Severní Korea je známá pro svoje hackerské aktivity. Bitcoin a jiné kryptoměny tamnímu režimu pomáhají vyhýbat se sankcím. Nicméně nelegálními aktivitami režimu na poli kryptoměn se žádný vyšší orgán nezabýval. Až do teď.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny

Kim, Bitcoin a Rada bezpečnosti OSN

Na posledním zasedání Rady bezpečnosti OSN se skupina průmyslových expertů nechala slyšet, že Severní Korea by mohla vlastnit přes 670 milionů amerických dolarů v kryptoměnách. V přepočtu na české koruny tedy zhruba 15 miliard. Celá částka by měla pocházet z nelegálních aktivit. Většinu v tomto masivním portfoliu drží Bitcoin a Ethereum. Podle informační agentury Nikkei Asian Review, která se zprávou přišla jako první, byla Rada bezpečnosti, informována o tom, že Severní Korea se může s pomocí digitálních aktiv velmi efektivně bránit proti sankcím, které jsou na zemi uvaleny. Kryptoměny jsou totiž mnohem těžší na vystopování. Zpráva dále zmiňuje, že skrze Bitcoin a Ethereum se také mohou prát špinavé peníze, které následně mohou téct do kapes vysokým představitelům diktátorského režimu.

Mohlo by vás zajímat: Začíná kryptoměnové jaro? Transakce dosahují vrcholu

Na otázku, jak se podařilo Severní Korei získat takové jmění anonymní věděc odpověděl, že skrze hackerské útoky na světové směnárny. Ty mají probíhat doposud.

Armáda hackerů

Zpráva přichází nedlouho poté, co množství kyberbezpečnostních expertů vyjádřilo názor, že se skupiny ze Severní Korei účastní pravidelně hackerských útoků a jiných podvodných aktiv. Jako příklad uvádí zahraniční weby jako je Ethereum World News a Group-IB světoznámou skupinu Lazarus. Ta má být za nejvíce devastujícími útoky za posledních 12 měsíců.

Mohlo by vás zajímat: Litecoin (LTC) oznámil velkou aktualizaci sítě

Ačkoliv se nedá přesně určit, jak moc se rychle rostoucí vliv skupiny Lazarus podílí na světových útocích, některé investigativní weby se o to pokusily. Pro účely tohoto článku budu citovat zprávu Group-IB a skupiny The Next Web’s Hard Fork. Tato skupina přišla s tím, že Lazarus je přímo zodpovědný za útoky na následující směnárny – CoinCheck, YouBit, Coinis, Bithumb a Yapizon. Na druhou stranu se potvrdilo to, že Lazarus pravděpodobně nebyl zodpovědný za útoky na platformy Zaif, Bancor a Coinrail.

Nicméně Severní Korea není jediným diktátorským státem, který využívá kryptoměny ke svému užitku. Například Venezuela (někdo by mohl namítat, že Venezuela není diktátorský režim) využívá kryptoměny k placení svých důchodových podpor.

Odebírejte čerstvé zprávy do vašeho telefonu a PC! Stačí kliknout na červenou ikonku v pravém dolním rohu.

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář