Jak Verge (XVG) posouvá soukromí a anonymitu na novou úroveň
Dívali jste se už, jakou pozici má Verge právě teď na trhu? Je v TOP 60 a dál stoupá. Je to dobrá investiční příležitost nebo ne? Doslechl jsem se o Verge teprve před pár dny a hned mě zaujala. Ale protože jsem racionálně uvažující člověk, rozhodl jsem se trochu si na ni posvítit předtím, než do ní investuji. Doufám, že vám tento článek poslouží jako průvodce, kde najdete vše o Verge na jednom místě. Začněme proto s řádným představením Verge.
Kryptoměny a osobní údaje
Představte si, jak stojíte na vrcholu hory, díváte se dolů a snažíte se naučit létat. Je to jediná možnost, jak se dostat dolů. Tak nějak vypadá vývoj nejnovějších technologií, které zásadně mění naše každodenní životy, sociální interakce a vzorce chování. To není jen pouhopouhá změna, je to radikální prolomení statutu quo. Odteď bude všechno jinak.
Decentralizace, které jsme dosáhli díky technologii blockchainu nám přinesla mnohé klady, ale zatím jsme nebyli schopni všechny ocenit. Tyto výhody se neustále vyvíjejí, mění a proměňují. Vidíme projekty krypto komunity, jak se vynořují na povrch a jak opatrně je přijímají dnešní klasické firmy. Proč opatrně? Vědí totiž, že tato technologie bude jejich konec. Přežít, to znamená přizpůsobit se. Bez výjimek.
Vývoj kryptoměn začal v roce 2009 a nyní, v roce 2017, si staré tradiční firmy začaly uvědomovat, jak velký potenciál v nich vězí. Nejenže poslouchají a následují, ale také spolupracují, investují a navazují partnerství s vývojáři a dalšími z krypto komunity. Věří. A to mluvíme o velkých rybách, jako například IBM nebo JP Morgan (Paradoxně generální ředitel JP Morgan neustále označuje Bitcoin za podvod). Zkrátka se snaží dohonit promarněný čas!
A hele! Teď je rok 2017 a ještě nikdy dříve nebylo tak snadné spustit a udržovat novou kryptoměnu. Budeme se držet toho, kde má blockchain největší potenciál, tedy finančních služeb. Blockchain spustil ve finančním sektoru velké haló a já věřím, že to je teprve začátek.
Ale změna, kterou Blockchain přináší, se ovšem neobejde bez otázek ohledně bezpečnosti a nakládání s osobními údaji, které se objevují u každé nové technologie, která je nějakým způsobem úzce spjata s lidskými životy.
Právě proto vám dnes chci představit Verge, kryptoměnu, která se soustředí hlavně na soukromí a anonymitu u finančních transakcí. Některé jiné kryptoměny toto již nabízí, ale faktem je, že řešení, s kterým přichází Verge, ještě žádná jiná kryptoměna nemá. Navíc to, že jsou kryptoměny zcela anonymní a diskrétní není tak úplně pravda.
Verge přichází se skvělými inovacemi a já jsem rád, že je tu další nová technologie s vizí měnit budoucnost a dává do popředí otázku nejdůležitější, a to otázku soukromí.
Co je to Verge? Zase další kryptoměna?
Verge je nová kryptoměna zálohovaná Bitcoinem, ale jejím hlavním přínosem je důraz na anonymní funkce. V mnoha článcích si můžete přečíst, že Verge je kryptoměna orientovaná na soukromí.
Video, které můžete vidět níže, visí připnuté na facebookové stránce Verge a je to první věc, na kterou narazíte na jejich homepage. Upřímně, moc nechápu, proč je to pro Verge tak důležitá věc. Celé video je uděláno z ne moc dobrých fotek, vypadá jako od studenta střední školy a ta nejdůležitější věc, nevypovídá vůbec nic o samotné Verge. Omlouvám se za ten ostrý start, ale podívejte se sami.
Z videa je jasné, že Verge jde hlavně o anonymitu a soukromí. Rozumím taky tomu, že by mělo cílit na širší publikum, nejen na geeky. Ale viděli jste někdy některé z TOP10 videí na současné kryptoměny? Jestli ne, jděte na YouTube, najděte si je a jsem si jistý, že změníte svůj názor.
