Těžba a údržba sítě Bitcoin se decentralizuje. Se zprávou přišla finanční výzkumná společnost Canaccord Genuity Group.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny

Ve své únorové zprávě přišla společnost s tvrzením, že Bitcoin se oproti lednu decentralizoval. Firma jako hlavní měřenou jednotku použila distribuci hashrate na síti. Nicméně během posledních let vedla “zvyšující se konkurence” mezi výrobci těžebního hardware k zvyšující se centralizaci.

Canaccord uvádí, že v roce 2014 kontroloval těžební pool GHash.IO kolem 50 procent celkového hashrate Bitcoinu. Tím uvedl celou kryptoměnu v nebezpečí 51 procentního útoku. 51 procentní útok je situace, kdy může kontrola většiny sítě dovolit přepisovat historii transakcí na síti.

Nyní, v roce 2019, žádný těžební pool nekontroluje více než 20 procent hashrate na síti Bitcoin. Pět fondů drží v rukou kolem 10-20 procent a zbytek skupin těží s méně než 10 procenty celkového hashrate.

Zvýšená decentralizace Bitcoinu je velmi dobrým signálem. Canaccord dodává, že ačkoliv zde je několik faktorů, které přispěly k zvýšené decentralizaci, největší z nich je větší a levnější nabídka těžebních zařízení. Levné a přístupné zařízení ASIC mohou nabídnout i malým těžařům zajímavý hashrate, kterým mohou udržovat síť kryptoměny v chodu.

Mohlo by vás zajímat: CEO Twitteru Jack Dorsey stále věří v Bitcoin

Například Bitmain zažívá v posledních měsících velký pád, který vedl až k odvolání CEO Jihan Wu. To je dáno také zvyšující se konkurencí Canaan Creative. Bitmain podle všeho není schopen vytvořit lepší zařízení, než je jeho Antminer S9. To nabídlo Canaan Creative možnost prodávat své čipy většímu počtu zákazníků, kteří mohou vytvořit efektivní konkurenci pro největšího těžebního giganta.

Zpráva dále cituje výzkum společnosti ARK Invest. V tom se firma zaměřila na měření centralizace s pomocí Herfindahl-Hirschman Index (HHI). Tento index ukazuje, že trend centralizace klesl z ~3000 v roce 2013 na ~1200 nyní v roce 2019.

HHI a jeho význam

Index HHI je používán k měření centralizace trhu. HHI, které nepřekročí 1,500 je považováno za trh, kde hraje konkurence velkou roli. HHI o velikosti 1500-2500 je bráno jako “mírně centralizovaný”. Nakonec HHI přes 2500 je “velmi centralizovaný”.

Co se týká ceny, Bitcoin se v době psaní článku obchoduje na 3415 amerických dolarech, tedy zhruba na 1,3 procentním propadu. Bitcoin má stále problém dostat se nad hladinu 3500 dolarů, ale zároveň je držen silným supportem na 3400.

Mohlo by vás zajímat: Na Binance bude od příštího týdne StableUSD

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář