Safepal (S1) je hardwarová krypto peněženka na iOS a Android o velikosti kreditní karty a prvním produktem společnosti Safepal zajištěnou Binance Labs. Na trh se dostala v lednu 2019. Tato Safepal recenze zahrnuje i Safepal návod. Peněženka Safepal je produkt s geniální kombinací elegance, použitelnosti a bezpečnosti s velmi příjmenou cenou.
Obsah:
- Kde koupit Safepal?
- Co za své peníze dostanu?
- Safepal recenze
- Safepal návod
- Závěr
Kolik stojí Safepal peněženka?
Momentálně stojí 39.99 USD. Pokud zakoupíte 2 peněženky, tak máte zdarma poštovný a odešle se vám ještě do 15.dubna. O peněženku je obrovský zájem a nestíhají jí vyrábět. Takže pokud o ní máte zájem, tak doporučujeme udělat objednávku co nejdřív. Platit lze také v kryptoměnách.
Co za své peníze dostanu?
Tato Safepal recenze vám představí snad jedno z nejzajímavějších krypto – zařízení vůbec. Vypadá totiž jako kreditní karta, takže spousta lidí ji intuitivně chápe mnohem lépe než tradiční hardwarové peněženky ve stylu USB disku.
Safepal vám přijde v luxusní černo-červené krabičce (jako sluchátka Beats). V balení je kabel, listy na seed, Safepal návod, dvě samolepky a leštící hadřík. Zařízení je velké jako kreditka a hluboké jako 6 kreditek. Má lesklou barvu.
Safepal recenze
Podporované kryptoměny
Safepal na rozdíl od Ledgeru Nano S nevyžaduje pro každou kryptoměnu instalaci další aplikace na zařízení peněženky. Místo toho má jeden program podporující všechny šifrovací algoritmy. V současné době tak podporuje 20 blockchainů.
Bezpečnost
Při spárování s mobilní aplikací nemusíte nikam zadávat seed. Ten tak zůstává stále bezpečně uložen na peněžence. Bohužel neexistuje možnost, jak vidět bilanci peněženky přímo na Safepal.
Safepal komunikuje pouze pomocí QR kódů a samotná společnost tento způsob komunikace považuje za nejbezpečnější izolaci od internetu. Naneštěstí upgrade firmwaru probíhá přes kabel připojený k počítači, takže peněženka nemá skutečnou vzduchovou mezeru od internetu (stejně jako Trezor nebo Ledger).
Klávesnice je sice hlavní bol tohoto zařízení, nicméně rozházené číslice z původních pozic jsou tu proto, aby nešlo žádným způsobem detekovat dle otřesů nebo zvuku zadávaný kód.
Je akorát škoda, že peněženka nemá žádný kryt na kameře. Spoustě uživatelů nahání kamera obavy o své soukromí. Navíc má zařízení zjevně uzavřený zdrojový kód, což, když se ponoříme do otázky skutečné bezpečnosti, je problém.
Mohlo by vás zajímat: Open-source peněženka Trezor – recenze
Někteří uživatelé si nechávají peněženku posílat na vzdálená odběrová místa (něco jako Uloženka), platí v hotovosti a vyplňují falešné fakturační údaje, aby případně zabránili zneužití osobních údajů v obchodních databázích společnosti (tak, jako se to stalo např. Ledgeru).
Problémy
Kraken Labs nedávno zjistil bezpečnostní hrozby této peněženky, konkrétně:
- Privátní klíče se po fyzickém vniknutí nemusejí smazat, stačí odpojit a připojit jediný kontakt na základní desce
- Společnost má otevřenou licenci GLU, ale odmítá poskytnut zdrojový kód
- Zařízení ovládá jediný na míru postavený čip
Stojí za zmínku, že žádná z chyb nevedla k odcizení privátních klíčů. Reakci společnosti si můžete prohlédnout zde.
Klávesnice
Klávesnice zařízení je trošku zklamáním, protože ovládání probíhá přes šipková tlačítka v kruhu. Zadat tak např. název pro peněženku pohybem kurzoru v klávesnici je pomalejší.
Safepal versus Ledger a Trezor
Peněženka má oproti klasickým hardwarovým peněženkám o velikosti flash disku poměrně obří a barevný displej, což je snad největší výhoda. Slova jsou na obrazovce velmi dobře čitelná a celé to připomíná iPod.
S tělem zařízení se pracuje jednodušeji než s Ledgerem (není tak drobné a dobře se drží), nicméně povrch je tak příšerně lesklý, že na něm ulpívá sebemenší částečka prachu.
Společnost a vývoj
Kompletní Safepal recenze by se neobešla bez lepšího představení společnosti, což nyní napravíme. Peněženka byla navržena od technických nákresů, takže nebylo převzeto žádné hotové řešení jiné společnosti. Na konci roku 2018 získali investici od Binance.
