Výhody decentralizované sítě
Je-li technologie centralizovaná, znamená to obvykle, že je řízena a provozována jednou společností, vládou, nebo jednotlivcem. Decentralizovaná technologie je naopak řízena sítí provozovatelů, z nichž žádný nemůže sám o ničem rozhodovat. Tady jsou některé výhody decentralizované technologie:
1. Uživatelé nemusí důvěřovat centrální autoritě
Jsme zvyklí běžně svěřovat své osobní údaje a peníze vládám nebo společnostem, a často je to v pořádku. Všichni ale známe případy, kdy tyto instituce naši důvěru zklamaly. Ať už je to záloha vašich fotografií, o kterou přijdete, když její provozovatel skončí, nebo sociální síť, která vaše osobní data prodává reklamním agenturám. V dobře navržené decentralizované síti můžete omezit, případně úplně vypustit, důvěru ve třetí stranu.
2. Menší šance že se vyskytne jeden slabý bod
Na centralizovaných webech vidíme slabé body neustále. Gmail spadne, a vaše práce stojí, protože nemůžete odpovídat na důležité e-maily. Web vaší banky je mimo provoz a vy nemůžete zaplatit účty. V decentralizovaných systémech nemůže selhání jednoho uzlu shodit celou síť, takže bez ohledu na to, kolik uživatelů se připojuje nebo odpojuje, vaše aplikace běží bez problémů.
3. Méně cenzury
Je stále běžnější, že vládní organizace brání svým občanům v přístupu na sociální sítě, ve snaze cenzurovat informace o aktuálních problémech. Je pro ně snadné zabránit vám v přístupu na Twitter. Vše co musí udělat, je zastavit data směřující k jeho centrálním serverům. Ale v peer to peer síti se jedná o mnohem obtížnější úkol. Každý uzel může totiž posílat data kterémukoliv jinému, a ten je může zase přeposlat dál.
4. Decentralizované technologie jsou zpravidla open-source
To znamená že kdokoliv s přístupem k těmto sítím může vytvářet úžasné nástroje, produkty a služby. Naproti tomu v centralizovaných sítích mají vývojáři úmyslně omezené možnosti. Otevřené a decentralizované sítě neznamenají že firmy nemohou vydělávat, ve skutečnosti pravý opak. Čím více služeb a nástrojů totiž na platformě vzniká, tím více uživatelů se k ní připojuje a příležitosti k obchodu rostou. Internet samotný je skvělým příkladem decentralizované, otevřené sítě s mnoha úspěšnými firmami jako například Amazon, kterému síť díky všem svým službám umožnila narůst do obrovských rozměrů.
5. Možnost sdíleného vlastnictví
Podstatou této myšlenky je, že lidé, kteří k existenci a hodnotě sítě významně přispívají získají podíl na jejím vlastnictví, který narůstá na ceně spolu s růstem sítě samotné. Toto je jedna z největších výhod, kterou technologie blockchain přináší do světa decetralizovaných sítí. Umožňuje aby ekonomické systémy byly zabudovány do sítě samotné, díky čemuž mají ranní uživatelé skvělé podmínky pro to stát se šiřiteli dané technologie a podílet se na její hodnotě. V centralizovaných sítích vydělává pouze firmy, jíž síť patří. Pro uživatele je tedy decentralizovaná síť jednoznačně výhodnější.
6. Decentralizovaná síť je více meritokratická
Když všichni hrají podle stejných, jasně daných pravidel, mají kvalitní produkty mnohem větší šanci na to být objeveny a náležitě odměněny. Pokud jde o tok dat, pozornosti, která daným uživatelům připadne a celé ekonomice sítě, rozhoduje neprůhledný algoritmus, rovnost příležitosti nemůže být zaručena.
Podíváme-li se na plusy a mínusy, je snadné říci, že například decentralizovaná služba sdílených jízd by nikdy nemohla soupeřit s Uber, pro to je mnoho ekonomickcých důvodů, proč to tak je. Na druhou stranu ale vidíme, že uzavřené, centralizované sítě jako AOL nebo Prodigy neměly šanci proti světovému webu, právě díky výhodám decentralizace.
Tento článek má sloužit jako připomínka výhod decentralizace pro případ námitek proti ní. Plně věřím, že pokud hledáte na svůj problém řešení, které je spolehlivé, otevřené vývoji, necenzurované a které dává trhu volnou ruku, je decentralizovaná síť vaší nejlepší volbou.
Autor: Milan K.