V čase, kdy čelíme velkým únikům dat, jež vrhají světlo na některé monitorované webové aktivity, přichází prohlížeč Firefox s nástroji, které pomohou váš počítač chránit před sledováním a těžením kryptoměn pro internetový web. Společnost Mozilla se opět spojila s firmou Disconnect – ta se specializuje na výrobu a údržbu nástrojů, jež kryjí zákazníka na internetu. Jeden z těchto nástrojů bude brzy v základní verzi Firefox a nabídne ochranu proti crypto-jackingu. Tyto nástroje jsou k dispozici na Firefox Nightly 68 a Beta 67. Společnost Mozilla plánuje je v budoucnosti instalovat i do základní verze prohlížeče.
Vydělávejte s Brave: Brave odměňuje uživatele prohlížeče 70 % z výdělku – návod v článku
Crypto-jacking: Co to je? Proč je nebezpečný?
Crypto-jacking je anglický termín, který referuje o situaci, kdy nějaký skript nebo malware napadne počítač a následně jeho výpočetní sílu využívá k těžení kryptoměn. Tento fenomén se stal slavným hlavně díky stránkám, které ho aplikovaly a bojovaly za jeho legitimitu. Problematika crypto-jackingu totiž není tak jednoduchá. Co když někdo využívá skript místo reklamy? Bere kousek výpočetního výkonu místo zoufalé snahy o získání kliku na reklamu.
Nicméně nová aktualizace prohlížeče Firefox ty nejznámější skripty zastaví. Konce se proto pravděpodobně dočká nejznámější Java skript Coinhive. Ten využívalo podle zprávy badpackets.net přes 34 000 stránek.
Nebezpečí takových skriptů je veliké. Zařízení se může přehřívat a poškodit se. Celý systém se zpomalí a může dojít až k modré smrti nebo nucenému restartu z přehřátí procesoru. Chcete kryptoměny raději obchodovat? Zde je návod.
Fingerprinting: Co to je? Proč je nebezpečný?
Stejně nebezpečný je i fenomén fingerprintingu. Fingerprinting je extrémně účinný způsob sběru dat od uživatelů. Na základě dat z prohlížeče společnost zjistí nastavení obrazovky, operační systém, lokaci a nastavení jazyků. To nabídne stránkám, aby optimalizovaly automaticky reklamy na míru čtenáře. Tyto data mohou být zneužita a mohou vést k identifikaci čtenáře. Podle společnosti Mozilla nepomůže ani slavné “smazání cookies”. Zatím mohou účastníci testování nové aktualizace zapnout funkci, která zabrání sledování a ukládání informací o uživateli. Verze Firefox Nightly bude mít nástroje zabudované rovnou v základní verzi.
Mohlo by vás zajímat: CME Bitcoin futures: Objem 950 % – co to znamená pro investory?