Amazon Web Services (AWS) je cloudová výpočetní platforma, která podléhá obchodnímu gigantu Amazon. Od dneška je na platformě k dispozici služba Amazon Managed Blockchain (AMB). Vývoj kryptoměn je zdá se nezadržitelný, což musí přiznat i samotný Amazon. Zpráva obletěla svět 30. dubna večer.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Je nutné dodat, že Amazon plánoval spustit službu již nějaký ten pátek. Nabízený produkt umožňuje zákazníkům nastavit si vlastní blockchainovou síť. Tu následně mohou použít ve svých vlastních společnostech, týmech či divizích. Amazon ve službě využívá open source kódů od Ethereum a Hyperledger. Amazon dodává, že AMB může být škálováno na podporu od tisíce do milionu transakcí.

Mohlo by vás zajímat: Bitfinex: Našel se způsob řešení problému s pomocí IEO

Amazon komentuje, že blockchain-jako-služba nabídne uživatelům vyvíjet vlastní sítě mnohem rychleji a za významně nižší cenu. To je dané tím, že služba eliminuje nutnost nákupu hardware, software, certifikátů a výrazně snižuje nutnost znalosti programovacího jazyka.

Rahul Pathak, generální manažer Amazon Managed Blockchain řekl:

“Amazon Managed Blockchain se postará o správu nodů, nastaví síť, bude spravovat certifikáty a bezpečnost – také naškáluje celou síť.”

Podle oznámení AWS je již služba AMB implementovaná do několika firem. Mezi ty patří i americký telekomunikační gigant AT&T. Zajímavostí je, že službu začala využívat i potravinářská firma Nestlé. Z druhé strany světa po službě pokukuje třeba Singapore Exchange Limited.

Amazon Managed Blockchain: Nezastavitelný vývoj kryptoměn

AWS oznámilo vytvoření AMB v listopadu minulého roku. Spolu s tím má vzniknout i Amazon Quantum Ledger Database (QLDB). QLDB je ledgerová databáze designovaná k tomu, aby nabídla transparentní, neměnný a snadno verifikovaný seznam transakcí, který by mohl být pod dohledem centrální autority.

Zpráva tehdy byla pro svět šok. Jen několik dní před oficiálním oznámením kritizoval ředitel Amazon Web Services Andy Jassy blockchain jako technologii, která kromě distributed ledger nemá žádného užitku. A i ten označil za velmi omezený. Navíc dodal, že Amazon nebude využívat nejnovější technologie “jen proto, že je to cool.”

Mohlo by vás zajímat: Obsáhlá analýza Bitcoinu a kryptoměn 29.4. pomocí Elliot Wave

Gigant se zajímá také o řadu patentů, které úzce souvisí s blockchainem. Jeden z nich, který vyhrál v dubnu 2018, je velmi kontroverzní. Pokud by byl uplatněn, znamenalo by to, že by mohly úřady mapovat, kdo využívá Bitcoin a identifikovat jeho koncového uživatele. Tento patent se setkal s velkou kritikou ze strany krypto komunity.

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář