Technologie blockchain
Tuto technologii známe především díky bitcoinu ale také díky kryptoměnám obecně. V jakých odvětvích života ale můžeme tento revoluční vynález využít, a to nemyslím kryptoměny? A používá se už blockchain ke zlepšení poskytovaných služeb? Na to vám odpoví náš článek.
Blockchain v jednoduchosti
Než se pustíme do samotného popisu a vysvětlení, kde všude se blockchain využívá, zkusme si jej trošku vysvětlit. Ve své nejjednodušší podstatě je blockchain databází. Konkrétně se jedná o distribuovanou databázi, kterou nespravuje jen jedna osoba, společnost. Díky tomu tak není možné takovou databázi úspěšně napadnout a prakticky tak nelze ovlivnit její fungování. Díky tomu tak můžeme zaznamenávat a přenášet data zcela transparentním způsobem. Tolik opravdu jednoduché představení blockchainu.
Mohlo by vás zajímat: Amazon, Microsoft a Alibaba: Jak tři přední internetoví giganti využívají Blockchain?
Blockchain a jídlo
Ačkoli se může zdát téměř nepředstavitelné, že by se technologie blockchain spojila s jídlem. Opak je ale pravdou. Francouzský řetězec Carrefour se rozhodl informovat zákazníky o původu produktů, které prodává. Tím dokazuje zákazníkům nezávadnost jejich potravin. Všechny údaje jsou zaznamenány ve zmiňovaném blockchainu, jako zákazník pouze naskenujete etiketu a hned víte, co všechno se s jídlem dělo. Prakticky byste měli být schopni dohledat původy a manipulace všech majoritních složek té či které potraviny. Ani ostatní světové společnosti se nenechali zahanbit a pracují na zavedení blockchainu do svých výrobních procedur. Některé se snaží vymyslet vlastní řešení, jiní zavádějí již odzkoušené platformy.
Pokud by došlo k tomu, že by potraviny byly zkažené nebo by došlo díky nim k otravě z jídla, pomocí této technologie by měli být výrobci schopni dohledat, kde k nákaze došlo. Je jasné, že tato technologie zatím nefunguje 100% a někteří jí stále příliš nevěří. Rozhodně je to ale pokrok kupředu, který může znamenat potravinářskou revoluci a zamezení například nelegálnímu rybolovu.
Fiat jako bitcoin
Druhým výrazným použitím blockchainu v každodenním životě je právě v bankovnictví. Když bitcoin umožňuje poslat finanční prostředky někomu na druhé straně zeměkoule během několika vteřin, proč by totéž nešlo také s reálnými penězi? Mnoho bankovních institucí tak pracuje na zapracování blockchainu k posílání plateb. To může vést ke zrychlení i zjednodušení převodu peněz mezi účty, ale také k celkovému zlepšení bankovních služeb.
Mohlo by vás zajímat: Kryptomeny: Francúzsko ako líder blockchain revolúcie?
Blockchain vidí do budoucnosti
Samozřejmě se jedná tak trošku o nadsázku, něco pravdy na tom ale bude. Tato technologie by se skutečně dala využívat (a už se i využívá) k nejrůznější predikci toho, co se stane. Díky tomu by se mohli dát odhadovat výsledky sportovních utkání, předpovědi počasí ale dokonce také výsledků sporů. Je jasné, že predikce nebude na 100% správná, výsledky tipování ale mohou být rozhodně na dobré procentuální úspěšnosti na základě precedentů z minulosti.
Vzhůru k volbám
Na mnoha místech, v mnoha státech jdou vždy hlavním tématem volby. A jak už to tak bývá, vždy jsou jejich výsledky zpochybňovány, jedna strana slaví a ta druhá hledá možnosti, jak volby napadnout. To by se ale mohlo změnit, a to právě díky této technologii. Blockchain by mohl ověřovat legitimitu hlasů, zamezil by jejich zneužívání a zajistil by tak zcela legitimní a férové volby.
Závěrem
Kryptoměny nejsou jedinou možností, jak blockchain využívat. Reálných využití je čím dál více. Někteří předpovídají, že i kdyby kryptoměny padly na absolutní dno, přinesly rozhodně jedno velké plus, a tím je právě blockchain. Uvidíme, ve kterých odvětvích blockchain natrvalo zakoření a bude pomáhat s každodenními věcmi. Blockchain a historie věcí, dvě velké výzvy pro budoucnost.