Nekončící pád cen kryptoměn a zvyšující se náklady na energie v poslední době velmi zintenzivňují tlak na těžaře kryptoměn. Našla se však jedna společnost, která se rozhodla kompenzovat riziko, a tím zároveň snížit i tlak, který je na ni vyvíjen. Jakou netradiční cestu společnost zvolila se dozvíte v tomto článku.
Argo jde jinou cestou
Minulý týden oznámila společnost Argo Blockchain, že od konce minulého roku začala obchodovat s deriváty, které společnosti mají pomoci k omezení rizika poklesu. Zároveň v prohlášení uvádí, že si v červnu najala na plný úvazek obchodníka s deriváty, díky kterému tak rozšířila své interní schopnosti v oblasti řízení rizik.
Jelikož jsou to především těžaři kryptoměn na něž nejvíce doléhá zvyšující se cena energií, kterou využívají v obrovském množství a spolu s nedávným poklesem cen bitcoinu, se dostávají tak pod neskutečný tlak. Tento tlak vyústil až k tomu, že někteří z nich prodali většinu nebo všechny svoje bitcoiny namísto toho, aby je nahromadili, a tak si pokryli alespoň provozní náklady.
Společnost Argo mnohým z nich teď ukázala možnost, že krypto deriváty by mohly být jedním ze způsobů, jak se můžou ochránit. Obchodování s deriváty (futures či opce) je založené na digitálních tokenech, které představuje většinu veškerého obchodování s kryptoměnami podle objemu. Podle datové firmy CryptoCompare se v květnu deriváty obchodovaly na burzách ve výši 3,2 bilionu dolarů.
“Byli bychom pošetilí, kdybychom se nezabývali zajištěním a deriváty. Myslím si, že jak se toto odvětví stává stále více a více zralým, uvidíme více a více zajištění.” řekl Peter Wall, generální ředitel společnosti Argo.
V posledních několika letech společnost Argo sice občas deriváty používala, například put a call opce, ale jednalo se pouze o tzv. fušování do tohoto řemesla. Hlavním spouštěčem pro rozjetí celého tohoto projektu bylo až najmutí vrcholového manažera ze světa tradičních financí.