Pokud spustíte novou kryptoměnu, musíte ukázat lidem, co děláte jinak, jak to děláte a jaký zisk z toho plyne pro ně a hlavně, jak mají začít tuto kryptoměnu používat. Bohužel, tohle se Verge zatím nepovedlo. Může to plynout z nedostatku lidí nebo ze zaměření na jiné cíle, ale o tom si povíme více později.
Specifikace Verge
- Symbol (ticker): XVG
- Algoritmus: Scrypt, x17, groestl, blake2s a lyra2rev2
- Block time: 30 vteřin
DodgeCoinDark? Ne, Verge!
Tento coin byl vytvořen v roce 2014, původně pojmenovaný DodgeCoinDark. 15. února 2016 byl přejmenován na Verge. Hlavním důvodem byla snaha o vyjasnění, že by snad vývojáři podporovali nějaké ilegální aktivity. Jediná změna, která proběhla, se týkala jména. Technologie a vývojářský tým zůstal stejný.
TIP: Jak nejrychleji koupit Verge? Zaregistrujte se ZDARMA na Changelly!!
Verge je transparentní
Jedna z výhod digitálních coinů, které jsou založeny na technologii blockchainu je, že mohou vést transparentní účetní knihu, ve které si může kdokoliv zobrazit všechny provedené transakce. To znamená, že vidíte transakce, které s Vergem proběhly, ale nevidíte, kdo Verge komu poslal.
Dle mého názoru by měl být blockchain veřejný, pokud na jeho technologii stavíte měnu, protože potom můžete vidět distribuci coinů a kolik uživatelů ten konkrétní coin používá. Verge jde v tomhle případě správným směrem.
Co byste měli vědět o Verge
Verge je open source projekt (odkaz na github), což je vcelku obvykle na trhu kryptoměn. Nestojí za ním žádná firma. Komunita je to, co pohání vývoj dopředu.
Vývoj je zatím financován vývojáři a dary. Ale musíme brát v potaz, že Verge je teprve na začátku vývoje. V blízké době se může objevit obchod a mining pooly, které pomohou oběhu peněz.
Pokud jste v tomto článku narazili na Verge poprvé a říkáte si: „Jak to, že jsem o Verge neslyšel dříve, když je tak revoluční a úspěšný?“ mám pro vás jednoduchou odpověď. Vývoj má větší prioritu než marketing. A tak to má být.
White paper – Black Paper
U většiny kryptoměn si předtím, než do nich investujete, můžete přečíst tzv. White paper. Jsou v něm všechny podstatné informace a té které kryptoměně.
Vývojářský tým Verge ovšem svůj White paper nazývá Black paper. Má jen 10 stránek, takže ho zvládnete přečíst do 30 minut. Hned od začátku vás zasvětí do technických detailů, protože to je jádro Verge, kde leží jeho síla. Jestli tomu neporozumíte hned napoprvé, přečtěte to celé znovu. A pokud tomu neporozumíte ani podruhé, přečtěte to celé znovu! Ale opravdu, tohle myslím vážně, musíte rozumět, na jakém principu funguje kryptoměna do které se chystáte investovat.
E-komerce
Obchodování na internetu spoléhá na různé finanční instituce, které fungují jako důvěryhodné třetí strany, které procesují elektronické platby. Tento systém funguje, ale je k němu bohužel potřeba poplatků. A největší slabina tohoto modelu je, že funguje jen na základě důvěry uživatelů k institucím.
A právě proto začíná tento systém nahrazovat decentralizace. To znamená, že tu není žádná centrální kontrola, centrální sklad informací, centrální vedení, žádný centrální bod, který by mohl selhat.
Bitcoin začal s vizí decentralizace v roce 2009, ale od té doby se hodně změnil. Pravdou je, že většina internetových podniků a služeb založených okolo Bitcoinu jsou centralizované. Ovládají je jednotlivci v jednotlivých oblastech, užívají zranitelné počítačové systémy a musí dodržovat jisté zákonné normy.
Verge je na rozdíl od Bitcoinu jedna z opravdu decentralizovaných měn.
