Trh obestírá nejistota, které se medvědi pokoušejí využít, a zdá se, že se jim to daří, což ostatně potvrzují on-chain data. Kryptoměny v posledních dnech čelí nepříznivým makroekonomickým podmínkám (s vyjímkou čísel CPI), FUDu způsobeného prodejem BTC zabavených Silk Road a nejistotě způsobené nárůstem bitcoinových transakčních poplatků. V důsledku toho celková tržní kapitalizace za posledních 24 hodin spadla o téměř 3,5 % na 1,1 bilionů dolarů.
Co dalšího nám dnes říkají on-chain data o aktuálním stavu trhu se dozvíte v tomto článku.
Analýza on-chain dat
Cena Bitcoinu poslední týden klesala a dostala se po dnešním vypršení platnosti BTC opcí na aktuálních 26 200 USD.
Mnozí obchodníci byli přehnaně optimističtí poté, co cena Bitcoinu vzrostla o 11,2 % mezi 9. dubnem a 14. dubnem a testovala odpor 31 000 dolarů. Poměr call-to-put 1,53 odráží nerovnováhu mezi 560 miliony USD v call (buy) a 340 miliony USD v put (sell) opcích.
Cena Bitcoinu však zůstala pod 27 000 USD a právo na nákup za 28 000 a výše byl k ničemu.
Extrémně vysoké polatky na Bitcoinu
Jak jsme zmínili v úvodu, v poslední době transakční poplatky na bitcoinové síti vystřelily v důsledku velkého množství aktivity, které blockchain čelí. K této aktivitě došlo hlavně kvůli vzniku tokenů BRC-20, zastupitelných tokenů vytvořených v řetězci pomocí protokolu Ordinals.
Objevilo se velké množství meme coinů, které využívají tuto technologii (včetně Pepe Coin (PEPE), který získal trakci s extrémní rychloustí), takže řetězec zaznamenal vysoký počet převodů. K dnešnímu dni se situace začíná zlepšovat, přesto je průměrn7 poplatek na Bitcoinu přes 9,7 USD.
Z tohoto důvodu se nezdá neočekávané, že někteří z držitelů, kteří chtějí provádět rychlé transakce, alespoň dočasně migrovali na jiné blockchainy. Podle údajů on-chain analytické firmy Santiment se zdá, že Litecoin je jedním z příjemců tohoto nedávného přetížení bitcoinové sítě, což není překvapivé, protože síť je známá svými zanedbatelnými poplatky a rychlými transakcemi.
Tato změna, ke které došlo v síti LTC, je viditelná prostřednictvím nabídky držené investory ve skupině 0-1 000 coinů (tedy držiteli, kteří mají zůstatek v peněžence v rozmezí 0-1 000 LTC).
Krátkodobá nákladová základna pro držitele BTC v poslední době vzrostla
Podle údajů on-chain analytické firmy Glassnode se průměrná pořizovací cena krátkodobých držitelů nadále blíží spotové ceně. Relevantním ukazatelem je zde realizovaná cena, metrika odvozená od realizovaného market capu.
Jak je znázorněno na výše uvedeném grafu, realizovaná cena Bitcoinu (pro celkový trh) je v současnosti kolem 20 100 USD, což znamená, že průměrný investor koupil své coiny za tuto cenu.
Realizovaná cena na trhu má pro aktivum historický význam a působí jako přechodová značka mezi minimy medvědího trhu a býčími obdobími v průběhu cyklů. Obecně platí, že během medvědích trhů tato úroveň působila jako odpor, zatímco během býků podporovala cenu.
Podobně nákladová základna STH a LTH také fungovala jako odpor a podpora. Různé interakce realizované ceny STH jsou nejvýrazněji viditelné během bull runu v roce 2021.
Dlouhodobí držitelé BTC nakupují, protože ceny BTC se oddělují od Nasdaq
Peněženky pro dlouhodobé držitele jsou svědky čisté akumulace nejrychlejším tempem od října 2021.
