Jak si spočítat výhodnost těžby kryptoměn
Myslíte to s těžbou kryptoměn vážně? Pokud ano, potřebujete vědět, jak nejlépe využít své peníze a vybavení. V tomto návodu vám ukážeme, jak těžit kryptoměny tím nejvýhodnějším způsobem a jak si spočítat návratnost Investice!
Samozřejmě, máte-li peníze, koupíte si drahý ASIC (grid pro těžbu BTC). Pokud už jste se dostali tak daleko, nejspíš víte i to, jak proces těžby funguje a nic vám nebrání v ní začít. Nicméně ti z vás, kteří disponují menším rozpočtem, si chtějí nejspíše postavit GPU těžební stanici pro scrypt měny, nebo koupit menší ASIC pro bitcoin nebo jiné SHA-256 měny. V tom případě jste na správném místě.
Jak začnu?
Zvolte si kryptoměnu
Proces těžby kryptoměny zahrnuje řešení komplexních kryptografických problémů. Za to získávají mineři odměnu v dané kryptoměně. Obecně existují dva hashovací algoritmy, kterými lze problém řešit. SHA-256 a scrypt. Existují i jiné, méně známé algoritmy, ale těmi se v tomto článku zabývat nebudeme.
• SHA-256
Tento algoritmus dává přednost hrubé výpočetní síle. V začátcích Bitcoinu bylo možné efektivně těžit pomocí CPU a GPU běžných domácích počítačů. Ty časy jsou ale pryč, a obtížnost těžby bitcoinu vystoupala tak, že jej je možné těžit pouze s použitím speciálních zařízení ASIC(Application Specific Integrated Chip). Použití tak silných procesorů, spolu s exponenciálním růstem obtížnosti těžby BTC, vedlo k závodům ve zbrojení, kvůli kterému se i relativně nová zařízení stávají velmi rychle zastaralými.
• Scrypt
Tento algoritmus preferuje větší množství RAM a paralelní výpočet, což mu umožňuje stále využívat sestavy grafických karet. Navíc jsou ASICi pro scrypt stále “v plenkách”, což znamená, že obtížnost měn, které ho využívají neroste tak dramaticky.
Správná sestava
V závislosti na vašem rozpočtu a měně, kterou se chystáte těžit, se můžete vydat se svým těžebním systémem dvěma cestami.
•DIY (udělej si sám) sestava
Tyto sestavy si můžete vytvořit na vlastním PC s tolika grafickými kartami, kolik se vám do něj vleze, nebo kolik si můžete dovolit. Ačkoliv někteří lidé využívají standardní desktopové věže, mnozí využívají jiné kreativní kryty, jako například basy od piv, za účelem maximalizace proudění vzduchu. Výhoda těchto systémů je, že můžete těžit současně pomocí CPU i GPU.
• ASIC
ASICy jsou samostatné jednotky (mimo elektrický adaptér) USB a/nebo ethernetovým portem a jsou většinou dodávány výrobcem, připravené k použití. ASICy jsou zpravidla dražší než DIY sestavy a jsou většinou vyráběny v USA, což znamená, že ti z nás, kteří žijí v jiných částech světa, budou muset utratit trochu více za dopravu.
Zapojení
Těžba vyžaduje eletřinu – HODNĚ elektřiny. Pokud přemýšlíte nad DIY sestavou, budete si stejně kupovat ATX napájecí jednotku, takže se vyplatí investovat do nejefektivnějšího napájení, jaké si můžete dovolit.
Zvažte například následující dva příklady: Jednotka, která zaručeně dodává 860W a je účinná z 93% bude v praxi spotřebovávat 925W(860/0,93).
Naproti tomu jednotka o 750W, která je účinná pouze z 80% bude spotřebovávat 937.5W(750/0,8) – čili bude spotřebovávat více, a dodávat méně.
Při tvorbě těžební sestavy je třeba vzít v úvahu energetické nároky všech komponentů, které budete používat, obzvláště grafických karet. Navíc je dobrou praxí mít prostor pro větší spotřebu, pro případ nečekaných událostí a poskytnutí potenciálu pro přetaktování systému.
ASICy na druhou stranu zvládnou mnohem více výpočtů s menší energetickou náročností, protože se jedná o vysoce specializovaná zařízení. A vzhledem k tomu, že se rovnou dodávají s odpovídajícím adaptérem, nemusíte se starat o čísla a hledat sami vhodné napájení.