Úspěšná P2P síť vyžaduje dobrou škálovatelnost svých služeb, aby mohla zajistit, že růst obsahu nebo transakcí může bezproblémově pokračovat. Verge postavil svůj úspěch na službách Tor a I2P, které umožňují nejvyšší možnou míru zabezpečení, jaké je dnes možné.
Tor (The Onion Router)
Tor je IP služba, která umožňuje anonymní komunikaci přes síť. Co Tor dělá je, že posílá data skrz síť, která obsahuje více než 7000 vysílačů. Cílem je zmást kohokoliv, kdo by chtěl tato data analyzovat či ukrást. Tor je navržený jako síť, kde data prochází několika vrstvami a podobá se tak trochu cibuli, odtud ten název. Tím, že data prochází tolika vrstvami je těžké je vystopovat a chrání tak soukromí a svobodu uživatelů. Jednoduše řečeno, Tor chrání všechny internetové aktivity před monitoringem.
Ale ačkoliv je Tor po většinu času spolehlivý, jeho servery jsou opět centralizované. A proto tu máme I2P.
I2P aneb když potřebujete ještě jednu vrstvu zabezpečení navíc
I2P (Invisible Internet Project) je ještě o něco složitější na pochopení než Tor. Vývojáři na něm pracují už od roku 2003 a dnes je používán na anonymní prohlížení internetu, chatování, psaní blogů a posílání souborů. Využívá vrstvené šifrování a umožňuje anonymní přístup k online světu. Využívá také dvě distribuované hašovací tabulky (DHT) pro koordinaci sítě – decentralizované P2P sítě.
Zjednodušeně řečeno je I2P služba, která využívá IPV6 k anonymizování všech dat rozesílaných po síti. To přidává další úroveň bezpečnosti a spolehlivosti. Jestli se chcete dozvědět více o tom, jak I2p funguje, klikněte zde.
TIP: Hledáte peněženku, do které se Vám hacker nemůže nabourat?
Proč je Tor a I2P lepší než VPN?
VPN neboli Virtual Private Network šifruje data na síti podobně jako Tor, ale když používáte VPN, svěřujete se do rukou poskytovatele, že nezpronevěří žádný z vašich údajů. VPN má možnost sledovat a ukládat všechny záznamy a vy o tom ani nemusíte vědět. U VPN zkrátka nikdy nevíte, co doopravdy dělá.
VPN šifruje jen připojení od vás k poskytovateli VPN, dále už pokračuje připojení jako bez VPN a přesně proto není tak bezpečné, jak si někteří lidé myslí.
Čím se Verge odlišuje od jiných kryptoměn, které se soustředí na anonymitu?
Většina dnešních coinů, které se vydávají za nejspolehlivěji anonymní ve skutečnosti jen skrývají svou síť nebo transakce. Ale skutečný problém leží v tom, že je tam stále viditelná uživatelská IP adresa. Pokud nedokáže nějaký projekt ochránit IP adresu svých uživatelů, neměl by se vydávat za anonymní. Jediný projekt, který toto dodržuje kromě Verge, je Monero.
Verge má sice veřejnou databázi transakcí, ale chrání IP adresy svých uživatelů kombinováním Tor a I2P.
Proč je soukromí tak důležité?
Ochrana osobních údajů a soukromí uživatelů si může někdo spojit s tzv. dark webem a ilegálními aktivitami. Se stejnými pochyby se potýkal ve svých začátcích i Bitcoin a dnes ho mnohem více lidí považuje za revoluční měnu, a ne za médium pomáhající ilegálním transakcím a praní špinavých peněz. Každý velký objev má dvě strany mince, je pouze na lidech, jak ho budou používat.
Představte si na chvíli, že jste vlastník nějakého podniku a všechny vaše transakce jsou volně přístupné pro všechny. Zákazníky, dodavatele, partnery. To nezní moc dobře že? Je prostě lepší nechat si tyto údaje pouze pro sebe. A to je naprosto v pořádku! Nárok na soukromí je základní lidské právo. Je v pořádku nechávat si záznamy pouze pro sebe. Transparentnost není o tom, že ukážete všechno všem (jako například ve filmu The Circle), ale spíše o tom, že ukážete relevantní informace těm, kterých se týkají.
