Státní shromáždění v New Yorku schválilo legislativu, která odstaví operace nových kryptotěžebních farem, které využívají jako zdroj energie fosilní paliva. Stávající kryptotěžební farmy a ty, které využívají obnovitelné zdroje, jsou vyňaty.
Státní shromáždění v New Yorku schválilo zákon proti těžbě využívající fosilní paliva
Nově schválený sněmovní zákon A7389C, sponzorovaný demokratkou Annou Kellesovou, blokuje všechny nové společnosti zabívající se těžbou kryptoměn ve státě New York, které využívají fosilní paliva jako zdroj energie.
Konkrétně návrh zákona uvalí dvouleté moratorium na tyto nové farmy na těžbu kryptoměn na bázi uhlíku. Výjimkou ze zákazu jsou však stávající farmy nebo ty, které využívají obnovitelné zdroje energie.
Po pondělním hlasování sněmovního výboru s poměrem 95:52 návrh nyní prochází státním senátem.
Tento legislativní krok ovlivňuje všechny kryptoměny typu Proof-of-Work, ale ve skutečnosti jde především o těžbu Bitcoinu, kterou se společnosti nejčastěji zabývají.
https://twitter.com/CryptoWhale/status/1519113967116955649
„BREAKING: Stát New York schválil ve shromáždění návrh zákona o zákazu těžby bitcoinu s odvoláním na plýtvání energií a škodlivé dopady na životní prostředí“.
Nový zákon by proto mohl ovlivnit celý sektor krypto měn, BTC je králem, a to jak z hlediska ceny, tak trhu. Navíc by tento krok mohlo podnítit relokaci těžařů, což by mohlo mít dopad na geopolitické zájmy Spojených států.
Zákaz těžby BTC v Evropské unii
New York do jisté míry kopíruje to, co se již stalo v Evropě, s regulačním balíčkem Markets in Crypto Assets (MiCA), do kterého bylo navrženo přidat pravidlo omezující Proof of Work ve 27 členských státech EU.
I zde byl odkaz na plýtvání energií a dopady na životní prostředí. Jenže právě na začátku minulého měsíce bylo toto nařízení z MiCA odstraněno.
Jak se ukazuje, zdá se být opravdu zbytečné zakazovat PoW. Nedávná studie odhalila, že zastavení těžby BTC by nepřineslo žádné výrazné zlepšení životního prostředí. Výzkum společnosti Coinshares přinesl výsledky, že uhlíkové emise produkované dodavateli elektrické energie těžařům BTC jsou celosvětově zanedbatelné a představují pouze 0,08 % všech emisí CO2.
Pokud by se tedy například rozhodlo o celosvětovém zákazu těžby BTC, aby se snížilo znečištění, skutečný dopad na životní prostředí by byl téměř nulový.