V tomto článku se dočtete, co je to fork, hard fork a soft fork v kryptoměně. Také se vám zde dočká odpovědi na otázky jako: Proč se forky dějí? Jak jsou důležité?
Forky jsou poměrně častý jev v počítačovém softwaru a přesto je to jeden z těch technických termínů, kterým spousta lidí pořádně nerozumí. Abychom pochopili, co to je fork, musíme se nejdřív podívat na Bitcoin, jeho technologii a jak se ve kryptoměnovém ekosystému vyvíjel.
Základy
Bitcoin je decentralizovaná peer-to-peer platební síť a měna. Celý Bitcoin stojí na základech svého softwarového protokolu, výpočetního kódu, který definuje pravidla pro síť. Jedna z důležitých věcí pro uvědomění je, že software Bitcoinu je open sourced, tím pádem jeho kód si může kdokoliv zadarmo prohlédnout a používat.
Co je to fork?
Blockchain – technologie, na které Bitcoin stojí – je distribuovaná účetní kniha skládající se z “bloků” dat, jejichž počet pořád roste, čímž se tvoří jeden řetězec blocků (proto block-chain). Protože Bitcoin je decentralizovaná síť, účastníci na síti si musí odsouhlasit nějaká pravidla pro potvrzování transakcí, aby došlo ke konsensu. Tak vznikne jedna šňůra potvrzených dat, na které se všichni shodnou, jako na jediné pravdě. Pro lepší orientaci přikládáme obrázek ze serveru masterthecrypto.com
K forku dojde, když se blockchain rozdělí na dvě poloviny, a to ze dvou možných důvodů:
1) Rozkol v konsensu
Vzhledem k tomu, že Bitcoin je distribuovaná a decentralizovaná síť, fork se odehraje, když mineři odhalí blok najednou, čímž se blokchchain rozpůlí na dva chainy. Tento fork je však jen dočasný, protože ten chain, na který se dříve napojí další blok se stane delším z těch dvou, čímž se automaticky stane pravdou. Kratší chain je následovně sítí zavržený.
2) Změna v pravidlech protokolu
Tento druh forku je naprosto záměrný. Rozhodují se k němu developeři, kteří pozmění kód databáze, permanentně. Důvody mohou být:
- Přidání nějaké vlastnosti, které zlepší funkčnost sítě
- Změna základního pravidla (například změna velikosti bloku)
Vzhledem k tomu, že forky první kategorie (Rozkol v konsensu) jsou dočasné, měli bychom se soustředit spíš na tuto druhou kategorii a skutečně to tak většinou je, když lidi mluví o forcích. Forky této kategorie jsou permanentní a vyžadují po účastnících na síti, aby upgradovali svůj Bitcoin software, aby mohli přijmout nové změny do svého momentálního systému.
Změny v základních pravidlech protokolu má obecně 3 kategorie a jsou to tyto:
Soft Fork
Soft fork je softwarový upgrade, který je zpětně kompatibilní s předchozí verzí. To znamená, že účastníci, kteří neupgradují na novější software se budou pořád moci podílet na potvrzování a verifikaci transakcí. Soft fork je mnohem jednodušší implementovat, stačí totiž jen, aby upgradovala většina účastníků na síti. Všichni budou moci pracovat s novými bloky a zůstanou připojení k síti. Ti, kteří však zůstanou na starší verzi, budou mít pochopitelně měně dokonalou verzi softwaru.
Příklad soft forku může být třeba, když se nastaví nové pravidlo, že se velikost bloku změní z 1MB na třeba 800KB. Neupgradovaní účastnící budou pořád moct vidět, že příchozí transakce jsou validní. Problém však nastane, když tito mineři zkusí těžit nové blocky. Jejich bloky (a tím pádem i náklady) budou totiž sítí odmítnuté. Soft forky představují postupný zdokonalovací mechanismu, protože ti, kteří ještě neupgradovali nejsou nuceni, ale pobízeni k tomu, aby tak udělali. Jinak budou muset čelit horší funkčnosti.
Příklady soft forků
- BIP 66: Soft fork na ověřování virtuálního podpisu Bitcoinu
- P2SH: Soft fork, který umožnil více podpisové adresy na síti Bitcoinu
Hard Fork
Hard fork je softwarový upgrade, který není kompatibilní se staršími verzemi. Všichni účastníci musejí upgradovat na novější software, jinak se nebudou moci podílet na síti a validovat transakce. Takovéto rozdělení permanentně rozdělí blockchain na dvě části. Ty však mohou koexistovat, stačí jen, aby na starší verzi těžili lidé a zůstane funkční.