Soukromí je dle mého názoru něco, čím se budeme zabývat pořád víc a víc s tím, jak se bude naše společnost vyvíjet. S rozšířením internetu, sociálních sítí a globalizací bude čím dál tím důležitější chránit své soukromí a já myslím, že bychom měli začít už tady a teď.
Tento trend můžete pozorovat již nyní. Je tu Monero, Dash, Z-cash. Každá z těchto měn má obrovský podíl na trhu a všechny se soustředí na soukromí a anonymitu svých uživatelů. Soukromí je něco, čím se zabývají i ostatní kryptoměny. Ethereum představilo ZK-SNARKS. Stratis zase peněženku Breeze s implementovaným Thumblebit. Takových upgradů bude jistě přibývat s tím, jak se budou digitální měny dále rozvíjet.
Tým Verge
Vždy je to o lidech. Nápad může být dobrý, ale pokud provedení pokulhává, nemůžete očekávat úspěch. Momentálně má Verge vývojářský tým jen o pár lidech. Jádro týmu tvoří 11 vývojářů. Tým, který se stará o webové stránky má 18 lidí a marketingový tým má vlastně jen pár lidí. Většinou tyto týmy fungují pod jedním hlavním vývojářem nebo šéfem a ostatní pouze přispívají svou prací. Celý tým Verge si můžete zobrazit zde.
Když jsem si tento tým procházel, bylo mi jasné, že je tam jen několik lidí opravdu hluboce pohlceno svou kryptoměnou a Verge tak nemá ještě vytvořenou spolehlivou a stabilní strukturu. Celý vývoj je zkrátka závislý na práci přispěvatelů. Vše se bude pohybovat nejspíše pomalu, dokud nenajdou nějakého zkušeného vývojáře nebo velkou firmu ochotnou do nich investovat.
Těžení XVG
Celková zásoba coinů Verge je 16,5 miliard, přesně 16 555 000 000 coinů. Ne všechny coiny byly však vyprodukovány, jejich produkce se řídí vypracovaným plánem. 9 miliard bylo uvolněno hned v roce 2014 (první rok) a každý další rok je vypuštěna další 1 miliarda, až dokud nebudou vypuštěny všechny coiny.
Pro každou kryptoměnu je důležité mít velkou zásobu coinů, proto se vývojářský tým rozhodl právě pro číslo 16,5 miliard. Je taky důležité nevypustit všechny coiny najednou, aby se předešlo cenové fluktuaci a skoupením všech coinů jednou osobou nebo skupinou.
Verge byl navržen jako multi-algoritmická kryptoměna, takže ji můžou těžit lidé s různými zařízeními. Je to také jedna z mála kryptoměn, které podporují 5 hašovacích funkcí (konkrétně Scrypt, X17, Lyra2rev2, myr-groestl a blake2s) na jednom blockchainu. To zvyšuje bezpečnost celého systému. Tím, že Verge může těžit skoro kdokoliv, je zaručena rovnoměrná distribuce.
Verge neměl žádný pre-mining, tedy vývojáři si nenechali žádné coiny pro sebe předtím, než kryptoměnu vypustili.
Jak těžit Verge?
Těžba Verge není tak náročná na vaši grafickou kartu (GPU) a je tu spousta těžebních poolů, ke kterým se můžete přidat. Pokud vás zajímá víc, klikněte zde.
Kde můžu koupit Verge (XVG)?
Je zde jen několik směnáren, kde se dá Verge prodávat a nakupovat. Nejpopulárnější je Bittrex, ale můžete zkusit další směnárny jako:
Jsem si jistý, že můžeme očekávat více směn Verge a nejen těch malých. Jak jsme byli svědky již v minulosti, podpora kryptoměn populární směnárnou může vypumpovat cenu coinů velmi vysoko a u Verge se předpokládá, že do prvního čtvrtletí 2018 bude zapsán na jedněch z největších směnáren jako Poloniex, Bitfinex nebo Kraken.
Cena XVG
Verge stoupá nahoru a to z $0.000019 v lednu na $0.0049 teď v říjnu. Vzhledem k tomu, jak je tato kryptoměna nová nejspíše budeme svědky velké volatility. V červnu najednou prudce vzrostla, jen aby skoro okamžitě prudce poklesla, a podobný scénář jsme mohli vidět v září, respektive v říjnu.
Verge XVG je momentálně na 75. pozici na CoinCap.io.
- Tržní kapitalizace: 69,590,926 USD
- Cena: 0,0049 USD
Slyšel jsem mnoho lidí, jak říká, že je výhodné investovat do Verge teď, dokud můžete koupit jeden coin za méně než penny. Abych byl ale upřímný, tohle je jedna z věcí, na kterou se přesně nezaměřuji ve svých investicích. Pokaždé, když někoho slyším mluvit o investování do kryptoměny, jejíž hodnota není ani 1 USD, připomíná mi to strategii Penny Stock. A to rozhodně není strategie, kterou bych doporučoval. Hodně důvěřuji tzv. value investing a navíc od doby, co kryptoměny dosáhli určitého stupně důvěry, se snažím vždy zjistit co nejvíce informací o projektu, do kterého se zrovna chystám investovat.
Peněženky pro Verge
Pokud koupíte nějaké Verge coiny, neměli byste je nechávat na směnárně. To vždy obsahuje jistý risk. Nejlepší způsob, jak uschovat své coiny v bezpečí je v peněžence.
Naštěstí pro vás připravil vývojářský tým Verge několik peněženek, takže ať už používáte Windows, iOS nebo Android, vždy je tu pro vás připravené řešení. Pokud máte zájem o Verge peněženku, jděte na oficiální stránky Verge a stáhněte si jednu přesně pro vás.
Také se můžete podívat na sociální sítě Verge. 7. září byla spuštěna CoinPouch, peněženka, která podporuje XVG. Jedná se o rychlé a stabilní řešení pro uživatele iOS.
Verge je vedoucím hráčem na poli mobilních kryptoměn. Jejich tým vyvinul dvě unikátní android peněženky, které fungují na Toru a I2P. Obě byly vyvinuty s ohledem na soukromí, samozřejmě.
Peněženky Electrum
Electrum je jediná peněženka, která nabízí vestavěnou podporu Tor a I2P.
Člověk používáním Electrum dosáhne naprosté anonymity a soukromí, protože IP adresa i informace o transakci jsou skryty.
Mezi mnoho výhod používání Electrum patří:
- Podporuje multi-podpis (vyžaduje více než jeden klíč k autorizaci)
- Electrum server neukládá účty uživatelů obchodu
- Vaše soukromé klíče nejsou sdíleny se serverem
- Pokud svou peněženku ztratíte, můžete ji obnovit ze seedu
Jedna Electrum peněženka je na vašem počítači, druhá ve vašem mobilu a coiny nemohou být použity bez povolení z obou zařízení. Kdokoliv by se vás tak o ně pokusil připravit, musel by nejdřív získat přístup k vašemu počítači i mobilu.
Další vývoj Verge
Verge nebude jen kryptoměna (XVG). Tým si uvědomuje potenciál chytrého kontraktu a momentálně vyvíjí chytré kontrakty pro RSK (Rootstock), který bude přímo konkurovat dnešní nabídce Etherea.
A to je něco!
Když už mluvíme o chytrých kontraktech, je potřeba podívat se na škálovatelnost. U RSK je momentálně možnost 400 transakcí za sekundu. Vývojářský tým oznámil, že pracují na projektu Lumino Network, která umožní až 2000 transakcí za sekundu. Lumino Transaction Compression Protocol (LTCP) je něco jako Lightning Network.
Abychom to trochu porovnali, PayPal pracoval s 193 transakcemi za vteřinu a Visa v roce 2016 zpracovala průměrně 1667 transakcí za vteřinu. VisaNet je schopný zpracovat více než 56000 transakčních zpráv za vteřinu. Porovnávání transakčních rychlostí je ovšem ošemetné.
Verge je jedna z mála kryptoměn nabízejících P2P řešení pro Twitter, Reddit, Internet Relay Chat (IRC), Slack a Steam. Idea peer-to-peer přenosů na sociálních sítích je skvělá. Ačkoliv je to teprve první krok, je vidět, že vývojáři sledují určitý trend. Lidé tráví na sociálních sítích stále více času, tak proč jim nedat možnost přesunout tam i své finance? Nápad je to dobrý, ale budeme si muset ještě chvíli počkat, abychom viděli, jestli opravdu funguje. Finální cíl je umožnit uživatelům přijímat a posílat peníze instantně a bez ohledu na to, zda mají nainstalovanou nějakou peněženku nebo ne. Umožnit něco takového s úrovní zabezpečení a soukromí, na kterou Verge cílí, ovšem není jednoduchá věc.
