“Praktický důsledek je, že poprvé v historii mají internetoví uživatelé možnost převádět mezi sebou unikátní kousek digitálního vlastnictví v transakci, která je bezpečná a zabezpečená, všichni vědí že proběhla, a nikdo nemůže zpochybnit její legitimitu. Důsledky takové skutečnosti se těžko dají nadhodnotit.”  Marc Andreesen

Z ptačí perspektivy se blockchain technologie nemusí běžnému uživateli jevit tolik odlišná od věcí, se kterými je důvěrně obeznámen, jako řekněme například Wikipedie.

V blockchainu může mnoho uživatelů zapisovat do informačního záznamu a komunita uživatelů může kontrolovat, jak jsou tyto informace spravovány a aktualizovány. Podobně, informace z Wikipedie nepocházejí od jediného autora. Žádný jednotlivec neřídí všechna data.

Když se ale přesuneme blíže k zemi, rozdíly, díky kterým je technologie blockchain unikátní začnou být více patrné. Zatímco obě technologie běží na distribuované síti (internetu), Wikipedie je zabudována do Světové Sítě (WWW) za použití modelu “klient-server”.

Uživatel (klient) s povoleními spojenými s jeho účtem je schopen změnit data Wikipedie, uložená na centrálním serveru.

Kdykoliv uživatel přistoupí ke stránce na Wikipedii, bude mu předložena aktualizovaná verze “hlavní kopie” dané informace. Kontrola databáze zůstává ponechána administrátorům Wikipedie, což umožňuje přístup a spravování centrální autority.

Digitální páteř Wikipedie je podobná vysoce chráněným a centralizovaným databázím jaké používají vlády, banky, nebo pojišťovny. Kontrola centralizované databáze je doménou jejich majitelů, včetně správy aktualizací, přístupu a případné ochraně proti kyber-hrozbám.

Distribuovaná databáze, vytvořená technologií blockchain, má naprosto odlišnou páteř. Jedná se o její hlavní a nejvýraznější vlastnost.

“Hlavní kopie” z Wikipedie je editována na serveru a všichni uživatelé vidí její nejnovější verzi. V případě technologie blockchain, každý uzel v síti dochází ke stejnému závěru, a každý upraví svou paměť nezávisle s tím, že de facto oficiální novou verzí (namísto “hlavní kopie”) se stává nejpopulárnější výsledek.

Transakce jsou vysílány a každý uzel si vytváří vlastní aktualizovanou verzi událostí.

Právě díky tomuto rozdílu je technologie blockchain tak užitečná – reprezentuje inovaci v registraci a distribuci informací, která eliminuje potřebu spolehlivé třetí strany pro usnadnění tvorby digitálních vztahů.

Nicméně přes všechny své výhody, blockchain není nová technologie.

Jedná se spíše o kombinaci ověřených technologií, aplikovaných novým způsobem. Bylo to právě specifické uspořádání tří technologií (Internet, kryptografie na základě osobních klíčů a stimulace spravování protokolů), díky kterému byl nápad tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamota, tak užitečný.

Blockchain sítě jsou vybudovány na 3 technologiích

 

1. Kryptografie za použití osobních klíčů 2. P2P sítě 3. Program (protokol sítě blockchain)
Hotovost vs. Plast Strom spadne v lese Tragédie obyvatelstva
Identita Systém záznamů Platforma

 

Výsledek je systém digitálních interakcí, který nepotřebuje spolehlivou třetí stranu. Zabezpečení digitálních vztahů je bezpodmínečné – poskytované elegantní, jednoduchou a přesto robustní síťovou architekturou samotné technologie.

Definice digitální důvěry

Důvěra je zhodnocení rizika mezi různými stranami a v digitálním světě se uvážení důvěry často redukuje na prokázání identity (autentifikace) a prokázání povolení (autorizace).

Zjednodušeně řečeno, chceme vědět “Jste, kdo tvrdíte, že jste?” a “Měl byste být schopen dělat to, co chcete udělat?”

V případě technologie blockchain je to kryptografie na základě osobního klíče, která poskytuje mocný nástroj splňující autentifikační požadavky. Držba osobního klíče znamená vlastnictví. Ušetří také člověka nutnosti sdílet více osobních informací než je nezbytně nutné pro transakci, čímž ho chrání před hackery.

Autentifikace ovšem nestačí. Autorizace – mít dost peněz, vysílat správný typ transakce, atd. – potřebuje jako základ distribuovanou, peer-to-peer (rovný-s-rovným) síť. Distribuovaná síť snižuje riziko centrálního narušení nebo selhání.

Tato distribuovaná síť musí být také vázána na záznamy a bezpečnost transakční sítě. Autorizace transakcí je výsledkem toho, že celá síť na ně aplikuje pravidla, podle nichž byla navržena (protokol blockchain).

Autentifikace a autorizace poskytované tímto způsobem umožní interakce v digitálním světě, aniž bychom byli odkázání na (nákladnou) důvěru. Již dnes se podnikatelé v průmyslových odvětvích po celém světě probouzí a začínají si uvědomovat možnosti tohoto vývoje – nové a silné digitální vztahy jaké nebyly dříve možné. Technologie blockchain je často popisována jako páteř transakční vrstvy internetu, základ “Internetu Hodnot”.

Ve skutečnosti, myšlenka na to, že kryptografické klíče a sdílené záznamy transakcí mohou motivovat uživatele k zabezpečení a formalizování digitálních vztahů, vede k představám o jakých se dříve nikomu nesnilo. Každý od vlády, přes IT firmy až po banky se snaží vybudovat si tuto transakční vrstvu.

Autentifikace a autorizace, základ digitálních transakcí, vznikají jako výsledek konfigurace technologie blockchain.

Tato myšlenka může být aplikována pro potřeby jakéhokoliv spolehlivého systému záznamů.

 

Autor: Milan Kollarčík

loading...
Sdílet

Autor

Studuji informatiku, kryptoměny mě fascinují a myslím, že jsou budoucnost ekonomiky. Osobně preferuji dlouhodobé investice ale nebráním se i promyšlenému riskování. Pokud se vám články líbí, můžete mě podpořit zde: 1DU8m33NjdZhFiUyBEb6ue9UAR2wX47H7N

Komentáře

Zanechat komentář

blog lam dep | toc dep | giam can nhanh

|

toc ngan dep 2016 | duong da dep | 999+ kieu vay dep 2016

| toc dep 2016 | du lichdia diem an uong

xem hai

the best premium magento themes

dat ten cho con

áo sơ mi nữ

giảm cân nhanh

kiểu tóc đẹp

đặt tên hay cho con

xu hướng thời trangPhunuso.vn

shop giày nữ

giày lười nữgiày thể thao nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thonmau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời tranggiày thể thao nữ hcmphụ kiện thời trang giá rẻ