Kryptoměna Bitcoin je králem všech digitálních aktiv. Nicméně stále se množící páry s Tetherem by mohly stát za jeho nějvětší slabinou. Stablecoin Tether je dlouhodobě jednou z předních kryptoměn, které jsou kryté fiatem – takzvané stablecoiny. Tether v nedávné době změnil své podmínky využívání. A z těch vyplývá, že by Tether nemusel být krytý fiatem, jak se o něm hovoří. Svou roli by mohly hrát i dluhopisy třetích stran. To vyvolává mnoho otázek.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Vydělávejte s Brave: Brave odměňuje uživatele prohlížeče 70 % z výdělku – návod v článku

Kryptoměny jsou závislé na Tetheru

Tether a jeho společenská směnárna Bitfinex se v poslední době stal terčem mnoha kontroverzí. Tether drží skrze svůj token USDT na trhu miliardy amerických dolarů. Pokud nabízí Tether opravdu půjčky, číslo by mohlo být ještě vyšší. I přes tuto nesmírnou hodnotu ale společnost vytrvale odmítá jakékoliv audity, které by měly prozradit, zda společnost opravdu má všechen Tether pokrytý.

Změny v právních závazcích kryptoměny Tether

26. února 2019 změnila společnost Tether řadu bodů ve svých právních podmínkách využívání. Tím vyvstaly mnohé otázky o tom, jestli je Tether opravdu kryt fiatem, nebo si právě otevřel nové vrátka.

Mohlo by vás zajímat: Justin Sun: Polovica z jeho nových followerov sú boti

Na první zavádějící změnu narazíme hned v definicích, které se píšou u každého takového dokumentu jako první. Defice slova “rezervy” je nově podle společnosti za Tether:

“Reservy znamenají tradičně měnu a ekvivalenty hotovosti. Někdy mohou obsahovat i další aktiva, jako jsou například dluhopisy z půjček provedených Tetherem třetím stranám, což může obsahovat i přidružené subjekty.”

Další změnou bylo například přidání úplně nového bodu, který hovoří:

“Tether nedrží a nemůže držet žádnou odpovědnost za jakékoliv komerční ztráty, které přímo nebo nepřímou souvisí se ztrátou hodnoty tokenu Tether nebo ztrátou pokrytí rezerv.”

Devastující případné následky pro Bitcoin

Ztráta důvěry v stablecoin Tether by mohlo stát na začátku konce, který by zasáhl trh v celé šíři. Naprostý pád jedné z nějvětších kryptoměn by se projevil skrze celý trh. Celou situaci komentoval CEO Strix Leviathan Jesse Proudman:

“Největší risk, který Tether představuje pro širší ekosystém kryptoměn, nemá přiliš co do činění s insolvencí a naopak velmi souvisí s podkopáním důvěry lidí na trhu. Odchod USDT z trhu je pro malé hráče už nyní téměř katastrofickým scénářem. USDT stojí jeden dolar, protože se svět dohodl, že bude stát jeden dolar. Pokud důvěra zmizí, zbyde nakonec jen normální kryptoměna.”

Mohlo by vás zajímat: McDonald’s začal spoluprácu s kryptomenou LoyalCoin

 

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář