Každý rostoucí tržní segment dříve nebo později začne přitahovat lidi, kteří se snaží nezákonnými metodami sami sebe obohatit. Výjimkou není ani svět kryptoměn, který s svým rozmachem čelí mnoha krypto podvodům a to jak na malé peněženkové účty, tak i na účty velkých finančních institucí, které do kryptoměn investovaly financí své nebo svých klientů. V tomto článku si představíme dvě metody, které může využít pro ochranu svých kryptoměn každý investor.
1) ochrana peněženky
Většina útoků hackerů probíhá na úrovni výměny. Peněženka je klíček k blockchainu každého krypto investora. Jsou v ní zaznamenány všechny příchozí i odchozí transakce, které jsou navíc veřejné a každý se může podívat kam platby odcházely a odkud jste platby přijímaly (princip decentralizace). První krok k ochraně svého majetku je tedy si uvědomit, že vaše data jsou na blockchainu veřejná. Proto je důležité si velmi dobře rozmyslet, jaké informace o sobě poskytujete.
Po uvědomění si této skutečnosti by měl následovat i čin. Ideální je uložit kryptoměny v tzv. chladící peněžence, což je takový krypto peněženka, která je odpojená od internetu. Toto uchovávání je důležité především, pokud investor spíše kryptoměny hromadí. Tím, že je vaše tato peněženka odpojená od internetu, jsou vaše coiny chráněny v případě útoků na jakoukoliv krypto platformu.
2) Nevýhoda konkurence
Díky velké popularitě kryptoměn existuje obrovské množství projektů s nimi spojenými. Některé projekty mají skutečně svůj cíl, kterým je obohacení blockchain komunity, jiné projekty mají cíl jediný a to obohatit se na důvěřivých investorech. Dalším krokem k ochraně svých krypto investic je rozlišovat životaschopné projekty od těch, které mají za úkol vytáhnout z lidí peníze.
Podle společnosti CoinGecko je k dispozici téměř 13 000 mincí, které lze nakoupit a obchodovat s nimi. A každý den přibývají další. Investoři by si tedy měli najít čas a prověřit si jak coiny, tak společnosti které je vydávají a vyvarovat se unáhleným nákupům něčeho, o čem není ani dostatek informací.
Závěr
Být ve světě kryptoměn znamená být ve světě hackerů. Všechny informace jsou na blockchainu veřejné a každý má možnost se podívat na účet toho druhého. Soukromí v této síti neexistuje a proto je velmi důležité dodržovat pravidla, která vedou k minimalizování rizika hacknutí na minimum. V první řadě je potřeba kryptopeněženku odpojit od internu a mít své kryptoměny uložené na offline médiu. Dále je potřeba se zabývat tím co kupuji a od koho to kupuji. Nabídka coinů je obrovská a některé mohou být určeny pouze k inkasování peněz, aniž by nabízely možnost zhodnocení.