Hard forky mohou být buďto plánované, nebo kontroverzní.
1) Plánované hard forky
Plánovaný hard fork je protokolový upgrade, který byl již od začátku uveden ve vývojovém plánu projektu. Vzhledem k tomu, že jde o upgrade kapacity a vlastností blockchainu, celá komunita – vedena core developery – se musí přesunout. To kvůli tomu, že upgrade vyžaduje změnu v základu kódu. To znamená zánik starého blockchainu z toho důvodu, že podporování této staré verze nedává smysl. Tím pádem nevznikne žádný nový coin.
Příklady plánovaných hard forků
Ehtereum – Byzantium: První fáze dvoufázového upgrade plánu Etherea, Bizantium, přešla v platnost v říjnu 2017. Zlepšuje škálovatelnost Ethereum blockchainu a umožňuje soukromé transakce.
Monero: V lednu 2017 Monero prošlo hard forkem, aby mohlo představit nový upgrade své sítě představením Ring Confidential Transactions (RCT). Tím se měla zvýšit kvalita soukromí a zabezpečení transakcí.
2) Sporné hard forky
Sporný hard fork se odehraje kvůli nesouhlasům v komunitě. Část z komunity z toho důvodu vytvoří nový chain (z jejich úhlu pohledu lepší), který se bude v kódu drasticky lišit od původního, jak to bylo u Bitcoin Cash.
Příklady sporných hard forků
Bitcoin Cash: Bitcoin cash je hard fork, který se udál proto, že část komunity chtěla, aby se zlepšila škálovatelnost Bitcoinu zvýšením velikosti bloků z 1MB na 8MB. Mít větší bloky znamená rychlejší zpracovávání transakcí, čímž se mimo jiné třeba sníží poplatky, které uživatelé musí platit. Tento fork vytvořil novou měnu zvanou Bitcoin Cash (BCH).
Ethereum Classic: Ethereum muselo projít hardforkem, aby znegovalo efekty hacku, který se udál na jedné z jejich aplikací. Menší část komunity byla však proti, aby se zachovala neměnná nátura sítě. Tato menšina zůstala věrná této nepozměněné verzi blockchainu a minují ho dodnes za vzniku měny Ethereum Classic (ETC).
3) Spin-off coiny
Vzhledem k tomu, že protokol Bitcoinu je open source, každý si ho může zobrazit a následovně pozměnit, aby vytvořil nový coin s novými vlastnostmi. Například Litecoin je forkovaný Bitcoin. Mezi rozdílné vlastnosti Litecoinu patří třeba:
- Průměrné 2.5 minuty block time (= jak dlouho se bude řešit jeden blok). Bitcoin má 10 minut.
- Rozdílný algoritmus: Scrypt namísto SHA 256
- Fixní nabídka coinů je 84 milionů namísto 21 milionům.
Příklady variant Bitcoinu odvozených z jeho kódu
- Namecoin
- Peercoin
- Litecoin
- Dogecoin
- Auroracoin
Coiny zdarma? Cože??
Ano, čtete správně. Hard forky jsou přijímány komunitou z toho důvodu, že při forku dojde k vydání free coinů. Duplikace chainu totiž znamená, že holdeři na starém chainu obdrží nové coiny z nového chainu. Je několik metod, jak tyto forknuté coiny můžete získat, mezi nimi:
- Airdropy
- Distribuování soukromích klíčů do nové sítě
Závěr
Komunita už si na forky zvykla. Přijala je jako něco, čemu se už dneska nevyhnou. Některé jsou legitimní, některé jsou v podstatě podrazy. Avšak nemůžeme zavrhnout vývoj projektů, které souhlasí s principy decentralizace a open-source kódu.
Určitě jde o kontroverzní záležitost, hard forky mají vždy své fanoušky a své odpůrce. Obecně však jde o nástroj, který dává komunitě hlas; investoři a mineři získávají způsob, jak pracovat s tím, když nesouhlasí s vývojáři coinu. Vždycky najdete lidi, kteří vnímají jakýkoliv fork, jakékoliv vzdálení se od původního legacy chainu jako formu “zrady”. Musíme však pamatovat na to, že všechny coiny jsou v podstatě jen knock off Bitcoinu.
Mohlo by vás zajímat: Ethereum Casper Hardfork: Jaké problémy řeší, kdy vychází a na co dát pozor?
Kryptomena Paymon Coin (PMNC): Blockchain 4.0?