Nedávné zvýšení cen Bitcoinu z 16 500 USD na 25 000 USD lze připsat krátkému stlačení na trhu s futures a nedávným makroekonomickým zlepšením. Zatímco však ceny vzrostly, on-chain data naznačují, že mnoho zájemců o koupi (včetně velryb) zůstalo stranou.
Poměr nákupu a prodeje BTC v současné době tvoří crossover, který historicky vedl k tomu, že cena aktiva v klesala.
Nedávné zvýšení na 25 000 USD sdílelo mnoho podobností s růstem medvědího trhu v roce 2019, který zaznamenal 330% nárůst ceny BTC v listopadu 2019. On-chain a tržní indikátory související s růstem v roce 2019 vysílají smíšené signály o tom, zda bude růst pokračovat či nikoli. Přesto existují důvody domnívat se, že trh dosáhl zásadního bodu obratu. Nyní se může buď proměnit v plnohodnotný býčí trh, nebo se propadnout zpět do dlouhodobého medvědího trendu.
Co nám říkají on-chain data o aktuálním stavu trhu
Podívejme se na několik ukazatelů, abychom pochopili současnou dynamiku.
Historické úrovně obchodování Bitcoinu
Cena Bitcoinu překonala 200denní klouzavý průměr (MA) na 19 600 USD, což by mohlo povzbudit obchodníky, kteří chtějí otevřít dlouhé pozice. Historicky tato metrika fungovala jako hranice, u které převzali kontrolu byci nebo medvědi.
BTC/USD obvykle znovu testuje 200denní MA na breakout, což zvyšuje možnost korekce směrem k 19 500 USD. To však nebyl případ roku 2019, kdy cena pokračovala v růstu bez korekce.
Zároveň obchodníci pravděpodobně věnují pozornost 200týdennímu klouzavému průměru na 25 100 USD. Cena Bitcoinu neklesla pod 200týdenní MA až do listopadu 2022 a znovuzískání této úrovně by mohlo povzbudit technické kupce, aby se připojili k rozjetému vlaku.
Dokud však nedojde k prolomení, obchodníci mohou i nadále zůstat stranou. Sazby financování pro trvalé swapové smlouvy jsou v současné době neutrální, což naznačuje, že obchodníci čekají na potvrzení trendu.
Kryptoměnový analytik, Immortal, zjistil, že trh je pouze v „polovičním bodě“ s ohledem na trvání současného růstu ve srovnání s rokem 2019. Růst v roce 2019 trval 193 dní zdola nahoru, zatímco od posledního odražení uplynulo pouhých 92 dní.
Immortal tvrdí, že pokud bude fraktál z roku 2019 platit i v roce 2023, Bitcoin by mohly do března vzrůst až na 46 000 USD, přičemž ho budou následovat také další altcoiny.
Podle on-chain dat poměr nákupu a prodeje BTC tvoří crossover
Další Analytik v příspěvku CryptoQuant poukázal na to, že 350denní klouzavý průměr (MA) se právě teď kříží se 100denním exponenciálním klouzavým průměrem (EMA). „Taker buy/sell ratio“ je ukazatel, který měří poměr mezi objemem nákupu a prodeje takerem na trhu s bitcoinovými futures.
Je-li hodnota této metriky větší než 1, znamená to, že objem nákupu longů je vyšší než objem prodeje shortů. Takový trend naznačuje, že více uživatelů je nyní ochotno zaplatit vyšší cenu za BTC. Na druhou stranu hodnoty pod prahovou hodnotou znamenají, že objemy prodeje takerů jsou v současnosti na trhu futures dominantnější, a proto většina sdílí medvědí sentiment.
Jak můžete vidět na uvedeném grafu crossover těchto dvou klouzavých průměrů vždy ovlivnil cenu kryptoměny. V poslední době se tyto linie poměru nákup/prodej BTC opět dotkly. Zdá se, že se zde tvoří medvědí typ crossoveru, protože 100denní EMA klesl pod 350denní MA.
