Objemy obchodů a zejména velké objednávky mají významný vliv na cenový pohyb kryptoměn. Než abychom celý článek věnovali prezentaci různých možností, jak lze pracovat s informací o objemech, tak se zaměříme na konkrétní příklad z tradingové praxe. Použijeme k tomu analýzu situace, při které využíváme zobrazování objemů z veřejného zdroje https://cryptowat.ch/. Cryptowatch je online platforma pro vykreslování grafů a objemů obchodů včetně knihy objednávek na hlavních kryptoměnových burzách.
Vše si pro přehlednost popíšeme a zobrazíme pomocí obrázků, které dávají celou situaci do kontextu. Tento příklad je zaměřen na rozpoznání tzv. prodejní stěny, kterou využívají velcí hráči ke krátkodobým tržním manipulacím, celá situace je z odpolední obchodní seance během 1. listopadu.
První obrázek nám vykresluje hloubku trhu na největší kryptoměnové burze Bitfinex a v této hloubce je na cenové úrovni 6550.00 USD umístěna velká limitní prodejní objednávka s objemem 574 Bitcoinů, která dominuje celé knize objednávek. Trh se k ní postupně velmi pomalu přibližuje a začíná narůstat nákupní tlak, jelikož přirozený tržní mechanismus krátkodobě brzdí velká prodejní objednávka – kumulace nákupního tlaku je zřetelná z obrázku číslo 4, který celou situaci zachycuje na svíčkovém grafu.
1. Velká prodejní stěna a pomalá kumulace longů
Zájem velkého hráče je postupně pomalu nakoupit na úrovních pod prodejní stěnou, a poté tuto velkou prodejní limitní objednávku stáhnout a krátkodobou tržní nerovnováhu využít k posunu trhu nahoru. Tento proces je zřetelný z obrázku 2, který zachycuje okamžik, když se trh dostal k ceně, na které byla tato čekající objednávka umístěna a následně byla rychle stažena.
2. Náhlé stažení obrovské čekající objednávky a žádné velké prodejní objednávky poblíž
Okamžitě po jejím stažení narůstá silná nákupní aktivita, kterou zachycuje diagram na obrázku číslo 3 – je zde zobrazen poměr objemu nákupů a prodejů za posledních 60 vteřin.
3. Okamžité nákupy a výstřel směrem nahoru – na obrázku poměr nákupů a prodejů za minutu
Nakonec je vše zcela jasně zachyceno na svíčkovém grafu. Vidíme zde rychlý skok jak v objemu obchodů, tak zejména v samotné ceně, konkrétně se trh rychle pohnul z ceny 6550 USD k úrovní 6600 USD.
4. Cenová reakce na minutovém grafu níže
Závěrem je třeba dodat, že ačkoliv je daná situace poměrně snadno zachytitelná, tak se jedná o krátkodobé ovlivnění trhu a nemá smysl mu věnovat pozornost v případě dlouhodobějších obchodů, jelikož se takových situací stává v průběhu dne celá řada. Příklad neslouží jako návod, jak využívat objemy obchodů v tradingu, ale jako názorná ukázka toho, jak velcí hráči pomocí objemů ovlivňují cenu.
Pro velký zájem spouštíme již od prosince novou sekci pro všechny zájemce o obchodování kryptoměn.
“S našimi webináři, náhledy, traderskými nástroji a obchodními patterny se zorientujete nejen v začátcích, ale využijete je i následně pro úspěšný trading a investování. Věříme, že každého zájemce kryptotrading nadchne, jelikož jde o sféru se spoustou nových a zatím stále zcela neobjevených možností, které máte díky naší sekci možnost poznat z první ruky.”
Tomáš Mirzajev, Martin Stibor
Rezervujte si místo v sekci ještě dnes
Službu spouštíme živě od 1. prosince. Pořiďte si členství ještě dnes, ať Vám neuteče začátek a také uvítací webinář navíc, který se bude konat již v pondělí 4. prosince v 20:00.