Co je portfolio
Portfolio kryptoměn je soubor kryptoměn, které vlastníte. Diverzifikace je klíčovým aspektem investování, aby se snížilo celkové riziko ztráty vůči zisku. Pokud byste vlastnili jen jednu kryptoměnu, její případný pád by vás pohřbil. Zatímco kdyby to byla jen jedna z kryptoměn, které byste vlastnili, ten pád by nebyl katastrofální vůči vašim financím. Při přemýšlení o nákupu kryptoměn je důležité vytvořit si rámec hodnocení a pak použít tento rámec pro vytvoření portfolia.
Tip: Aplikace na sledování portfolia!
Investiční kritéria
Při investování je důležité vytvořit rámec pro hodnocení potenciálních investic. Jaká kritéria použít?
- Výrobek / funkce: Je tento produkt odolný a má jedinečnou schopnost?
- Velikost komunity: Mají velkou komunitu? Je tato komunita zaujatá tímto projektem?
- Technologie: Vyřeší problém s novou metodou? Zavádějí zajímavou, novou technologii?
- Tržní příležitost: Jak velký problém se snaží vyřešit?
Portfolio kryptoměn
Určitě investujte do více kryptoměn z důvodu diverzifikace. Umožňuje to snížit riziko úplné ztráty, jak již bylo zmíněno výše. Kryptoměny můžeme rozdělit do několika skupin:
- Hlavní kryptoměny: Bitcoin a Ethereum. Tyto dvě kryptoměny by měly tvořit největší část vašeho portfolia, klidně 50 – 70 % celkového portfolia.
- “Zombie” kryptoměny: Zombie proto, že v minulosti měly obrovský potenciál, ale trh se rozhodl jinak. Patří sem Litecoin, Bitcoin Cash a Ethereum Classic. Na tyto tři kryptoměny si dávejte pozor kvůli jejich nedostatku hodnoty ve smyslu “jedinečnosti”. Tyto kryptoměny mohou růst, když roste celý trh, ale v určitém bodě by mohly padnout.
- Platformní kryptoměny: Tyto kryptoměny se snaží řešit různé problémy pomocí blockchainu. Ripple se snaží vyřešit mezinárodní platební styk. NEO poskytuje platformu na programové rozšíření smart kontraktů a NEM je technologická platforma pro řízení a budování inteligentních aktiv. DASH má komunitu lidí, kteří se snaží řešit digitální platby novým způsobem.
- Anonymní kryptoměny: Patří sem například Monero a ZCash. Cílem těchto kryptoměn je poskytnout vám úplné soukromí. Dnes je soukromí dost vyhledávané, takže určitě nebude na škodu jednu z těchto kryptoměn vlastnit.
- Protokolové kryptoměny: Můžeme sem zařadit kryptoměny jako EOS, IOTA, BAT Token nebo Maidsafe. Většina starých kryptoměn je zaměřených na protokolovou vrstvu, zatímco v budoucnosti budou více zaměřeny na konkrétní aplikační vrstvu.
- ICO: ICO je forma crowdfundingu. V kampani ICO se určitá procenta kryptoměn prodávají časným zprostředkovatelům projektu výměnou za stávající kryptoměny, obvykle za Bitcoin nebo Ethereum. Investovat do ICO je ale rizikové, protože drtivá většina skončí neúspěchem a jen pár ICO je skutečně dobrých.
Typy portfolií
- Long-term portfolio: Dlouhodobá strategie držení. V poslední době vydala společnost Coinbase funkci trezoru, která vyžaduje dvojitou autentizaci na uvolnění finančních prostředků a povinnou 48hodinovou čekací dobu, dokud se peníze nemohou z trezoru přesunout na účet. Systém vás navíc přinutí, abyste udělali strategičtější rozhodnutí s vaším majetkem a zabránil vám tak dělat přehnané reakce na krátkodobé negativní zprávy, tím myslíme panic sell, který je nepřítelem každého začátečníka. Pokud budete mít 75 % portfolia právě na long-term HODL, určitě tím nic nezkazíte. Toto portfolio je vhodné pro ty, kteří nemají zkušenosti s investicemi, nebo nechtějí obchodovat “nakrátko”.
- Mid-term portfolio: V tomto portfoliu kryptoměn byste měli mít kolem 10 % ostatních altcoinů a přibližně 5 % ICO. Pokud nevíte, co je ICO, doporučujeme tento článek. Je důležité vědět, že přibližně 98 % ICO skončí neúspěchem.
- Short-term portfolio (arbitráž): Možná nejvíce vzrušující způsob, jak skutečně používat Bitcoin, je využívat krátkodobých arbitrážních příležitostí na trhu. Tento typ portfolia je pro vás vhodný, pokud chcete aktivně obchodovat s Bitcoinem a ne pouze nehybně “držet”. Výhoda oproti long-term portfoliu je ta, že můžete reagovat na chování trhu a využívat i jeho propady ve svůj prospěch, což pro nováčka může znít neuvěřitelně. Na druhé straně, pokud preferujete long-term, ušetříte nemalé peníze na poplatcích za transakce. Short-term obchodování vyžaduje hromadu času na průzkum trhu, studování grafů, novinek ze světa a podobně. Na trhu s kryptoměnami umí i jedna zpráva významnější osoby nebo instituce rozvířit ceny kryptoměn do velkých výšek.
Pokud se vám článek líbil a chcete nás sledovat i nadále, můžete nám dát lajk na naší FB stránce. Máte-li nějaké dotazy, nebo si jen chcete pokecat o kryptoměnách a různých novinkách, můžete se přidat na náš Discord server.