Oscilátor poměru nabídky stablecoinů je blízko vrcholu roku 2019
Oscilátor stablecoin supply ratio (SSR) Bitcoinu měří kupní sílu trhu. Indikátor měří poměr mezi tržní kapitalizací Bitcoinu a nabídkou stablecoinů. Nízké hodnoty na SSR oscilátoru indikují vyšší kupní sílu stablecoinů. Naopak vrchol v metrice ukazuje podmínky překoupenosti.
Vzestup ceny Bitcoinu v únoru 2023 zaznamenal prudký nárůst oscilátoru SSR k úrovním, které nebyly zaznamenány od roku 2019 a 2021. Indikátor naznačuje, že pozitivní trend by mohl brzy skončit. Existuje malá šance na posun výše k psychologické úrovni 30 000 USD.
Údaje však lze brát s rezervou kvůli regulačnímu zásahu proti Binance USD, což způsobilo výrazný pokles nabídky. Mohlo to zkreslit oscilátor SSR a ukázal tak podmínky překoupenosti.
Jednou z největších obav současného nárůstu je absence nákupu velryb. Rozdíl mezi počtem velryb a cenou vyvolává obavy o udržitelnost pozitivního trendu.
On-chain metriky však naznačují, že potenciální býčí trend se zdá pravděpodobný, zatímco cena se drží nad podporou na 21 800, 20 800 a 19 600 USD.
Týdenní uzavření nad 25 100 USD by mohlo povzbudit derivátové a technické obchodníky k nákupu, ale existují určité varovné signály, že trh může dosáhnout přehřátých podmínek a nelze vyloučit rychlou korekci směrem k nižším úrovním podpory.
Analýza ceny Bitcoinu
Cena Bitcoinu je dnes 23 390 USD s 24hodinovým objemem obchodování 31,04 miliardy USD, tržní kapitalizací 449,48 miliardy USD a dominancí na trhu 41,38 %. Cena BTC se za posledních 24 hodin zvýšila o 1,07 %.
Bitcoin se aktuálně obchoduje nad 200denním a 50 denním jednoduchým klouzavým průměrem (SMA), což vytváří signál k nákupu. Oscilátor hybnosti RSI (Relative Strength Index) je aktuálně na hodnotě 53,28, což naznačuje, že trh BTC je v neutrální pozici.
Klíčovou jsou nyní pro BTC úrovně podpory 23 181 USD, 22 830 USD a 22 592 USD a úrovně odporu 23 769 USD, 24 008 USD a 24 358 USD.
On-chain data nám nedávají jasnou odpověď, kam se bude trh s kryptoměnami v nadcházejících dnech ubírat. Pokud však chcete v krátké době získat významné zisky, dporučujeme investovat do nového projektu C+Charge.
C+Charge
Mise C+Charge je změnit svět pomocí technologie blockchain. Projekt demokratizuje odvětví emisních povolenek tím, že je řidičům elektromobilů umožní získat jako odměny. Jde o první blockchainou platformu, která umožňuje řidičům EV získávat emisní povolenky jednoduše řízením a nabíjením svých vozidel.
C+Charge vytváří univerzální platební řešení pro nabíjecí stanice EV investováním do celosvětových řešení nabíjení elektromobilů a partnerství se společnostmi zapojených do tohoto sektoru. Díky tomuto přístupu byla síť již integrována do 20 % nabíječek v Turecku.
Uživatelům jsou přiděleny unikátní elektronické peněženky, ke kterým se přistupuje prostřednictvím aplikace. Platební systém C+Charge je poháněn nativním utility tokenem CCHG, který se používá k platbě za nabíjení. Po každém zaplacení se token ihned stáhne z oběhu, což vytváří deflační mechanismus a v důsledku toho se bude cena CCHG zvyšovat.
C+Charge ihned po svém spuštění vyvolal masivní zájem investorů. Projekt od investorů ve velmi krátké době získal 1,72 milionů dolarů a předprodej se rychle blíží ke ke konci. Potenciálním investorům zbývají pouhé dva dny, aby získali expozici vůči tomuto projektu, za zvýhodněnou cenu. První zalistování na CEX je naplánováno na 31. března, zak neváhejte!