízení, které je spojené s vaším účtem. To znamená, jeho lokaci, PIN a heslo v případě mobilu, login detaily v případě emailového účtu.

Varování: Některé mobily používají technologie rozeznávání obličeje nebo otisky prstů jako ověření a v takovémto případě by bylo obtížné zajistit dědicovi přístup. Tyto záležitosti jde překonat, je to však velmi obtížné.

Při normálních okolnostech je možné kontaktovat tým uživatelské podpory v případě, že chcete resetovat nebo bypassnout 2FA, ale v případě dědictví by to mohlo být nelehké. Bez důkazu v podobě právně vymahatelné poslední vůle by prosbu vašich dědiců mohl personál směnárny klidně prostě zamítnout.

2) Software peněženky

I když můžete navést své dědice k peněženkám na vašem počítači, mobilu, nebo jiném zařízení, tato metoda není ideální pro vzdálené dědice.

Záložní seed fráze

Většina moderních peněženek využívá seed frázi, která se používá spíše pro účely zálohování, než jako wallet.dat dokument.

Mnemonická, či seed fráze je jednodušší a bezpečnější metoda, jak mohou vaši dědicové získat přístup k vašim coinům pro vaší smrti. Seed fráze se může jednoduše zapsat někam na papír (nezapisujte si nikdy seed frázi nikam do počítače, mobilu, či jiného zařízení). Ten můžete schovat někam do bezpečí. Pokud máte strach, že se papír smáčí, nebo se nějak jinak poškodí, můžete si hesla nechat vyrýt třeba do nerezové oceli.

Pokud svojí seed frázi zaheslujete, nezapomeňte uvést i to heslo. Jinak bude seed fráze vašim dědicům k ničemu.

Wallet.dat backups

Pokud nezískáváte své private keys z wallet.dat – záležitost, která vyžaduje slušnou technickou zručnost a znatelně ztíží získávání vašeho krypta pro vaše dědice – měli by se wallet.dat záložní dokumenty nacházet v nějakém přenosném úložišti.

Digitální úložiště jsou riskantní, protože jsou to relativně křehká zařízení (USB flashky, DVDs, hard drive, apod.). Pokud momentálně skladujete své Bitcoiny nebo altcoiny na peněžence, která používá wallet.dat, zvažte upgradovat na HD (Hierarchical Deterministic) peněženku, která namísto toho používá seed frázi.

3) Online peněženky

Online peněženky nejsou ideální metodou skladování signifikantního množství kryptoměny z množství různých důvodů (jako třeba, že stránka má přístup k vašemu private key…). Většina online peněženek vám poskytne seed frázi pro účely zálohování, v tomto případě postupujte tak, jak bylo výše řečeno.

I když seed fráze může být použitá pro jakoukoliv Bitcoin kompatibilní peněženku, pro vaše dědice bude pravděpodobně lepší prostě jen pokračovat v používání vaší online peněženky. V tomto případě stačí poskytnout jenom údaje nutné k přihlášení stejně jako v 1), nezapomeňte na 2FA.

4) Hardware peněženky

Hardware peněženky (např. TREZOR, Ledger Nano…)  jsou obecně uznávaná metoda úschovy kryptoměn bezpečně. Začátečníci díky nim mohou dosáhnout velmi vysoké úrovně zabezpečení poměrně snadno. Z toho důvodu jsou také ideální pro přesun vašeho bohatství na vaše dědice, obzvlášť na ty, kteří nejsou v kryptoměnách zběhlí…Poslední věc, kterou chcete, je odkázat své kryptoměnové bohatství milované osobě jen, aby někdo ty peníze krátce na to ukradl z důvodu nedostatečného zabezpečení.

Odkázání cold peněženky je poměrně snadné, jde o fyzické zařízení, které můžete schovat v sejfu. PIN kód peněženky a heslo by měli také být uvedeny. S těmito informacemi může váš dědic pokračovat v užívání peněženky namísto vás.

Odkázat samotné zařízení, ani PIN, ani heslo však není vůbec nutné. Druhá možnost je poskytnout vašim dědicům seed frázi vaší hardware peněženky (kterou byste měli mít někde bezpečně uschovanou). Tím získají možnost přesunout si veškerou náplň vaší peněženky na svou vlastní.

Pro jistotu je však nejlepší, když získá dědic všechny: zařízení, PIN, heslo a především, seed frázi.

5) Papírové peněženky

Vyrobit a udržovat papírovou peněženku v dobrém stavu je celkem těžké, z toho důvodů je nejlepší přenechat tuto cold storage variantu expertům. Pokud není váš dědic příliš zručný s technologickými aspekty Bitcoinu, nedoporučujeme tuto metodu.

Pokud však už máte papírovou peněženku, pravděpodobně víte, jak funguje. Tím pádem si uvědomujete i nevýhody, které znamená odkázat v této formě krypto. Můžete svým dědicům poskytnout návod k jejímu používání. Je však mnohem jednodušší prostě jenom odkázat své finance jiným způsobem, než na papírové peněžence.

Poznámka na závěr

Tyto metody budou fungovat nejlépe v případě, že odkazujete jednomu dědicovi nebo více kooperativním dědicům, na které se můžete spolehnout. Pokud se vaši dědicové nemají v lásce, doporučujeme odkázat své krypto ve více peněženkách, ke kterým budou mít přístup pouze ti dotyční, kterým je odkážete.

Sdílet

Autor

Student, nadšený atlet a spekulant krypta. Přejete-li si mě podpořit, moje BTC adresa je zde: 3FnC3op7eRPLhvZJr6WV7EJoSkd9XeeSwE LTC adresa: M9iZRn7fCqi6eCnEUui2yAXMzGaJsF5vVK

Komentáře

Zanechat komentář