V USA prezident Joe Biden podepisal exekutivní příkaz o kryptoměnách, který má vytvořit první federální strategii pro digitální aktiva v zemi. Oznámení pochází od Briana Deese, ředitele NEC a Jakea Sullivana, poradce pro národní bezpečnost.
Bidenův exekutivní příkaz o kryptoměnách
Podle prohlášení Briana Deese, ředitele NEC a Jacka Sullivana, poradce pro národní bezpečnost, dnes Joe Biden, prezident Spojených států, podepsal nový exetuvní příkaz o kryptoměnách a digitálních aktivech. Prvním cílem tohoto exekutivního příkazu je vytvořit první komplexní federální strategii digitálních aktiv v zemi, ale také spravedlivý kompromis mezi přáním být inovátorem a přáním chránit spotřebitele.
„Tento E.O. znamená zintenzivnění našeho úsilí o podporu odpovědných inovací v sektoru digitálních aktiv – inovací, které fungují pro všechny Američany, chrání naše zájmy národní bezpečnosti a přispívají k naší hospodářské konkurenceschopnosti a růstu“.
Jednalo by se tedy o odpovědnou inovaci, kterou by vláda USA ráda přijala s ohledem na digitální aktiva, aby podpořila inovace a zároveň zmírnila rizika pro spotřebitele, investory a podniky. Myšlenkou tohoto nařízení je právě posílit vedoucí postavení USA v globálním finančním systému s vědomím.
USA nastiňují svůj nový přístup ke kryptoměnám a CBDC
Tímto exekutivním příkazem chtějí USA nastínit svůj přístup k digitálním aktivům, ale také kryptoměnám a jak dokument zmiňuje, také „pro jakoukoli budoucí digitální měnu centrální banky USA“.
Jde o vyvíjející se základ, který byl dodán po měsících práce s různými zainteresovanými stranami, jako je vláda, průmysl, právníci, akademická obec a mezinárodní spojenci a partneři, aby bylo možné určit, jaké kroky podniknout na podporu odpovědných inovací v ekosystému digitálních aktiv.
V tomto ohledu uvedl předseda US SEC Gary Gensler na svém Twitteru komentář:
„Dnes byl podepsán exekutivní příkaz o kryptoaktivech. Těším se na spolupráci s kolegy z celé vlády, abychom dosáhli důležitých cílů veřejné politiky: ochrana investorů a spotřebitelů, ochrana před nezákonnou činností a pomoc při zajišťování finanční stability.”
Yellenová předjímala přístup k inovacím v tomto exekutivním příkazu a mluvila o něm pozitivně navzdory skutečnosti, že Yellen byla vždy kritická k sektoru kryptoměn.
Koncem minulého měsíce Yellenová zpomalila postup v tvorbě exekutivního příkazu kvůli sporu mezi svými zaměstnanci a úředníky v Národní ekonomické radě. Středobodem sporu byla CBDC neboli digitální měna centrální banky. Dnes se zdá, že budoucnost směřuje k „digitálnímu dolaru“.