Výbor ECON Evropského parlamentu odmítl myšlenku zahrnout do MiCA možnost vydat v EU zákaz kryptoměn s algoritmem PoW, tedy včetně Bitcoinu.
Co se dělo v Evropském parlamentu
Dodatek fakticky zakazující kryptoměny s algoritmem Proof of Work, byl zamítnut 32 hlasy proti a 24 pro.
Byl však schválen pozměňovací návrh od navrhovatele MiCA Stefana Bergera, který požaduje, aby těžba kryptoměn byla zahrnuta do taxonomie EU Sustainable Finance, což je další návrh, které by dotčené osoby přimělo přijmout zelené systémy, Jde o směrnice Evropské unie, které hodnotí ekonomické aktivity na základě jejich udržitelnosti. To by (teoreticky) nemělo mít žádný dopad na obchodní aktivity.
V tomto okamžiku návrh zákona MiCA pokračuje ve své cestě, ale bez prvků souvisejících s těžbou a používáním PoW kryptoměn. Zákon se fakticky zabývá regulací finančních nástrojů a poskytovatelů služeb a proto bylo rozhodnuto, že otázka zákazu PoW by měla být řešena jinak.
Nyní bude návrh zákona pokračovat ve své cestě Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Evropskou radou. Po schválení vstoupí v platnost do šesti měsíců.
Nyní je zákaz BTC prozatím mimo stůl. Pokud vše půjde dobře, měl by být návrh projednán v trialogu mezi Komisí, Parlamentem a členskými státy.
Bitcoin, zákaz PoW v EU nekončí
Kryptoměny založené na proof-of-work však ještě nejsou úplně mimo. Protože skupiny Zelených, Levice a Sociální demokracie by se mohly pokusit předlohu zablokovat vynucením hlasování v plénu. To by znamenalo, že převod do trialogu by se musel o několik měsíců odložit. Poslanecké kluby by tak měly možnost předkládat nové pozměňovací návrhy a iniciovat diskuse.
Případné odložení MiCA by se dotklo Francie, která v současné době předsedá Evropské radě. Pokud by frakce zakazující BTC uvažovaly o plenárním zasedání o MiCA, Francii by tlačil čas, protože Česká republika usedne do křesla od 30. června.
Současné předsednictví Rady vedené Francií chce umístit takzvané „CASP“ (poskytovatelé služeb kryptografických aktiv) pod sdílený dohled. Na menší poskytovatele kryptoměn by proto měly dohlížet vnitrostátní orgány, zatímco velké burzy, jako jsou Kraken, Binance nebo Coinbase by byly umístěn pod dohled orgánu ESMA se sídlem v Paříži. Francie doufá v příliv velkých krypto hráčů. Blokáda ze strany zelených, levice a sociálních demokratů by tyto plány překazila.
Ale to, co jsme včera viděli, je nepochybně vítězství, které také znamená, že se krypto komunita v Evropě stala silnější.
Stefan Berger, předseda hospodářského výboru Evropského parlamentu, komentoval včerejší hlasování takto:
„Vítězství #MiCA v první fázi! Přijetím členové vydláždili cestu pro budoucí kryptoregulaci. Nyní musíme v závěrečném hlasování přijmout zprávu jako celek a vyslat silný signál pro inovace.“