Výhodnost těžby různých systémů lze odhadnout porovnáním poměru hashů, které dovedou provést za sekundu a energie kterou spotřebují.
Hashovací ryhlost/energetická spotřeba = efektivita těžby
Zkontrolujte si účty
Po prvotních výdajích na stavbu vaší sestavy je zásadní, abyste si spočítali novou cenu, kterou zaplatíte za dodávku elektřiny. Spojte se se svým dodavatelem nebo se podívejte na poslední účty. Pokud jsou ceny za energii vyšší, než to co vyděláte, nejedná se očividně o výhodný obchod.
Spojte své síly
Raději než se pokoušet o těžbu sám, je výhodnější spojit své síly s jinými minery a přidat se k “poolu”. Tam získáte podíl z měny natěžené všemi členy, a máte větší šanci na objevení nového bloku.
Mineři získávají odměnu, pokud je úroveň obtížnosti bloku, který řeší vyšší, než úroveň nastavená správcem poolu. Tato úroveň je vždy někde mezi 1 a obtížností dané měny.
Na co si dát pozor
Investujte do výdělku
Růst obtížnosti těžby všech kryptoměn v závislosti na čase je nevyhnutelný. Což znamená, že šance vašeho HW na výdělek budou klesat. Proto je důležité začít s nejlepším vybavením, jaké si můžete dovolit, aby zůstalo relevantní co nejdéle.
Velké výkyvy ceny měny, kterou těžíte, můžou také silně ovlivnit vaše dlouhodobé zisky. Pokud cena najednou klesne o hodně %, budete se muset rozhodnout, zda prodat levně, nebo se svých výdělků držet, dokud cena opět nestoupne, což ovšem znamená, že budete muset těžit déle, aby se vám vrátily výdaje za elektřinu a vybavení.
Chlazení
Ať už se rozhodnete těžit jakkoliv, jedná se o výpočetně náročnou operaci generující velké množství tepla. Efektivita těžby s rostoucí teplotou klesá, proto je nutné zajistit, aby byla vaše sestava co nejlépe chlazená a větraná. Jak jsme zmiňovali výše, to je důvod, proč někteří mineři používají například basy od piv. Mohou pomoci také větráčky, nebo jiná zařízení.
Problémy s napájením
Při tvorbě DIY sestavy nedává moc smysl snažit se ušetřit koupí levné napájecí jednotky. Nestabilita napájení by mohla ovlivnit výkon, nebo dokonce způsobit pád systému, a když systém neběží, nevydělává. Investujte proto do kvality.
Vyhněte se prostoji
Pokud netěžíte, ztrácíte peníze. Zde jsou některé způsoby, jak zabránit prostoji (neplánové překážce v těžbě)
- pořiďte si nejlepší napájecí jednotku, jakou si můžete dovolit
- Zvažte použití nepřerušitelné napájecí jednotky, aby vaši sestavu neovlivnil ani chvilkový výpadek proudu
- Nastavte počítač, který používáte k těžbě, aby začal těžit hned při spuštění. Díky tomu začne ihned znova těžit, pokud bude nutné jej restartovat.
Skryté výdaje
Těžba má mnoho očividných výdajů, jako cena za chod sestavy nebo grafické karty v ní. Jsou zde ale i méně viditelné (zato o to více citelné) výdaje.
- doprava a clo
- Ceny za dopravu ze vzdálených zemí a celní poplatky za některá zařízení se mohou pohybovat v řádech tisíců korun. Zvažujete-li nákup takových zařízení, zjistěte si předem, jaké poplatky za něj bude třeba zaplatit.
- Doplňky
- Budete potřebovat kabely, adaptéry, atd.?
- Ceny za chlazení
- Elektřinu nespotřebovává jen sestava samotná. Kolik vás bude stát větrání, klimatizace apod.?
Kalkulačky výhodnosti těžby
Existuje mnoho stránek, které minerům pomáhají s běžnými kalkulacemi. Můžete do nich zadat parametry, jako je cena vybavení, rychlost hashování, spotřeba energie a současná cena bitcoinu a ony vám řeknou, jak dlouho bude trvat, než splatíte svou investici.
Můžete zkusit následující stránky:
https://www.coinwarz.com/cryptocurrency
https://tradeblock.com/mining/
http://www.bitcoinx.com/profit/
Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt