Tesla, automobilka vlastněná Elonem Muskem odhalila, že zaznamenala v roce 2022 ztrátu ve výši 204 milionů dolarů u svých bitcoinových investic.
Tesla v roce 2022 prodala většinu svých BTC
V podání u US Securities and Exchange Commission (SEC) společnost uvedla, že kromě ztráty, kterou zaznamenala, také dosáhla zisku 64 milionů dolarů z obchodování s BTC, takže automobilka skončila s čistou ztrátou 140 milionů dolarů.
S podáním veřejnila Tesla další podrobnosti o tom, co označovala jako „restrukturalizaci svých digitálních aktiv“.
Během let končících 31. prosincem 2022 a 2021 jsme zakoupili a/nebo obdrželi významnou částku, respektive 1,50 miliardy dolarů v digitálních aktivech. K 31. prosinci 2022 jsme převedli přibližně 75 % našich nákupů na fiat měnu. Během let končících 31. prosincem 2022 a 2021 jsme zaznamenali ztráty ze snížení hodnoty těchto digitálních aktiv ve výši 204 milionů USD a 101 milionů USD. Během let končících 31. prosincem 2022 a 2021 jsme realizovali zisky ve výši 64 milionů USD, respektive 128 milionů USD, v souvislosti s převodem našich držených digitálních aktiv na fiat měnu. Zisky jsou vykázány v konsolidovaném výkazu operací očištěné o ztráty ze snížení hodnoty v restrukturalizaci a ostatních. K 31. prosinci 2022 a 2021 byla účetní hodnota našich digitálních aktiv 184 milionů USD a 1,26 miliardy USD, což odráží kumulativní ztráty ve výši 204 milionů USD a 101 milionů USD v každém období. Reálná tržní hodnota těchto digitálních aktiv držených k 31. prosinci 2022 a 2021 byla 191 milionů USD, respektive 1,99 miliardy USD.
Stručně řečeno, Tesla prodala většinu svých BTC v roce 2022, ale stále drží Bitcoiny v hodnotě asi 184 milionů dolarů.
Jak šel čas s investicí Tesly
Tesla v prvním čtvrtletí roku 2021 investovala 1,5 miliardy dolarů do Bitcoinu a uvedla, že věří v dlouhodobou životaschopnost této kryptoměny. V té době společnost uvedla, že Bitcoin je skvělým místem pro ukládání hotovosti a okamžitý přístup k ní, a přitom poskytuje lepší návratnost investic než tradiční centrální banky. Ve skutečnosti Tesla po svém počátečním nákupu okamžitě snížila svou pozici o 10 %, což automobilce vydělalo rychlých 101 milionů dolarů.
V březnu 2021 generální ředitel Elon Musk řekl, že Tesla začne přijímat BTC jako platby za vozidla Tesla, což způsobilo boom ceny Bitcoinu O několik dní později však Tesla otočila. Automobilka zaznamenala obavy z energetických potřeb bitcoinové sítě. Cena BTC pak následně klesla.
Tesla pozastavila nákupy vozidel pomocí Bitcoinu. Jsme znepokojeni rychle rostoucím využíváním fosilních paliv pro těžbu a transakce BTC, zejména uhlí, které má nejhorší emise ze všech paliv.
V té době Tesla poznamenala, že své držby BTC neprodá a že plánuje obnovit přijímání bitcoinových plateb, jakmile síť ukáže vyšší mix obnovitelné energie. V loňském roce, když hodnota Bitcoinu začala klesat, Tesla prodala 75 % svých držených BTC a výtěžek použila na nákup fiat měny.
Bitcoin patří bezesporu mezi kryptoměny s největší adopcí ze strany velkých společností a patří mezi oblíbené investiční možnosti, vzhledem ke svému historiskému výkonu. Je však vhodné své portfolio diverzifikovat. Mezi velmi nadějné kryptoměny paří nativní tokeny platforem Fight Out a Meta Masters Guild.
