Globální regulátoři kryptoměn zřejmě míří do finále, protože jsou známi první termíny dokončení pravidel o kapitalizaci kryptoměnových bank, která bude předepisovat množství kapitálu, které je potřeba držet, aby pokryly případné ztráty při poklesu kryptoměnového trhu. Kdy se svět dočká první oficiální regulace kryptoměn na mezinárodním trhu a z čeho tato pravidla budou vycházet? To se dočtete v tomto článku.
Regulátoři mají téměř hotovo
V loňském roce výbor pro mezinárodní regulaci kryptoměnového trhu navrhoval, aby banky vyčlenily dostatek kapitálu, pro úplné pokrytí ztrát, při poklesu ceny bitcoinu. V letošním roce toto prohlášení regulátoři rozšířili o názory k novelizaci, díky kterému by se mělo ke krypto aktivům přistupovat stejným způsobem, jakým jsou v současné době regulovány jakékoliv dluhopisy, půjčky nebo vklady. Toto by se mělo týkat především stablecoinů, které v poslední době ukázaly, že nejsou příliš dobrým držitelem hodnoty.
“V návaznosti na zpětnou vazbu od externích zúčastněných stran plánuje výbor v průběhu příštího měsíce zveřejnit další konzultační dokument s cílem dokončit kapitalizační nařízení koncem tohoto roku.”
Budoucí připravovaná regulace by zároveň měla obsahovat prvky, které umožní jednotlivým státům upravit stanovy tak, aby více odpovídaly jednotlivým tržním podmínkám dané země. Před těmito globálními “výjimkami” ovšem varuje ratingová agentura Fitch, která poukazuje na to, že by mohlo dojít zneužívání národních regulí na poli mezinárodního obchodu u nadnárodních bankovních domů.