Bitva o těžaře: Bitcoin Cash a jeho fork

V úterý 15. listopadu se Bitcoin Cash (BCH) na bloku 556767 rozdělil na dva paralelní projekty: Bitcoin ABC a Bitcoin SV. Do podvědomí cryptosvěta se tato událost zapsala jako Hash War.

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Mohlo by vás zajímat: Nejen Bitcoin fork: co je hard fork nebo soft fork

Bitcoin Cash vznikl 1. srpna 2017, kdy se část komunity, vedena kontroverzní osobností Rogerem Verem, odtrhla od standardní Bitcoin (BTC) sítě. Jejich cílem bylo navýšit kapacitu bloků, které pak pojmou více transakcí s minimálními poplatky. Tím chtěli uchovat měně stále význam platidla, nejen investičního nástroje, jež se postupně z Bitcoinu stal.

Spory uvnitř komunity

Projekt se stal velmi úspěšným, nemalou zásluhou právě díky vedení Rogera Vera. Dvakrát do roka vývojáři aplikují nové updaty, kterým se přizpůsobují těžaři a udržují tak celou síť v chodu. Při poslední takové události, která měla proběhnout 15. listopadu, se však komunita neshodla na základních návrzích a rozdělila se do tří rozdílných skupin: Bitcoin Cash ABC (BCHABC), Bitcoin Cash SV (BCHSV) a Bitcoin Unlimited.

Miliardáři v roli lobbistů

Roger Ver (minig pool Bitcoin.com) společně s dalším miliardářem Jihan Wu (vývoj a výroba těžících grafických karet Bitmain) spojili své síly a postavili se na stranu Bitcoinu ABC (Adujstable Blocksize Cap). Na druhé straně, zastánci Bitcoinu SV (Satoshi’s Vision), našli oporu v Craig Wrightovi. Jeho jméno se objevuje v médiích převážně díky jeho tvrzení, že to právě on je Satoshi Nakamoto, slavný zakladatel Bitcoinu.

Hlavním cílem těchto lobbistů bylo přesvědčit co největší počet těžařů, aby se připojili na jejich stranu. Pro vítěze je odměna jistá. Kromě prestiže udržet si stále status původního Bitcoin Cashe a s ním i zaběhlou zkratku BCH, je zde i vidina maximální ceny. Ta totiž na některých burzách loni v prosinci překročila hranici čtyř tisíc dolarů za jeden BCH. Zatímco Roger Ver nechal přesměrovat celý svůj mining pool Bitcoin.com na těžení Bitcoinu ABC, Craig Wright takovou možnost neměl a proto zvolil jinou metodu. Oznámil že začne prodávat své zásoby BTC, a to i za cenu, že tím znehodnotí jeho cenu. Peníze nadále investoval do těžících zařízení a podpořil Bitcoin SV.

Vítěz bitvy

Kdo vzejde jako vítěz a kdo zůstane zapomenut v propadlišti dějin, ukáže až čas. Zatím měl tu smůlu Bitcoin Unlimited, který nesehnal dostatečnou oporu v těžařích a projekt byl ukončen hned ze začátku. Co se týče ceny, ve velkém náskoku je Bitcoin ABC, který už nějaké burzy začaly označovat jako Bitcoin Cash. 199 dolarů versus 44 dolarů (k 21. 11. 2018). V rychlosti nalezení prvního bloku je také vítězem Bitcoin ABC, vedoucí i v celkové operační kapacitě.

Závěrem tedy vyvstává otázka, zda může tento fork forku skutečně za aktuální propad ceny Bitcoinu. Názor si musí udělat každý sám, pokud však věříte že několik crypto celebrit dokáže takto radikálně hýbat s trhem, odpověď je jasná.

Spouštíme nově telegram kanál CryptoSvet!

V neposlední řadě si dovolím zmínit náš nový telegram, který by neměl chybět v žádném telefonu. Na našem Telegramu najdete nejžhavější zprávy ze světa kryptoměn a investic. Navíc se můžete těšit na zajímavé soutěže jen pro naše odběratelé a rychlé zprávy o denním dění.

Sdílet

Autor

Snílek, cestovatel po hvězdách, crypto nadšenec.

Komentáře

Zanechat komentář