Bitcoin
Původní kryptoměna stále kraluje. Bitcoin je vytvořen pomocí modelu proof-of-work (PoW), kdy těžaři řeší matematické rovnice a za odměnu dostávají digitální minci. Systém PoW se používá k bezpečnému řazení historie transakcí BTC na blockchainu.
Nejdůležitější vlastností Bitcoinu je jeho hard cap. Podle návrhu lze vytěžit pouze 21 milionů BTC. Rychlost, kterou lze těžit nové mince, se každé čtyři roky snižuje o 50 % v procesu známém jako halving, ke kterému naposledy došlo v květnu 2020. Předchozí halvingy vedly ke zvýšení ceny Bitcoinu, protože teoreticky je poptávka stejné, ale nabídka se snížila.
To je důvod, proč zastánci Bitcoinu považují toto aktivum za dobrého uchovatele hodnoty. Ve světě, kde lze většinu digitálních věcí snadno kopírovat a sdílet, se Bitcoin chová jako „digitální zlato“ pro bezpečný převod bohatství.
Bitcoin je již nyní největší kryptoměnou a má více než dvojnásobnou velikost než další největší coin, Ethereum. Díky nárůstu cen v roce 2021 to byla první digitální mince, která dosáhla tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů. I když jeho podíl na celkovém trhu začal klesat díky vzestupu jiných projektů, Bitcoin zůstává dominantním hráčem v tomto sektoru.
Fight Out
Fight Out je nový kryptoměnový projekt, jehož cílem je inovovat odvětví fitness aplikací. Projekt vytvořil Move-to-Earn aplikaci, doplněnou o personalizované cvičební plány a školení na vyžádání. Tato aplikace také umožní svým uživatelům sledovat jejich pokrok.
Fight Out odměňuje uživatele tokeny REPS za dokončení fitness aktivit pomocí aplikace. Ale hlavní měnou v aplikaci ekosystému Fight Out je nový token s názvem FGHT. Namísto dodržování měsíčního nebo ročního plánu plateb, Fight Out vymyslel systém předplatného založený na stakingu. To znamená, že investoři musí stakovat své FGHT tokeny, aby získali přístup k aplikaci Fight Out.
S tokeny FGHT se investoři mohou nejen přihlásit k odběru aplikace Fight Out, ale také budou moci získat přístup do fitness center a co-workingových prostor – což jsou jen některé z budoucích cílů plánu tohoto projektu.
Kromě toho bude aplikace Fight Out také obsahovat prvky web3. To znamená, že uživatelé budou moci prozkoumat metaverzum Fight Out se svým vlastním avatarem, který přesně reprezentuje jejich vlastní fyzické atributy. Uživatelé se také budou moci zapojit do soutěží a lig v rámci metaverza Fight Out a získat odměny za své úspěchy.
Meta masters Guild
MEMAG je token ERC-20 a nativní kryptoměna Meta Masters Guild – nadcházejícího herního ekosystému. Tento krypto projekt buduje platformu, která bude obsahovat širokou škálu her určených především pro uživatele chytrých telefonů.
Navíc, aby motivoval své uživatele, Meta Masters Guild také těží z mechanismu „play-to-earn“. To znamená, že investoři budou moci sbírat krypto odměny hraním her dostupných na Meta Masters Guild. Kromě toho budou hráči také moci vlastnit svá herní aktiva.
Hráči budou odměněni digitálními tokeny nazývanými GEMS. Tyto tokeny však lze převést na MEMAG za účelem provádění jakýchkoli transakcí v rámci tohoto herního ekosystému. Tokeny MEMAG lze také použít k platbě za NFT ve hře a lze je stakovat, abyste získali pasivní příjem.
Meta Masters Guild již zahájil prodej tokenů MEMAG prostřednictvím sedmikolového předprodeje. Jakmile předprodej skončí, Meta Masters Guild plánuje uvést na trh tři vzrušující mobilní kryptohry. První se jmenuje ‘Meta Kart Racers’, závodní arkádová hra a PvP. Druhou je Raid NFT – fantasy bojová hra a třetí je metaverzum, Meta Masters World.