Preston McAfee, ekonom jehož pracovní životopis obsahuje giganty jako je Microsoft, Google a Yahoo, jednou na své přednášce prohlásil, že decentralizované sítě, jako jsou ty založené na technologii blockchainu, mohou často objevit nečekané sociální výsledky. Je důležité si tuto myšlenku zapamatovat, ideálně s přirovnáním McAfeeho:
“Pokud by byli zanecháni jen pro své vlastní přístroje, počítačoví vědci by vytvořili Sovětský svaz.”
Tato metafora se dá snadno využít k pochopení politiky Twitteru a Facebooku, tedy dvojice největších sociálních sítí na světě.
Vydělávejte s Brave: Brave odměňuje uživatele prohlížeče 70 % z výdělku – návod v článku
Sociální sítě a model decentralizace
Facebook přitáhl za poslední dobu mnoho pozornosti.
CEO Facebooku Mark Zuckerberg nedávno sepsal příspěvek “Vize zaměřená na soukromí pro sociální sítě”. V tom navrhl krok, který by zlepšil koncové šifrování uživatelských dat na Facebooku, Instragramu a WhatsApp.
V odděleném příspěvku z videokonference s profesorem práva na Harvardské univerzitě Jonathanem Zittrainem spekuloval Zuckerberg o možnosti toho, že by Facebook využíval blockchain jako schvalovací síť při přihlašování uživatelům. Šifrování a hesla by tedy vůbec nešly skrze servery Facebooku, které nedávno zažily obrovský únik dat a hesel. S tímto příspěvkem přišel CEO chvilku poté, co The New York Times odhalily, že Facebook vyvíjí digitální kryptoměnu, kterou mohou uživatelé využívat na chatovacích aplikacích společnosti.
Mohlo by vás zajímat: Justin Sun: Polovica z jeho nových followerov sú boti
Mezitím CEO Twitteru Jack Dorsey se stal téměř náboženským fanatikem ve světě kryptoměn. Dekleroval, že Bitcoin bude “národní měnou internetu”. Dále investoval do Lightning Labs, která vyvíjí platební brány pro krále kryptoměn a jeho Lightning Network – tedy síť pracující s extrémní rychlostí mimo hlavní řetězec Bitcoinu. K tomu si dokonce i zakoupil nod (uzel), který nyní operuje. Lightning Labs nyní vyvíjí velké úsilí na nalezení dobrých vývojářů, kterým by platila společnost v BTC.
Změna směru
Je jasné, že velké sociální sítě fungují pro mnoho lidí jako hlásné trouby, které nepodléhají takové cenzuře jako klasická média. Stejně jako mnoho občanů jde na protesty proti politikům, kteří zneužívají svého postavení, jdou i uživatelé sociálních sítí na protest proti centralizaci a tomu, že s jejich daty sociální sítě zacházejí jak chtějí.
Je otevřenou otázkou, jestli mohou sociální společnosti vydělávat vůbec nějaké peníze, pokud se rozhodnou být decentralizované a bez kontroly jakéhokoliv centra. Můžeme si představit, jak Facebook a Twitter, spolupracuje se samotnými uživateli, kteří pomáhají sami tvořit síť takové společnosti.
Mohlo by vás zajímat: McDonald’s začal spoluprácu s kryptomenou LoyalCoin
Tak jako tak na dveře klepe změna centralizovaného internetu. A není vůbec jisté, jestli se všichni giganti dokáží adaptovat. Bude Facebook a Twitter dalším MySpace?