Na oficiálních stránkách můžete vidět časový plán, kde je jasně vidět, na čem tým Verge zrovna pracuje. Nemají žádné konkrétní dlouhodobé předměty, které by chtěli vytvořit, protože, jak píšou ve svém White-Black paperu, věci se v kryptosvětě mění moc rychle na to, aby plánovali tak daleko dopředu. Souhlasím, že kryptosvět se opravdu mění neskutečně rychle, ale dle mého názoru to není důvod k tomu, neurčit si nějaké dlouhodobé cíle a strategii. Skoro to vypadá, jako by se soustředili více na vývoj anonymní kryptoměny a čekají, až o jejich spolupráci bude stát nějaká velká firma, která jmu de platit za to, že budou udržovat svůj vlastní ekosystém. To není špatný nápad. Tenhle přístup jsme mohli vidět i u jiných kryptoměn, které se zaměřovaly na anonymitu a soukromí.
Co mi ale dělá trochu starosti je rozvrh na oficiálních stránkách Verge. Není tam totiž žádný plán na další měsíce. Poslední plán byl do měsíce srpna. Ale teď už je září! Proč svou stránku neaktualizují, nesdílejí informace? A není to problém jen webové stránky, ale všech jejich účtů na sociálních sítích. Ačkoliv jich mají hodně, nejsou vůbec aktivní. Jasně, je to otázka marketingu, ale nemůžete vyhrát, pokud nenalákáte nové uživatele. Tohle pravidlo je dost jednoduché.
Závěr – Poletí Verge “TO THE MOOOOOOON” ?
Cena Verge (XVG) je pořád dost nízká, takže je možná dobrý čas naskočit na tenhle vlak. Obzvláště pokud si všimnete, že se veřejnost přiklání k anonymním kryptoměnám. Samozřejmě jsou tu i jiné, podobné kryptoměny, jako například Monero, Dash, Z-Cash nebo PIVX, ale rozšíření vašeho portfolia o další unikátní kryptoměnu nemusí být na škodu. A navíc – navýšení ceny z 0,005 USD na 0,015 USD je jednodušší, než z 330 USD na 990 USD, ačkoliv obojí je nárůst o 300 %. Obzvláště, když je tržní kapitalizace Verge ještě tak nízko.
Žádné ICO nebo extravagantní spuštění, tak je to správně, to se mi líbí. Zatím můžeme vidět jednoho hlavního vývojáře a spoustu dobrovolníků, kteří pracují dohromady a snaží se vytvořit kryptoměnu zaměřenou na soukromí a bezpečnost a změnit tak svět, ve kterém žijeme. Vývoj jde pomalu a nemáme žádné zprávy o plánech do budoucna. Verge zoufale potřebuje další lidi, kteří by posunuli vývoj dopředu a urychlili celý proces.
Verge má skvělou přidanou hodnotu, to je bez debat. Její tým pracuje na novém standardu anonymity a soukromí, a to se mi líbí, a líbí se to také mnoha firmám. Na trhu s kryptoměnami nikdy nebude jen jeden vítěz a Verge má potenciál stát se jedním z klíčových hráčů. Zatím je ovšem v rané fázi vývoje a investování do něj bych označil spíše za spekulaci než za promyšlenou racionální investici. Zatím jsme totiž neměli možnost vidět žádný konkrétní úspěch nebo využití, kterého by Verge dosáhl.
Na druhou stranu, Verge má dobrý začátek. Je na trhu od roku 2014, změnil jméno i podobu a vývojářský tým ho směřuje správným směrem vzhledem k vývoji technologií a společenským náladám. Myslím, že se vyplatí sledovat, jak si dál povedou a jestli se do vývoje nevloží nějaká z větších zaběhnutých firem a nerozjede to ve velkém.
Chcete si také pořídit Verge? Kupte si jej zde.
Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt
Autor: GryT