Takzvaná “zima kryptoměn” zasáhla i miliardové hráče na trhu s kryptoměnami. Po velmi opíraných kauzách propouštění v ConsenSys, SpankChain a Steemit se výrobce těžebních zařízení Bitmain rozhodl propustit až 50 % své pracovní síly. Většina z tohoto čísla pochází z divize orientované na Bitcoin Cash, kterou se gigant rozhodl naprosto zrušit.

Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny

Bitmain ruší divizi Bitcoin Cash

Podle zprávy vydané agenturou SCMP 26. prosince zažil Bitmain pozoruhodný rok. Těžební gigant zapsal výdělky přes čtyři miliardy amerických dolarů. Spolu s tím rozšířil své pracovní zázemí na 2900 zaměstnanců. V neposlední řadě si udržel hodnotu 8 miliard dolarů a tvrdě dřel, aby mohl vstoupit na burzu v Hong Kongu (HKEX). Ale představenstvo se rozhodlo i přes tyto skutečnosti k masovému propouštění. Jak již bylo zmíněno, problém se dotkl právě divize BCH.

“Bitmain potichu vyházel celý tým Copernicus (divize #BCash GO). Pouze jeden týden na přijmutí zprávy. Někteří jsou stále ve firmě nováčky. Propouštění přímo na Vánoce.”

Mohlo by vás zajímat: Start Bakkt Bitcoin Futures může být opět odložen

Zvěsti o plánovaném propouštení byly nejdříve zveřejněny čínskými médii. Bitmain krátce na to vydal tiskovou zprávu, ve které potvrdil čísla týkající se jeho vývoje, ale ostře se ohradil proti tomu, že by měl propustit 50 % své pracovní síly. Ve zprávě se dodává, že “změny v pracovní síle” jsou po rapidním růstu v roce 2018 nevyhnutelné. Nabírání nových zaměstnanců má pokračovat v oblastech, které jsou zásadní pro vývoj firmy a nejsou “pomocné”.

Akce začala Izraelskou pobočkou, kde zůstalo 20 pracovníků bez práce po té, co místní výzkumná divize byla zrušena. Je nutností zmínit, že v době psaní článku se nejedná o žádném přesném čísle. Nicméně podle zpráv a komentářů momentálních manažerů, kteří si z pochopitelných důvodu přejí zůstat v utajení, se vlna propouštění dotkne všech větví a divizí, ve kterých se Bitmain pohybuje. Ty přitom již zdaleka neznamenají jen produkce nových těžebních zařízení, ale také udržování sítě kryptoměn Bitcoin a Bitcoin Cash v pohybu skrze rozsáhlé pooly a umělou inteligenci.

Mohlo by vás zajímat: Studie: Asie má větší dopad na Bitcoin než Amerika a Evropa

Čelní představitel Bitcoin Cash Calvin Ayre, který se aktivně účastnil nedávné “hash war” na straně Rogera Vera a Bitmainu referoval o rozhodnutí zrušení angažmá v Bitcoin Cash jako o “katastrofálním”. Dále dodal, že dny vlády Bitmainu jsou u konce.

“Katastrofální rozhodnutí Bitmainu o puštění Bitcoin Cash k vodě zlikvidovalo jejich finanční situaci a uvrhlo je do amerického občanského sporu. Možná to přežijí, ale jejich dny na vrcholu jsou u konce.”

Mohlo by vás zajímat: Představenstvo směnárny UpBit obžalováné z manipulace trhu

Další důležitou figurou na poli kryptoměn je Honkongská kryptoměnová směnárna Huobi. I ta se rozhodla proti ročnímu útoku medvěda bojovat propuštěním zaměstnanců. Skrze směnárnu denně protečou miliony amerických dolarů. Celkový objem směnárny k 26. prosinci přesáhl 600 milionů amerických dolarů.

I přes tato zajímavá čísla se Huobi nedaří udržet si svých tisíc zaměstnanců, z niž většina přišla do firmy stejně jako u Bitmainu tento rok. Podle tiskové zprávy se propouštění dotkne těch pracovníků, kteří jsou pro firmu “nejmenším přínosem”. Co tím přesně směnárna myslela a podle čeho bude “výkon” pracovníků měřit není prozatím známo. Tiskový mluvčí potvrdil růst, o kterém se zpráva SCMP zmiňuje, ale stejně jako Bitmain masové propouštění odmítl s tím, že veškeré divize zaměřené na trh a manažerské pozice zůstávají neměnné.

Partner Hongkongské investiční agentury zaměřené na kryptoměny a blockchain Kenetic Capital Jehan Chu to komentoval tak, že strategie “hire-and-fire” není v kryptoměnovém sektoru žádným překvapením.

Mohlo by vás zajímat: Kryptoměna Waves spouští nový projekt Vostok

“Propouštění je součástí přírodního cyklu rychle se rozvíjejících odvětví. Bohužel, kryptoměny nejsou žádnou výjimkou.”

Dodává, že velmi podobnou fází si prošli internetové společnosti, které vznikly během internetové horečky na počátku druhého tisíciletí. Sentiment se tehdy vzhledem k firmám změnil, nicméně i tak se internet stal největším sektorem na světě. Chu věří, že blockchainová technologie bude tuto cestu následovat a nedávný pád cen jen otevře cestu vylepšením ve formě “blockchain 2.0”. 

Spouštíme nově telegram kanál CryptoSvet!

Dovoluji si vás pozvat na náš telegram, kde najdete nejžhavější novinky ze světa kryptoměn, nejnovější zprávy i zajímavé soutěže.

 

 

Sdílet
Komentáře

Zanechat komentář