Airdrop – Co je airdrop, budoucí airdropy, kryptoměny zdarma a bezpečnost
Pokud se ve světě kryptoměn pohybujete už nějakou dobu, určitě jste již narazili na termín “airdrop”. Co je airdrop? Ne ten airdrop, který využívají Apple přístroje. Když mluvíme v kontextu kryptoměn, airdrop znamená kryptoměny zdarma. Ano, vážně.
Co je Airdrop?
Zdá se, že dneska je už na denním pořádku, že nějaká firma odstartuje Initial Coin Offering (ICO). Proto je taky obtížnější než kdy jindy upoutat na své ICO pozornost. Místo nemilosrdného promotování svého produktu všude po internetu se může tým za dotyčným ICO porozhlédnout po držitelých již nějakého existujícího coinu a mohou jim dle množství vybraného coinu, které drží, rozdat odpovídající množství coinu svého.
Fork již existujícího coinu vám může taky získat stejné množství nového coinu, nedávný příklad tohoto fenomenu bylo zrození Bitcoin Cash, kdy všichni držitelé Bitcoinu dostali ekvivalentní množství Bitcoin Cash.
Kryptoměny zdarma? Proč by to jakákoliv společnost dělala?
Jak už bylo zmíněno, hledat nová ICOs na trhu je jako hledat stromy v lese. Většina lidí otočí spíš oči v sloup, než aby do nového produktu investovali. Pokud však tým za tímto produktem nabídne svou novou měnu zadarmo, aby upoutali pozornost, mají mnohem větší šanci, že se jim jí dostane. V marketingu je první dojem extrémně důležitý. A jak byste mohli mít špatný názor na firmu, která vám zaplatí po prvním setkání?
Pokud společnost zašle své tokeny do vaší peněženky a vy si toho všimnete, mohlo by vás to přimět trochu se podívat, jestli náhodou tento projekt za investici fakticky nestojí. Pro firmu je to marketing zadarmo, vzhledem k tomu, že poskytnout vám své tokeny společnost nestojí vůbec nic. Dává vám potenciální hodnotu a vy jim vracíte recognition.
Další důvod, proč firmy zasílají tokeny zadarmo, je, že se snaží více decentralizovat svou měnu. Jeden příklad toho byl airdrop Omise Go, kdy bylo rozdáno poměrné veliké množství jejich tokenů držitelům Etherea krátce po jejich úspěšném ICO. Při té události se vyjádřili takto:
V OmiseGo věříme, že tokeny jsou nejužitečnější když jsou distribuovány jak široce to jen jde. V případě permissionless proof-of-stake (PoS) sítě, obzvlášť když jde o síť provozující velice ekonomicky cennou, decentralizovanou směnárnu, která obchoduje jak s kryptoměnami, tak s fiat penězi, je takováto distribuce kritická pro bezpečnost sítě.
Jak se mohu dozvědět o budoucích Airdropech?
Airdropy nejsou vždycky překvapující. Některé společnosti své úmysly oznámí pomocí tiskové zprávy, jiné zase odmění své followery na sociálních médiích, pokud je třeba sledujete na Twitteru ve vymezené časovém okně. Tyto týmy jsou selektivnější, co se týče komu poskytnou přístup ke svému airdropu. Vyberou si spíše svou “smetánku,” než aby rozdávali celému blockchainu.
Různé skupiny na Telegramu, nebo Facebooku si udržují přehled o nadcházejících ICO a oznamují všechny relevantní airdropy. Webové stránky, jako třeba airdropalert.com, také vždycky dávají pozor na to, kde získat kryptoměny zadarmo. Některé společnosti využívají airdropu, aby udělali reklamu své peněžence, nebo aplikaci, třeba tak, že obdarují prvních 50 000 lidí, kdo si jejich produkt stáhne, nebo prvních 5 000 kupců hardwaru. Jiné projekty zase nabádají návštěvníky různých portálů, aby tam dělali jejich produktu promo výměnou za tokeny.
Neexistují žádná oficiální pravidlo pro to, jak by se airdrop měl odehrát. Všichni to dělají trochu jinak a je na vás se rozhodnout, zda se některého chcete zůčastnit.
Jak zůstat v bezpečí ve světě airdropů?
Občas možná narazíte na měnu, která si od vás vyžaduje private key, nebo po vás třeba chce zaslat jim peníze před tím, než spustí airdrop. Nedělejte to. Žádný důvěryhodný airdrop od vás nikdy nebude vyžadovat takovéto informace, už vůbec ne peníze. Kryptoměnová sféra se pyšní tím, že není regulovaná. Nenechte se strhnout romantikou toho nápadu, protože podvodníci toho využijí. Tito lidé si mohou například vyhlédnout nadcházející airdrop a vytvořit falešnout “phishing” stránku, která je navržená, aby od vás získala vaše private keys. Aby to bylo naprosto jasné:
Nikdy žádnému airdropu neposkytujte své private keys!
Avšak fakt, že airdrop je legitimní, neznamená, že z něj vyděláte peníze. Většina airdropů se děje, když je dotyčná měna velmi nízko, co se ceny týče, s nadějí, že do ní lidé začnou investovat. Šance, že tyto tokeny nikdy nestoupnou na ceně, jsou poměrně vysoké. Nikdy si ale nemůžete být jistí, tím pádem se vždycky vyplatí udělat si svůj vlastní průzkum, než se rozhodnete.
Vyhledejte si developery na sociálních médiích. Interagují se svými fanoušky? Odpovídají na otázky? Pokud ano, tak jsou pravděpodobně v pořádku. Pokud je airdrop skutečný, někde někde se bude starat o lidi, kteří mají otázky.
Potřebuji specifickou peněženku?
Zdaleka nejpopulárnější blockchain pro airdropy je Ethereum. Platforma Waves je však taky poměrně často používána pro airdropy nových tokenů. Proto, chcete-li mít co největší šanci získat tokeny zadarmo, měli byste mít peněženku pro každou z těchto dvou měn a v ní pár coinů.
Všimnete si, že většina airdropů vyžaduje “ERC-20” kompatibilní peněženku, což znamená jakoukoliv peněženku, která podporuje Ethereum blockchain, pro kterou vlastníte své private keys. Pokud využíváte směnárny na skladování svých tokenů (což rozhodně nedoporučujeme), vytáhněte si své finance do své vlastní peněženky, chcete-li být otevřeni airdropům.
Pro Ethereum je nejlepší desktop peněženka MyEtherWallet (MEW), kterou využívají i některé hardwarové peněženky vedle svého vlastního softwaru. Třeba Trezor či Ledger.
Využívání MEW a vlastnění hardware peněženky je nejbezpečnější metoda skladování kryptoměny, vzhledem k tomu, že vaše private keys se nikdy neuloží na vašem počítači, tím pádem se nemusíte strachovat, že by se jich někdo mohl zmocnit pomocí viru nebo malwaru.
Závěr
Než začnete investovat do nové kryptoměny, je vždycky nutné prozkoumat, jestli za to stojí. Jestli věříte produktu, které za ní stojí, jestli věříte týmu a podobně. Dávejte pozor, protože podvodníci mohou být všude a pamatujte si, že legitimní projekt nemá žádný důvod žádat vás o osobní a soukromé informace. Airdropy mohou být vzrušujícím způsobem, jak se dozvíte o novém projektu, možná i o vaší příští veliké investici. Buďte ale rozumní ve své účasti na projektu a vždycky si dávejte pozor na bezpečí vašich dat. takže ještě naposledy:
Nikdy žádnému airdropu nezasílejte své private keys!