S rostoucí oblibou a popularitou kryptoměn se také rozšiřuje počet kryptopodvodů. Stejně jako jsme se dříve učili nenaletět podvodníkům, kteří by nás chtěli připravit o peníze, musí se lidé v dnešním světě naučit, jak nenaletět kryptopodvodníkům. Nejlepším způsobem jak se bránit, je znát protivníkovy zbraně. Proto si v tomto článku představíme techniku Rug Pull, kterou rádi kryptopodvodníci používají, aby se obohatili.
Jak poznat pochybné kryptoměny?
Každá kryptoměna, která by jednoho dne měla mít komerční úspěch, by měla podstoupit tzv. audit kódu. Jedná se o metodu, kdy je externí společností zkoumán zdrojový kód NFT nebo tokenu, s cílem odhalit podvodné kódy nebo “zadní vrátka” kterých by mohli podvodníci v budoucnu využít a tím buď celý produkt znehodnotit nebo jej ukrást. Hlavní důvod, proč požadovat audit zdrojového kódu, vyjmenoval generální ředitel společnosti Blockdaemon, Konstantin Richter.
„Cíle takových podvodů však často nemají technické znalosti, aby plně prověřili projekt na úrovni kódu. Přitažlivost rychlých a snadných zisků je často příliš lákavá na to, abychom jim odolali.“
Mezi další kroky, které může každý investor podniknout dříve, než se rozhodne si některé digitální aktivum pořídit jsou:
- Kontrola likvidity – před koupí se dodavatele optat, jaký je o daný produkt zájem, případně si prověřit objem obchodů, který byl na dané kryptoměně proveden za posledních 24 hodin. Těmito kroky se předejde budoucím problémům především při směně digitálního aktiva za jiné, nebo při převodu na FIAT měnu.
- Kontrola serióznosti – zde platí známé pravidlo: dvakrát měř, jednou řež. Tedy je mnohem lepší si daný projekt několikrát prověřit po technické stránce, ale také je vhodné se poohlédnout po dalších zákaznických referencích.
- Anonymům nevěřit – pokud by vám chtěl někdo prodat jakékoliv digitální aktivum, je nutné od něj požadovat prokázání totožnosti. Navíc přesně toto je myšlenka celého blockchainu, že každý zná každého a nikdo před nikým nic neskrývá. Prodejce, který popírá jednak tuto myšlenku a jednak se zdráhá o sobě poskytnout jakékoliv informace, jistě nebude tím správným obchodním partnerem.
Závěr
Investování do digitálních aktiv je obor podnikání, které je ještě v plenkách. Ale i tak do něj začínají pronikat takové praktiky, které mají za cíl obohatit podvodníka na úkor věřitele. Každý investor by se měl několikrát přesvědčit o původu, bezpečnosti a solventnosti jak prodávajícího , tak celého projektu, aby za nějaký čas nemusel řešit problémy spojené s ukradením digitálního aktiva nebo jeho neprodejností.