Vizí Safepalu je zlepšit uživatelský prožitek a nabídnout příznivou cenu (která je v roce 2021 jen 39 dolarů). Uvědomuje si dilema mezi jednoduchou, ale méně bezpečnou softwarovou peněženkou a složitým, ale bezpečným off-line úložištěm.
Safepal návod
Safepal návod uvedeme bezpečností doručení – před použitím zkontrolujte stav bezpečnostních pásek (které by neměly být poškozeny). Zařízení zapnete z boku podobně jako telefon. Poté pomocí ovládacího kolečka navolíte jazyk, mnemotechnickou frázi (slova seedu) a PIN kód. Následně si stáhnete do mobilu aplikaci a spárujete peněženku přes tzv. dynamický GQ kód.
Hlavní menu
Hlavní menu peněženky má 4 položky:
- Sken – zahájí sken QR kódu (na tomto mechanismu je peněženka založena)
- Management aktiv – adresy a mince (nikoliv však zůstatky)
- Historie podepisování
- Nastavení – změna PINu, režim spánku, reset, správa více seedů
Odesílání a příjem
Pokud chcete krypto odeslat, klikněte na „Send“ v aplikaci a naskenujte mobilem QR kód adresy příjemce. Poté potvrďte detaily transakce (včetně transakčního poplatku) a dejte „Send“. Zobrazí se vám výzva pro podpis transakce, opět v podobě QR kódu. Tento kód nyní naskenujte peněženkou a ověřte cílovou adresu (podobně jako na Ledgeru). Po potvrzení PIN kódem mobilem potvrďte „Next“ a naskenujte dynamický QR kód z peněženky. Hotovo!
Pokud přijímáte krypto na peněženku, tak z jejího displeje (to uděláte tak, že na peněžence otevřete volby pro daný coin a potvrdíte „Receive“) oskenujte QR kód.#
Použití Binance DEX spolu se Safepal
Safepal návod zakončíme decentralizovanou burzou. Burza Binance má svůj vlastní chain, na kterém provozuje semi-decentralizovanou burzu Binance DEX. V aplikaci na mobilu zvolte „Trade“ a dostanete se přímo do rozhraní decentralizované burzy. Jakmile provedete burzovní příkaz, vše proběhne stejně jako u odchozí transakce (skenování, potvrzení atd.).
Binance DEX můžete spravovat i skrze okno internetového prohlížeče. Ze sekce „Asset“ v mobilní aplikaci spusťte QR sken a namiřte fotoaparát na rozhraní v prohlížeči. Zařízení peněženky opět poslouží k ověření transakce a podpisu.
Upgrade firmwaru
Protože upgrade firmwaru je zřejmě nejkritičtější část peněženky, má peněženka 5 vrstev zabezpečení:
- Kód v aplikaci a na zařízení – pokud by byl změněn, někdo zařízení pravděpodobně resetoval bez vašeho vědomí
- Upgrade firmwaru přes oficiální stránky
- PIN
- Nemožnost downgradu
- Při každém startu zařízení se program autentizuje
Další produkty
Hardwarová peněženka není jediným produktem společnosti – je zde ještě Safepal Cypher a kožené pouzdro na oba produkty. Cypher je železné zařízení, kam se naskládají písmenka slov seedu. Díky chytré konstrukci s několika šrouby jsou písmenka ukotvena a nemohou vypadnout. Skládací pláty vydrží teplotu asi 2500 °C, což je dle společnosti téměř dvakrát víc než průměrná teplota domovního požáru.
Závěr
Probrali jsme všechno (bezpečnost, Safepal návod, konkurenci), ale stále si nejsme jisti, k čemu je peněženka dobrá, a proto dnešní Safepal recenze skončí shrnutím případu použití. Příliš mladé zařízení na to, aby se mu dalo 100% věřit a hodlovat na peněžence klíče k vyšším sumám, ale zároveň v principu extrémně bezpečná placička, kterou můžete ovládat i bez počítače. Safepal je tak lepší než mít jen mobilní peněženku a jednodušší na použití než klasické hardwarové peněženky ve stylu Ledgeru. K čemu tedy je? Resp., k čemu bude, až společnost opraví zmíněné problémy?
K tomu, aby se stala vaší startovní hardwarovou peněženkou, za kterou nebudete chtít jako začátečník dát tisíce korun. I když kombinace hardwarové peněženky a mobilního zařízení nemusí znít zrovna bezpečně, nedejte na první pocit. Vzduchová mezera mezi klíčem a internetem je více než dostačující a mobil funguje pouze jako vysílač transakce. Stejně málokdo z nás má doma full node a transakci si stejně ověří na blockchain exploreru.
Pokud se vám dnešní Safepal recenze líbila, zanechte komentář nebo se na něco zeptejte.