Ukazatel dlouhodobé změny pozice držitele, který sleduje 30denní změnu čistého množství BTC vstupujících nebo odcházejících z burzovních peněženek, které mají tendenci držet coiny déle než šest měsíců, se proměnil v kladné hodnoty na začátku dubna a prudce za poslední čtyři týdny prudce vzrostl.
Dlouhodobí BTC investoři akumulují tokeny, protože cena největší kryptoměny klesá, čímž se odděluje od pokračujícího růstu technologického indexu Nasdaq na Wall Street.
Podle on-chain dat se pravděpodobně nacházíme kousek od propuknutí dalšího bull runu. Obchodníci by však měli být opatrní, protože medvědi jsou stále v lepší pozici po týdenní expiraci opcí, což dává přednost negativním cenovým pohybům. Nicméně rozšířit si portfolio o několik nadějných mincí není nikdy špatný nápad. Jedny z nejslibnějších nových projektů na trhu jsou DeeLance a Ecoterra.
DeeLance
Moderní svět práce se mění, z domova nebo na dálku se dělá více práce než kdykoli předtím. Stálá poptávka po freelancerech, kteří pro firmy vykonávají úkoly, je odpovídajícím způsobem vysoká. V současnosti však neexistuje portál, kde by uživatelé měli nad svými daty plnou kontrolu.
Zde přichází nový DeeLance, který plánuje vytvořit nový typ platformy pro zprostředkování práce na volné noze. To by mělo zásadně změnit způsob, jakým mezi sebou freelanceři a klienti komunikují. Projekt založený na Web3 využívá vlastní kryptoměnu a NFT k přenosu autorských práv k hotovým dílům. K zajištění správného zpracování objednávek se používají smart kontrakty. Jakmile je objednávka plně zpracována, provede se automatická platební transakce.
Nativní token DLANCE má velký potenciál díky široké škále funkcí platformy. Všechny transakce a platby jsou prováděny právě v tomto tokenu. To má pomoci zajistit, že se nebudou platit vysoké poplatky jako u jiných platforem a všechny objednávky tak bude možné zpracovat automaticky pomocí blockchainu. V konečném důsledku by celkový poplatek pro freelancery neměl přesáhnout 10 procent. Kromě vysokých poplatků tradičních poskytovatelů se vyhnete i problémům při směně mezi různými měnami.
Na základě výše uvedených skutečností existuje možnost, že se sektor freelancingu zásadně změní a DeeLance by mohl být hnacím faktorem. Pokud chcete získat expozici v tomto slibném projektu, stále si můžete koupit token DLANCE v předprodeji.
Ecoterra
V rychle se měnícím světě kryptoměn se téměř každý den objevují nové projekty a zájem mnoha investorů vzbudil Ecoterra. Ecoterra si klade za cíl vybudovat decentralizovanou a bezpečnou platformu pro udržitelný každodenní život.
Na této platformě se budou obchodovat inovativním způsobem emisní povolenky a recyklovaný materiál. Ecoterra nabízí firmám možnost snížit vlastní ekologickou stopu. K nákupu emisních povolenek se používá proprietární kryptoměna s názvem ECOTERRA. Povolenka je následně ověřena jako NFT, který je trvale uložen na blockchainu. Zákazníci si také mohou kdykoli prohlédnout emisní profil společnosti. S tím spojený marketingový efekt může podporovat udržitelné řízení.
Příležitost využít projekt šetrný k životnímu prostředí mají také soukromé osoby. S konceptem Recycle-to-Earn by měli být okamžitě odměněni za recyklaci. Pro tento účel je vyvíjena aplikace, která zaznamená všechny recyklované předměty pomocí jednoduché funkce skenování.
Celkově to vytváří kolem Ecoterry ekosystém, který může mít pozitivní dopad na životní prostředí i peněženky investorů. Nativní tokeny ECOTERRA jsou aktuálně k dispozici v předprodeji. To umožňuje poskytnout podporu projektu a zároveň mohou první investoři těžit z rostoucích cen, pokud se projekt stane úspěšným a setká se s vysokou poptávkou. Tato kryptoměna má velký potenciál, protože udržitelný životní styl se stává středem zájmu.