Julian Assange byl ve čtvrtek zatčen na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se ukrýval několik let před britskými policejními složkami. To připomnělo některým kryptoměnovým investorům tvrzení, které sdílel na Bitcointalk fóru jeho zakladatel Satoshi Nakamoto. Zde komentoval pod článkem PC World, který mluvil o Bitcoinu jako platební metodě pro WikiLeaks.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Satoshi Nakamoto v příspěvku říká:

“Bylo by dobré dostat tuto pozornost v jakémkoliv jiném kontextu. WikiLeaks kopli do vosího hnízda a roj teď letí na nás.”

Satoshi, kdo působí jako někdo, kdo přistupuje ke všemu s velkou vážností, komentoval fakt, že v té době by negativní světlo na WikiLeaks mohlo vrhnout velký stín i na Bitcoin. Ten si podle svého tvůrce negativní pozornost nezaslouží.

Mohlo by vás zajímat: Teorie: WikiLeaks stojí za čtvrtečním pádem BTC

Satoshi v době, kdy vystupoval na Bitcointalks doufal, že jeho digitální dítě bude růst přírodním tempem a nebude přitahovat nechtěnou pozornost, jež by na něj mohla WikiLeaks vrhnout. Kontroverzní stránka totiž v té době byla ve velkém konfliktu s vládami a autoritami po celém světě. MasterCard, Visa a PayPal následně přestaly stránku podporovat. To vedlo WikiLeaks k tomu, že hledalo jiné platební metody. Celé to velmi dobře shrnul komentátor na sociální sítí Reddit mindless_snail:

“… WikiLeaks oznámil, že přijímá Bitcoin dary, protože byl vykopnut každou jinou velkou platební metodou. WikiLeaks byl všude ve zprávách, protože publikoval tajné vojenské dokumenty. Poprvé mnoho lidí slyšelo o Bitcoinu v asociaci s WikiLeaks.”

Samotný Assange mluvil o Bitcoinu na Redditu pozitivně. Napsal:
“Mám toho mnoho, co o Bitcoinu říct – moje vlastní myšlenky nebo historii WikiLeaks, kterou sdílíme. Eric Schmidt (jeden z předním představitelů Google – pozn. red.) a já jsme chvilku o Bitcoinu konverzovali. Mám mnoho poznámek k jeho fungování. Je to fascinující a komplexní problematika, takže nemůžu projít skrze vše, co mohu říct.”

Slavný whistleblower Edward Snowden také vyjádřil na Twitteru lítost nad zatčením Juliana Assange.

“Fotky ekvádorského diplomata, jež zve tajnou policii Velké Británie na ambasádu, aby mohli ven z budovy vytáhnout oceňovaného novináře – ať se vám to líbí nebo ne – skončí v učebnicích dějepisu. Kritici Assangeho mohou slavit, ale toto je černý den pro svobodu tisku.”

Závěr

Je bez diskuze, že Bitcoin se stal pro mnohé nástrojem kriminální aktivity. Mnoho z nás má stále v živé paměti projekty jako byl SilkRoad. Nicméně Bitcoin má i klasické možnosti využití, které pomalu vyplouvají na povrch.

Mohlo by vás zajímat: Wikileaks: Julian Assange dostal ve sbírce 31 tisíc v BTC

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář