Bublina?
Hodnota Bitcoinu, vlastně jako také spousty altcoinů, je tak dynamická, že je často nazývaná bublinou. Během psaní tohoto článku byl nárůst BTC/USD +998.11%. od začátku roku.
To je pochopitelné, vzhledem k tomu, že kapitálové trhy přežily spoustu bublin, od Tulipánové mánie po problematické ceny US akcií v roce 2007.
Ale to je něco jiného. Sám jsem už několikrát řekl, že způsob, kterým cena bitcoinu roste nesedí do definice bubliny: bublina je, když se cena neshoduje s hodnotou. Ale o skutečné hodnotě Bitcoinu můžeme zatím jenom spekulovat.
Autor NASDAQ říká, že základy krypta jsou naprosto odlišné od jakýchkoliv jiných aktiv, které dříve způsobily bubliny.
Proč?
1. Bitcoin je víc a víc uznávaný jako legální platební metoda
Bitcoin a jeho “legalizace” je problematické téma. Největší trn v oku většiny vlád je princip decentralizace, který bitcoin přináší a také spojení s takzvaným “dark webem”.
Ale už v dubnu tohoto roku byl bitcoin uznán jako legální platební metoda v Japonsku! Což pobízí podnikatele, aby přijímali platby touto novou metodou.
Občané Filipín používají bitcoin poměrně hodně – je to totiž levné. V únoru 2017 oznámila Filipínská Centrální banka, že bude uznávat bitcoin jako legální metodu peněžních transakcí.
V Austrálii se bitcoin taky stal legální platební metodou poměrné rychle. NASDAQ říká, že se tak možná stane i v Rusku, ale ohledně této země nemoudré něco předpokládat bez pevných důkazů.
2. Bitcoin je čím dál tím populárnější mezi podnikateli.
Před pár lety se odvažovali přijímat platby v BTC jen ti nejodvážnější z podnikatelů. Většinou se z nich stali velicí podporovatelé kryptoměn a blockchainu.
Dneska už přijímají platby bitcoinem skoro všechny největší e-shopy. A to ani nemluvím o globálních obrech jako je Microsoft, Rakuten nebo Overstock.com.
Popularita Bitcoinu a nárůst jeho ceny jsou poměrně spolehlivě podporovány médii. Nemilosrdně se do něj pouštějí, ale i to poměrně důrazně dodává BTC na uznání.
Bylo řečeno, že čím víc bude BTC používán jako platidlo, tím stabilnější jeho cena bude. S tím já souhlasím a taky souhlasím s tím, že stabilnější cena je nutná, chceme-li, aby se kryptoměny stali naprosto legálními měnami.
3. Bitcoin narostl tolik, že se stal velmi žádaným v zemích s křehkou ekomonikou
Například ve Venezuele, Bolívii nebo v Zimbabwe je poptávka po BTC silně spojená s poklesem lokálních měn a recesí ekonomů.
BTC je používán jako alternativa pro tyto skoro bezcenné měny a jako nástroj pro ochranu to, co tam zbylo z kapitálu. A podnikatelé jsou čím dál tím ochotnější tudíž přijímat platby v bitcoinu.
4. Bitcoin teprve teď začíná skutečně nabývat na popularitě
Před pár lety o BTC nikdo nevěděl. Dneska se můžete zeptat skoro kohokoliv a většina vám odpoví, že alespoň tuší která bije (ať už je to pravda, nebo ne). I přesto si myslím, že stojíme teprve na začátku něčeho opravdu velikého.
Bitcoin vstoupil do mainstreamu, je to něco nového! Dokonce i spekulanti začínají dávat pozor. Nejen, že institucionální investoři zakládají fondy, ale také mining farmy.
5. Mnoštví Bitcoinu je omezené.
Cena BTC je spojená s jeho omezeným množstvím. Poslední 21,000,000. BTC bude vyminován za asi 100 let. A každý BTC je těžší a těžší vykopat.
Debaty o tom, jestli je BTC bublina nepřestanou dokud buďto nepraskne a nebo dokud se trh s kryptem nestane samoregulovaný, s pomocí jakési “neviditelné ruky”.
O pozitivech BTC bych tady mohl sedět a psát článek za článkem, ale je třeba brát na vědomí taky jeho hlavní slabinu – státní regulace.
Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt